Yılbaşında hava nasıl olacak?-HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 11:54
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmele göre; Ülkemizin doğu bölgelerinde görülecek olan yağışların; Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak ve Hakkari, Siirt, Batman çevreleri ile Diyarbakır'ın kuzey ve doğu ilçelerinde kuvvetli olması beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI : İç ve doğu bölgelerimizde 4 ila 6 derece azalacak, batı bölgelerde 1 ila 3 drece artacak.

RÜZGAR : Genellikle kuzey ve kuzeybatı, ülkemizin güneydoğu bölgeleri ile kuzeybatı kesimlerimizde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette esecek.

METEOROLOJİDEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI :
Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak ve Hakkari, Siirt ve Batman ile Diyarbakır'ın kuzey ve doğu ilçelerinde kuvvetli yağmur ve karlakarışık yağmur, yükseklerinde yağun olmak üzere kar beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BURSA VALİLİĞİ'NDEN KUVVETLİ LODOS UYARISI: Bursa Valiliği, bugün akşam saatlerinden itibaren başlaması ve 3 gün süreyle etkili olması beklenen kuvvetli lodos nedeniyle vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı. Bursa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Marmara Bölgesi başta olmak üzere ülkenin batı kesimlerinde, bu gece saat 21.00'den sonra rüzgarın güneybatıdan (lodos) kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Açıklamada, deniz ve hava ulaşımında aksamalar, baca gazı zehirlenmeleri, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Kuvvetli lodosun, 1 Ocak 2010 Cuma günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği bildirildi.

YILBAŞINDA HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji'den bugünden başlamak üzere perşembe ve cuma günlerinde özellikle Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz ile İç Anadolu'da etkili olacak fırtına uyarısı yapıldı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu günden başlamak üzere, Perşembe günü Marmara ve Kıyı Ege, Cuma günü ise Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz ile İç Anadolu'nun batısında rüzgârın güneybatıdan (lodos) kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Açıklamada, reniz ve hava ulaşımında aksamalar, baca gazı zehirlenmeleri, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, yetkili ve vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Az bulutlu ve açık geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde hafif sis bekleniyor.

EGE : Az bulutlu ve açık geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Afyon, Kütahya) buzlanma ve don olayı ile birlikte hafif sis bekleniyor.

AKDENİZ : Parçalı ve az bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı, batı kesimlerinde hafif sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Parçalı ve az bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Bolu, Kastamonu) buzlanma ve don olayı ile birlikte hafif sis bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

DOĞU ANADOLU : Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, bölgenin kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yağmur ve karlakarışık yağmur, yükseklerinde yoğun olmak üzere kar şeklinde olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Batman ve Siirt ile Diyarbakır'ın kuzey ve doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.