Havalar ısınacak - HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Edirne, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya'nın iç ve batı kesimleri, Dikili ile Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit çevrelerinde hafif olmak üzere aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor. Batı bölgelerimizde rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerimizde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI : Batı bölgelerimiz başta olmak üzere ülke genelinde hissedilir derecede (6 ila 8) artacak.

RÜZGAR : Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), güneydoğu bölgelerimizde kuzeyli yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'in batısında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek.


METEOROLOJİDEN UYARILAR

BATI BÖLGELERDE KUVVETLİ RÜZGAR VE KIYI KESİMLERİNDE KISA SÜRELİ FIRTINA UYARISI :
Rüzgarın; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'in batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden başta soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri olmak üzere yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Çatı Uçması, Ağaç ve Direk Devrilmesi, Ulaşımda Aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

İÇ VE DOĞU BÖLGELERDE SABAH VE GECE SAATLERİNDE BUZLANMA VE DON OLAYI İLE BİRLİKTE SİS UYARISI : Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerimizde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı başta sürücüler olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların (ulaşımda aksamalar, v.b.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BURSA VALİLİĞİNDEN KUVVETLİ LODOS VE FIRTINA UYARISI: Bursa Valiliği, bugün etkili olması beklenen kuvvetli lodos ve kısa süreli fırtınaya karşı vatandaşları uyardı. Bursa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, rüzgarın Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'in batısında güney ve güneybatıdan kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Saat 06.00'da başlayan kuvvetli lodos ve kısa süreli fırtınanın saat 24.00'e kadar etkili olmasının beklendiği bildirilen açıklamada, vatandaşların çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, karbonmonoksit gazından zehirlenmeye karşı tedbirli olmaları istendi.

AYDIN'A ŞİDDETLİ LODOS UYARISI: Meteorolojinin Aydın ve ilçelerinde kuvvetli Lodos uyarısı yapmasının ardından, Aydın Valiliği vatandaşları zehirlenmeler konusunda uyardı. Konuyla ilgili olarak Aydın Valiliği'nden yapılan açıklamada, "06 Ocak 2010 saat 03.00 ile 07 Ocak 2010 saat 06.00 zaman aralığında, bölgemizde rüzgarın güney ve güneybatı(Lodos) yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesinin beklendiği, İl Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü'nün yazısından anlaşılmıştır. Kuvvetli rüzgarın sebep olabileceği çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuz şartlara karşı halkımızın tedbirli olmaları hususu kamuoyuna duyulur" denildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Parçalı ve çok bulutlu, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit çevreleri aralıklı olmak üzere hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek. Lodos nedeniyle Bursa İli başta olmak üzere bölge genelinde soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

EGE : Kıyı kesimleri ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla ve Dikili çevreleri) aralıklı olmak üzere hafif sağanak yağışlı geçecek. Bu sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Kütahya, Afyon, Uşak) buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek. Lodos nedeniyle iç kesimlerinde soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

AKDENİZ : Az bulutlu ve açık, zamanla batısı parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Antalya'nın iç ve batı kesimleri hafif olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU : Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek.

BATI KARADENİZ : Parçalı ve az bulutlu, kıyıları çok bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte Bolu ve Düzce çevrelerinde sis görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek.

DOĞU ANADOLU : Az bulutlu ve açık, doğusu parçalı bulutlu geçecek. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile kuzey kesimlerinde yer yer sis görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Az bulutlu ve açık, sabah saatlerinde Batman ve Siirt çevreleri yer yer sisli geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN