Fırtınaya ilginç önlem...

Van'ın Muradiye ilçesinde etkili olan fırtına yaşamı olumsuz etkilerken, vatandaş da ilginç çözümler üretiyor.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Argit köyünde yaşayan vatandaşlar, etkili olan fırtınanın çatıları uçurmaması için ilginç bir yöntem geliştirdi. Çatıyı halatlarla yerdeki kaya parçalarına bağlayan vatandaşlar, fırtına ile mücadale etmeye çalışıyor.

Nurettin Kaya adlı vatandaş, komşularıyla birlikte kuzeninin evinin çatısını halatlarla yerdeki kaya parçalarına bağladıklarını belirterek, ''Bu halatlar yardımıyla çatının uçmasını engellemiş olacağız'' dedi.

CAMİNİN ÇATISI UÇTU

Bu arada, Argit köyünde bu yıl ibadete açılan caminin çatısı da fırtına nedeniyle uçtu. Çatının imamın evine isabet etmesi sonucu, bazı camlar kırıldı.

Köy muhtarı Cemil Cantayan, fırtınanın camide maddi hasara yol açtığını belirterek,''Köy halkından çatının yapımı için yeniden para toplayacağız. Ancak köydeki vatandaşların büyük bölümünün maddi durumu iyi değil. Bu nedenle yetkililerden de yardım bekliyoruz'' dedi.

Köy imamı Faruk Ece ise ''Zor şartlar altında bu camiyi yaptık. Bu yıl ibadete açtık. Ancak sabah saatlerinde şiddetli rüzgar nedeniyle çatısı tamamen uçtu. O sırada ben evin penceresinden dışarı bakıyordum. Çatı uçtuktan sonra eve çarptı. Camlar kırıldı'' dedi.
BİZE ULAŞIN