Buzlanma ve don uyarısı - HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak, Van, Hakkari, Ağrı, Iğdır) yoğun kar yağışlı, Trabzon, Rize, Artvin, Hopa, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli sağanak şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerimiz ile Marmara bölge genelinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI :Kuzey, iç ve batı bölgelerimizde 5 ila 7 derece olmak üzere, ülke genelinde azalacak.

RÜZGAR :Genellikle kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Doğu Akdeniz kıyıları ile ülkemizin güneydoğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta kuvvette, kuzey, iç ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli (30 ila 50 km/saat) olarak esecek.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak, Van, Hakkari, Ağrı, Iğdır) yoğun kar yağışı, Trabzon, Rize, Artvin, Hopa, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, sel, su baskını, taşkın, heyelen vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; kuzey ve iç bölgelerde kuzeybatı (Karayel), ülkemizin güneydoğusunda güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, v.b.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON HADİSESİ UYARISI: Sabah ve saatlerinde iç ve doğu bölgelerimiz ile Marmara bölge genelinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı başta sürücüler olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların (ulaşımda aksamalar, v.b.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA: Çok bulutlu, bölgenin doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Bandırma) karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerine kadar Afyon, Kütahya, Uşak çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı, sabah ilk saatlerde Denizli'nin kuzey ve doğu ilçeleri yağmurlu geçecek. Rüzgar bölgenin iç kesimlerinde kuzeybatı yönlerden (30-40km/saat) kuvvetli olarak esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Afyon, Kütahya, Uşak) buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Hatay, K.Maraş, Osmaniye, İskenderun ile Adana'nın kuzey ve doğu ilçeleri, sabah ilk saatlerde Isparta çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar bölgenin doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, öğle saatlerine kadar bölgenin kuzey ve doğusu ile Konya'nın kuzey ve batı çevreleri, öğleden sonra doğu kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-40 km/saat) olarak esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmur ve karla karışık yağmurlu, bölgenin iç kesimleri kar yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile öğleden sonra Tokat, Amasya ve Çorum çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde, akşam saatlerinden itibaren bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, bölgenin kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Bingöl, Bitlis, Muş, Ağrı, Iğdır, Van, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar bölgenin güneydosunda güneybatı (Lodos) yönlerden zamanla kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, kuzeyi ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar güneybatı (Lodos) yönlerden zamanla kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek. Sabah saatlerinde Mardin çevrelerinde sis görülecek.

İstanbul'da yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu
İstanbul'da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, kentin yüksek yerlerini beyaza bürüdü. Çam ağaçları ve araçların beyaza bürünmesi, doyumsuz kar manzaraları ortaya çıkardı.

Gece etkisini artıran kar yağışı, özellikle Anadolu yakasının yüksek noktalarında kendini gösterdi. Birçok tepe, karın etkisiyle beyaza büründü. Yüksek bölgelerde araçların üzerleri de karla kaplandı. Karlı ağaçlarla Boğaz'ın manzarası birleşince kartpostalları aratmayan kış manzarası oluştu. Çam ağaçları ve araçların beyaza bürünmesi, doyumsuz kar manzaraları ortaya çıkardı.

BOLU DAĞI'NDA YOĞUN KAR YAĞIŞI
D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı şiddetini attırdı.

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde dün akşam saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı şiddetini arttırdı. Bolu Dağı'nda kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşırken, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle bazı araçlar kayarak yoldan çıktı.

Bazı araç sürücüleri ise araçlarına zincir takarak yollarına devam ediyor. Karayolları ekipleri ise güzergahta kar küreme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Trafik ekipleri, sürücüleri kar yağışı ve buzlanmaya karşı uyarırken, araçlarında takoz, çekme halatı ve zincir bulundurmalarını istedi.

ANKARA'DA YILIN İLK KARI YAĞDI
Ankara'da yeni yılın ilk karı yağdı. Akşam saatlerindeki yağmur yerini gece saat 00.30 sıralarında kara bıraktı. Kar yağışı özellikle Çankaya'nın yüksek kesimlerde etkili oldu. Kar yağışına karşı hazırda bekleyen belediye tuzlama ve küreme araçları sabaha kadar karla kaplı yolları temizledi.

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava, Başkent Ankara'da da etkili oldu. Son bir haftadır etkili olan yağmurlu hava dün gece saatlerinde yerini kara bıraktı. Böylece Başkent'te 2010'un ilk karıda yağmış oldu.

Gece yarısı saat 00.30 sıralarında Çankaya'nın Turan Güneş Bulvarı, Oran, Dikmen ve İncek gibi bölgelerinde etkili olan kar yağışı, sabah saatlerine kadar devam etti. Kar yağışı rüzgârın da etkisiyle zaman zaman tipiye dönüştü. Başkentin yüksek yerleri kar yağışı ile beyaza büründü. Yağışlar nedeniyle araçlar, trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Bölgede hazır bekleyen Büyükşehir Belediyesi'ne ait araçlar, karla kaplı yolları temizleyerek tuzladı. Başkent Ankara'ya mevsimin ilk karı ise geçtiğimiz yıl (2009) Kasım ayının ilk haftası yağmıştı.

HAKKARİ'DE KAR VE TİPİ
Hakkari'de etkili olan kar ve tipi nedeniyle mahsur kalan 6 araç, 2 saat süren çalışmanın ardından kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Geçitli köyünden il merkezine gelmekte olan 6 araç, fırtına ve kar nedeniyle Durunkaya beldesi yakınlarında mahsur kaldı.

Durumun İl Özel İdaresine bildirilmesi üzerine karla mücadele ekipleri, söz konusu bölgeye hareket etti.
Ekipler, 2 saat süren çalışmanın ardından yolu trafiğe açarak, mahsur kalan araçları kurtardı.

Öte yandan, Hakkari'de kar ve tipi yüzünden 1 belde ile 5 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Yetkililer, tipi nedeniyle köy yollarına müdahalede bulunulmadığını, fırtınanın etkisini yitirmesiyle çalışmalara başlanacağını belirtti.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...


BİZE ULAŞIN