İstanbul'da lodos uyarısı-HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 11:26
ABONE OL

Yapılan son değerlendirmelere göre; Sabah saatlerinde Kars, Ağrı, Iğdır, Van, Hakkari ve Şırnak çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI : Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinde 4 ila 6 derece artacak.

RÜZGAR : Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli olarak esecek.METEOROLOJİDEN UYARILAR

BUZLANMA VE DON UYARISI :
Ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde sabah saatlerinde buzlanma ve don hadisesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar v.b.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI : Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz zehirlenmeleri, çatı uçması v.b.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL'DA LODOS UYARISI: İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, kuvvetli olarak başlayacak lodos fırtınasının yarın ve cumartesi günü de devam edeceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Müdürlükten yapılan açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri İstanbul Bölge Müdürlüğünden alınan hava tahmin raporuna işaret edilerek, şöyle denildi: ''Rapora göre, bugün öğleden sonra kuvvetli olarak başlayacak lodos fırtınasının yarın ve cumartesi günleri de devam edeceği tahmin edilmektedir. Vatandaşlarımızın, özellikle amatör denizciler ile balıkçılar ve küçük teknelerin denize çıkmamaları ve teknelerin bulundukları mahallerde gerekli tedbirleri almaları, lodosun etkisine karşı ısınma sistemlerini kontrol etmeleri, özellikle baca zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları, fırtınanın etkisiyle birlikte binalardan düşebilecek materyallere karşı dikkatli ve tedbirli olmaları, kendi can ve mal emniyetleri açısından büyük önem arz etmektedir.''

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-55 km/saat) olarak esecek.

EGE : Az bulutlu ve açık, zamanla kıyı kesimleri parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarınde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-50 km/saat) olarak esecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Afyon, Kütahya) buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ : Az bulutlu ve açık, akşam saatlerinden sonra kıyı kesimleri parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde Göller Yöresinde (Isparta, Burdur) buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU : Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeybatısı parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Bolu, Karabük, Kastamonu) buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Kars, Ağrı, Van, Hakkari ve Şırnak karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Iğdır çevreleri yağmurlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı bulutlu geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...