Topkapı Sarayı Müzesi'ne yakışacak restorasyon

Sarayın kapalı bölümleri, gün ışığına çıkmamış eserlerin sergilenmesi için restore ediliyor. Müdür Vekili Erdoğdu, "Hayalim 700 bin metrekarelik sarayı müze park yapmak" diyor

İstanbul'un 2010 Kültür Başkentliği'ne ev sahiplierinden biri olmaya hazırlanan Topkapı Sarayı'nda hummalı bir çalışma sürüyor. Şantiyeye dönen sarayın pek çok bölümü yenileniyor, yıllardır ziyarete açılmamış olan bölümler, gün ışığına hiç çıkmamış koleksiyonlara ev sahipliği yapmak için müthiş bir hızla restore ediliyor. Bunlardan en önemlisi ise mutfaklar bölümü. Günışığına çıkmamış bir koleksiyon, dünyanın en önemli mutfaklarından biri olan Osmanlı Mutfağı'nın sırları, yenilenen saray mutfağında görücüye çıkacak. Restorasyonlar nedeniyle heyecanını saklayamayan Topkapı Sarayı Müzesi Müdür Vekili Ayşe Erdoğdu, "Benim asıl hayalim Topkapı Sarayı'nın 700 bin metrekarelik toplam alanını, yani Sur-i Sultani'nin tamamını bir müze-park haline getirmek, sarayı eski sınırlarına taşıyabilmek. Eski bostanları ve bahçeleriyle bu ihtişamlı saray eski günlerine dönecek ve bu dünyada bir ilk olacak. Umarım Cumhuriyet'in 100'üncü yılına yetişir" diyor.

SARAY ŞANTİYE GİBİ
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile bir protokol imzalayan Topkapı Sarayı Müzesi, 20 yeni proje ile eski ihtişamını geri kazanıyor. 10 projenin tamamlandığını belirten Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, "Belirlediğimiz 3 stratejik alandan biri olan tarihi mirasımızın restorasyonuna bütçemizin yüzde 70'ini ayırdık. Restorasyon projelerimiz uzman ekiplerin destek ve denetiminde sürüyor" diyor. İlk projenin 'Has Ahırlar' bölümünün restorasyonu olduğuna dikkat çeken Müze Müdür Vekili Ayşe Erdoğdu da şöyle konuşuyor: "Restorasyonlar nedeniyle bir çok bölümü kapattık, iskeleler kurduk. Ama ziyaretçilerimizden hiç şikâyet almadık. Çalışmaları görenler mutlu oluyor." Restorasyonu tamamlanan Has Ahırlar bölümü ile seçkin bir sergi alanına kavuştuklarını anlatan Erdoğdu, "Şu anda burası "İran Medeniyeti" sergisine ev sahipliği yapıyor. Bu yıl içinde önemli bir sergi daha burada olacak" diyor. Topkapı Sarayı'nın müzelik görevini yerine getirebilmesi için saray içindeki depoların boşaltılması gerektiğini vurgulayan Erdoğdu, şunları söyledi:

"ESER ÇOK YER YOK"
"En büyük sıkıntımız depo sorunu. Harem bölümü depolardan arındırılarak tamamen ziyaretçiye açılmalı. Yerimiz olsa, hiç sergileme imkânı bulamadığımız birbirinden değerli parçalar da gün yüzüne çıkacak." Saray işlemelerine ait bir sergi salonu bulunmadığını, dev saat koleksiyonunun görücüye çıkmadığını belirten Erdoğdu, "Yeni depolar bu sorunu çözer"diyor.
BİZE ULAŞIN