Dev platform İstanbul Boğazı'ndan geçti

Karadeniz'de petrol ve doğal gaz arama çalışması yapacak dev petrol arama platformu, İstanbul Boğazı'ndan geçişini tamamladı.

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 17:13
ABONE OL
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya firması Petrobras'ın iş birliğiyle Karadeniz'de ultra-derin deniz sondajları yapmak için Norveç'ten yola çıkan dev petrol arama platformu ''Leiv Eiriksson'' ile platformu çeken ''Normand Pioneer'' adlı römorkörün, saat 09.30'da başladığı İstanbul Boğazı geçişi yaklaşık 5 saat sürdü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Leiv Eiriksson'un Boğazı geçerek Karadeniz'e çıkmasının ardından İstanbul Boğazı, transit gemi geçişlerine tekrar açıldı.

Dünyanın en büyük petrol platformlarından biri olan ve Ocean Rig firmasından kiralanan Leiv Eiriksson'un geçişi dolayısıyla İstanbul Boğazı'nın transit geçişlere kapatılmıştı.

119,38 metre boyunda, 85,80 metre eninde olan ve üzerindeki vinç, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin altından geçebilmesi için daha önce Malta'da kesilen platform, Salacak mevkisinde durarak, köprülerin altından geçerken sorun yaşanmaması amacıyla su almaya başlamıştı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...