2010'un ilk bebekleri

2010 yılının ilk bebeği Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Semiha Şakir Doğum Evi'nde dünyaya geldi.

3 kilo 710 gram ağırlığında ve sağlıklı bir şekilde dünyaya merhaba diyen Esma bebek, oksijen eksikliği nedeniyle kuvöze alındı. Anne Hatice Özarslan'ın 9 gün önce doğumunun gerçekleşmesi gerekirken, geç doğum yaptığı öğrenildi.

Semiha Şakir Doğumevi'nde gerçekleşen doğumda Hatice Özarslan (32) 2010'un ilk dakikalarında 3 kilo 710 gram ağırlığında bir kız bebek dünyaya getirdi. Özarslan çiftinin üçüncü çocuğuna Esma adı verildi. Sezaryenle dünyaya gelen Esma bebek oksijen eksikliği nedeniyle kuvöze alındı. Anne ve bebeğin sağlığında bir problem olmadığı, önümüzdeki saatlerde bebeğin kuvözden çıkarılıp annenin yanında yatırılacağı öğrenildi.

Bebeğine sağ salim kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten baba Hikmet Özarslan, "Evladımı ilk kez görüyorum. Çok güzel bir duygu. Ben kız olacağını bilmiyordum. Annesi çocuğun cinsiyetini biliyordu. Ben daha yeni çocuğumun kız olduğunu öğrendim." dedi. Doğumun 9 gün sarktığını ifade eden Baba Özarslan, "Normalde ayın 22'sinde doğumun gerçekleşmesi gerekiyordu. Bugün doktora geldik ve doktorlar doğumun geciktiğini söyleyip eşimi doğumhaneye aldılar. Tesadüfen 2010'un ilk bebeği oldu." dedi.

ERZURUM
Erzurum'da yeni yılın ilk bebeği, Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi'nde dünyaya geldi.Çiftçilik yapan Nihat Sirkeci'nin eşi Zübeyde Sirkeci, saat 01.00'de 3 kilogram 510 gram ağırlığında kız bebek dünyaya getirdi. Bebeğin babası Nihat Sirkeci, kızının yılbaşında dünyaya geldiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Bebeğinin kız olduğunu öğrenen Sirkeci, telefonla yakınlarını arayarak haber verdi. Bebeğinin ismini Büşra koyduklarını belirten Sirkeci, ''İki kızım oldu. 4 yaşında Kübra adında bir kızım vardı, şimdide Büşra dünyaya geldi. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun'' dedi.

Bu arada, 31 Aralık 2009 tarihinde farklı saatlerde, Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi'nde 7 bebeğin dünyaya geldiği bildirildi.

ERZİNCAN
Erzincan'da yeni yılının ilk bebeği Erzincan Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nde dünyaya geldi.
Muharrem Demir'in eşi Sinem Demir, saat 00.02'de 3 kilogram 515 gram ağırlında ilk çocukları olan Asmin bebeği dünyaya getirdi.

Yeni yılın ilk bebeğini, Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Erzincan Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz ve Sağlık Müdürü Dr. Mesut Turan ziyaret etti. Vali Demir ile Sağlık Müdürü Mesut Turan, Asmin bebeğe altın hediye etti.

İZMİR
İzmir'de yeni yılın ilk bebeği Özel Çınarlı Hastanesi'nde dünyaya geldi.

Üç yıllık evli olan Astsubay Baba Erhan ile ev hanımı Aylin Yüksel çiftinin saat 00.01'de dünyaya gelen ilk bebeğine Atakan ismi verildi. 3 kilo 800 gram doğan bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Baba olmanın sevinciyle gözyaşlarını tutamayan Erhan Yüksel, 2010 yılının bebeğine ve ailesine sağlık mutluluk getirmesini diledi. Çocuğunun vatana millete hayırlı bir evlat olmasını temenni eden Yüksel, ''Bebeğimin doğum zamanını beklemek epey bir stresli geçti. Ama şimdi çok mutluyum'' dedi.
Beşiğine konan Atakan bebeğe yeni yılı simgeleyen yılbaşı önlüğü ve şapkası takıldı.

MERSİN
Mersin'de yeni yılın ilk bebeği, Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde dünyaya geldi.

Elektirikçilik yapan Orhan İlbaş'ın (24) eşi Zeynep İlbaş (20), saat 00.01'de 3 kilogram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi.

Doğumu gerçekleştiren Dr. Barış Plancı'nın ''Barış'' adını verdikleri bebeklerinin yeni yılın ilk bebeği olduğu için ayrıca mutlu olduklarını ifade eden dede İsmail İlbaş, yaşadığı mutluluğun tarif edilemez olduğunu söyledi. Küçük Barış'ın babasının İstanbul'da elektrikçi olduğunu ve şu an otobüsle Mersin'e geldiğini belirten dede İsmail İlbaş, ''Dünyada huzur, mutluluk ve kardeşçe bir yaşam görmek istiyoruz. Bu nedenle torunumun ismini, aynı zamanda doğumu gerçekleştiren doktorunun ismi olan ''Barış'' adını koyduk. Umarım, 2010 yılı barış, dostluk ve kardeşlik yılı olur'' diye konuştu.

Bu arada, 2009'un son bebeği de Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde dünyaya geldi.

Sedat Çetinkaya'nın eşi Betül Çetinkaya'nın 23.30'da dünyaya getirdiği ve ailenin ikinci çocuğu olan kız bebek 3 kilo 600 gram ağırlığında doğdu. Genç çift, bebeği yeni yılda beklediklerini, ancak erken gelerek kendilerine sürpriz yaptığını söyledi.

ADANA
Adana'da 2010 yılının ilk bebeği dünyaya geldi.

Adana Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde Nermin-Hüseyin Sefil çiftinin erkek bebekleri dünyaya geldi.

Baba Hüseyin Sefil, işsiz olduğunu belirterek, elektrik elektronik üzerine çalışacak iş bulamadığını söyledi.

Sefil, "Ailemi geçindirmek için taksicilik yapıyorum. Bebeğimizin dünyaya gelmesi bizi çok mutlu etti. Cuma günü dünyaya geldiği için Cumali koymayı düşünüyoruz." dedi.

Adana Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nden Dr. Sıtkı Güven, yeni yılın ilk bebeğinin 3 kilogram 700 gram dünyaya geldiğini belirterek, sezaryen doğum olduğunu söyledi.

Güven, 2009'un son bebeğinin de 22.45'te Zeynep-Ahmet Cin çiftinin 4 kilogram 300 gram doğan erkek bebeği olduğunu kaydetti.

BURSA
Bursa Zübeydehanım Doğumevi'nde 2010 yılının ilk dakikalarında bir erkek, bir de kız bebek dünyaya geldi. Ece ve Berat isimleri verilen bebeklere Devlet Bakanı Faruk Çelik tarafından altın takıldı.

Yeni yılın ilk dakikalarında Mecnun ve Serap Özgür çiftinin kızları Ece normal doğumla, Ertan ve Semra Kartal çiftinin erkek bebekleri Berat ise sezaryenle dünyaya geldi.

Yaşadığı mutluluğu dile getiren baba Mecnun Özgür, "Çok mutluyum. Çok güzel bir duygu. Allah herkese nasip etsin" dedi.

Ertan Kartal ise Berat'ın ilk bebekleri olduğunu dile getirerek mutluluğunu paylaştı.

Bebekleri ziyaret eden Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, aileleri tebrik ederek bebeklere altın taktı.

Faruk Çelik, yeni yılın ilk dakikalarında Zübeydehanım Doğumevi'nde Ece ve Berat ile girdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Bu mutluluğu aileleri ile paylaşmak için buraya geldik. Ailelerine mutluluklar, bebeklere sağlıklı ömürler temenni ediyoruz. Bu vesileyle bütün vatandaşlarımıza, 2010 yılının huzur, mutluluk, kardeşlik ve barış getirmesini temenni ediyorum. 2010 yeni bir heyecan demek. 2009'da gerek dünyada gerekse ülkemizde çok çeşitli gelişmeler oldu. Sorumlu insanlar olarak temennilerimiz çerçevesinde yapmamız gereken görevlerimiz vardır. 2010 yılının çok sade ve barış dolu geçmesini temenni ediyorum."

Doğumevi ziyareti öncesinde Devlet Hastanesi'ne giden Bakan Çelik, burada da hastaları ziyaret ederek yeni yıllarını kutladı. Hastaların dertlerini dinleyen Bakan Çelik, onlara karanfil hediye etti.

Bakan Çelik, daha sonra trafik denetimi yapan polislerin yanına giderek yeni yıllarını kutladı ve çikolata ikram etti.

ANKARA
Başkentte yeni yılın ilk bebeği, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dünyaya geldi.

Hülya ve Hamdi Yaşar çiftinin bebeği, saat 00.01'de doğdu. Anne Hülya Yaşar, bebeğe ''Selami'' ismini koyacaklarını söyledi.

Başhekim Yardımcısı Mustafa Beşli, bebeğin 3 kilo 730 gram ağırlığında olduğunu belirterek, anne ve bebeğin sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

ŞANLIURFA
Şanlıurfa'da yılın ilk bebeği, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde dünyaya geldi.

Yeni yılın ilk dakikalarında, Zeliha Koç, bir kilo 700 gram ağırlığında kız çocuğu dünyaya getirdi.

Hastaneye çocuğun babasının gelemediğini belirten bebeğin dayısı Ahmet Koç, Akçakale ilçesinin Düzce köyünde oturduklarını, yeni yılın ilk dakikalarında dünyaya gelen çocuğun ailenin ilk bebeği olduğunu söyledi.

Koç, ailenin bebeğe ''Halime'' adını vermeyi düşündüğünü ifade etti.Bu arada, Başhekim Yardımcısı Beşli de Yaşar ailesinin bebeğine çeyrek altın taktı.

HATAY
Hatay'da yeni yılın ilk bebeği Antakya Doğumevi Hastanesi'nde dünyaya geldi.

Nuray-Mahmut Çıkar çiftinin erkek bebekleri saat 00.15'te dünyaya gelirken, bebeğe ''Mehmet'' isminin verileceği bildirildi.

Baba Mahmut Çıkar (24), bir yıllık evli olduklarını ve ilk bebeklerinin 2010'un ilk saatlerinde dünyaya gelmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Oğlunun 3 kilo 300 gram doğduğunu ifade eden baba Çıkar, eşinin ve bebeğinin sağlık durumlarının çok iyi olduğunu kaydetti.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz de yeni yılın ilk bebeğini ziyaret ederek altın hediye etti.

KONYA
Konya'da bir yıllık önce evlenen çift, ilk bebeklerine yeni yılda kavuştu.

Ayşe Karaman (23), 00.01'de Dr. Faruk Sükan Doğumevi ve Çocuk Hastanesinde, normal doğumla 3 kilo 210 gram ağırlığında bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

''Feride'' adını verdikleri bebeklerinin dünyaya gelmesiyle çok mutlu olduğunu belirten anne Ayşe Karaman, ''İlk bebeğime çok sevdiğim kayınvalidemin ismini verdim. 2010 yılına bebeğimle girmekten büyük mutluluk duydum. Umarım bu yıl bize ve bebeğimize şans getirir'' dedi.

MANİSA
Manisa'da yeni yılın ilk bebeği Manisa Doğumevi'nde dünyaya geldi.

Galatasaray taraftarı olan Emine ve Şahin Karatepe çifti, yeni yılın ilk dakikalarında dünyaya gelen erkek bebeklerine 'Arda' adını vereceklerini söyledi.

Normal doğumla 3 kilo 300 gram doğan bebeğin annesi Emine Karatepe (22) ilk çocuklarını dünyaya getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek ''Eşim ve ben koyu Galatasaray taraftarı olduğumuz için bebeğimizin adını da Arda koyacağız. Annelik duygusunu kelimeler ile anlatmak mümkün değil, çok mutluyum'' dedi.

Baba Şahin Karatepe (24) de çok mutlu olduklarını ifade etti.

BİZE ULAŞIN