Türkiye'nin petrol umudu

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Brezilya firması Petrobras'ın işbirliğinde Karadeniz'de sondaj çalışması yapmak için Norveç'ten yola çıkarılan dev petrol arama platformu "Leiv Eiriksson" Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 17:05
ABONE OL
İsle Of Man bayraklı "Normand Pioner" isimli römorkör tarafından çekilen 120 metre uzunluğunda, 86 metre genişliğindeki dünyanın en büyük petrol platformlarından birisi olan ve Ocean Rig firmasından kiralanan "Leiv Eiriksson" isimli sondaj platformu sabah 07.00'den itibaren Ege Denizi'nden Çanakkale Boğazı'na giriş yaptı. Dev platformun geçişi sebebiyle Çanakkale Boğazı, Deniz Trafik İstasyonu tarafından 02.30'dan itibaren 10 saat süreye çift taraflı olarak deniz trafiğine kapatıldı. Boğazdaki akıntı sebebiyle güçlükle çekilen dev petrol platformu saat 08.45 sıralarında Boğazın en dar yeri olan Kilitbahir önlerine geldi.Dev görüntüsü sebebiyle dağların kapanmasına sebep olan petrol platformunun geçişinde güvenlik açısından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait 4 römorkör de refakat etti. Sahilde bulunan vatandaşların da bol bol hatıra fotoğrafı çektiği dev petrol platformun İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin altından geçerken köprülere değmemesi için 120 metre uzunluğundaki kulesinin önceden kesildiğini ve 86 metreye indririldiğini belirten yetkililer, kesilen bölümlerin Karadeniz'de Sinop açıklarında yeniden yerlerine kaynak yapılarak monte edileceğini açıkladılar. Bu arada dev petrol platformunun 2010 Şubat ayı ortalarında Karadeniz'de petrol arama çalışmalarına başlayacağını da belirten yetkililer, bölgede TPAO'ya ait ruhsat sahalarında 7 ayrı sondaj yapılması planlandığını; 5 yıl süreyle de bu bölgede çalışmalarını yürüteceğini sözlerine eklediler.

Geçtiğimiz yıllarda Karadeniz'de yapılan sismik arama çalışmalarında 10 milyar varile yakın petrol rezervinin bulunduğunu ifade edilmişti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...