Aşure vücut direncini artırıyor

Geleneksel olarak Muharrem ayında Anadolu'nun hemen her yerinde kaynatılan aşure, içinde bulunduğumuz kış aylarında enerji veriyor, vücut direncini artırıyor.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 13:34
ABONE OL
Anadolu mutfak kültüründe önemli bir yeri olan aşure, ev hanımlarının daha lezzetli olması için birbirleriyle yarıştıkları geleneksel yiyeceklerimiz arasında yer alıyor. Ana malzeme olarak dövülmüş buğday, fasulye ve nohut kullanılarak yapılan aşure, bölgelere göre farklı malzemelerle zenginleştirilebiliyor. Türk mutfağının en eski tatlıları arasında gösterilen aşurenin, içinde bulunduğumuz kış aylarında enerji verdiği ve vücut direncini artırdığı bildirildi.

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi, Muharrem ayında evlerde hazırlanan aşurenin, Türk mutfağının önemli damak tatlarından olduğunu söyledi.

SAĞLIKLI VE BESLEYİCİ

Aşurenin en önemli özelliğinin komşulara, akrabalara ikram edilmesi olduğuna dikkati çeken Çelebi, şunları kaydetti:

''Aşure geleneğimiz, sosyal anlamda birleştirici olduğu kadar, soğuk nedeniyle vücut direncinin azaldığı kışın vücuda da önemli yararlar sağlıyor. Ancak genel olarak, buğday, nohut, fasulye, kuru üzüm, kayısı, badem ve ceviz gibi 10'a yakın baklagil, meyve ve sert kabuklu yiyecekle yapılıyor. Vitamin ve enerji bakımından aşure çok sağlıklı ve besleyicidir. Özellikle aşure yiyen çocuklar, vücut dirençleri artacağı için kolayca hasta olmazlar. Aynı zamanda sürekli hareket halinde olan ve enerjiye ihtiyaç duyan çocuklar için aşure, iyi bir enerji kaynağıdır.''

AŞURENİN KAPSADIĞI VİTAMİNLER

Çelebi, aşurenin içinde bitkisel yağlar olduğu için kolesterol miktarının az olduğunu, ayrıca aşurede B2, B1, C, A vitamininin yanı sıra bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum bulunduğunu sözlerine ekledi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...