Fransız annenin velayet mücadelesi mahkemelik

Fransa'da yaşayan işadamı Rüstem Ezer, velayeti boşanmak isteyen Fransız eşine verilen iki çocuğunu İstanbul'a kaçırdı. Ancak Fransız anne çocuklarının izini buldu, kızını Fransa'ya götürmek isterken havalimanında yakalandı. Çiftin velayet mücadelesi mahkemeye taşındı

Rüstem Ezer (42), 18 yıl önce Fransa'ya gitti ve çalışmaya başladı. Bu sırada Fransız Laura Colleter (34) ile evlendi. Kayhan isminde bir oğlu olan Ezer kısa süre sonra ise Fransa'da oturma hakkı kazandı. Ezer kısa sürede kendi şirketini kurarak müteahhitliğe başladı. Devlet ihalelerini alarak tanınan bir işadamı oldu. Yaptığı işler sayesinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa ziyareti sırasında görüşme imkanı da buldu. Ezer'in ilk çocuğnun doğumundan 8 yıl sonra Evin isminde bir kızı oldu. Fakat Laura Colleter, ailesinin baskısı sonucu 2007 yılında Ezer'den ayrılmak için boşanma davası açtı. Fransız mahkemesi çocukların velayetini de anneye verdi. Eşinin duruşmaya sevgilisiyle gelmesi karşısında şok geçiren Rüstem Ezer, mahkemenin çocukları sadece 15 günde bir hafta sonları görebileceğine karar vermesiyle iyice yıkıldı. Ardından Fransız makamları, bu ülkede kazandığı paraları Türkiye'de yatırıma çevirdiği gerekçesiyle Ezer'in şirketine ve mal varlıklarına el koydu.

BAYRAMDA KAÇIRMAYA ÇALIŞTI

Ezer daha sonra boşandığı eşi ve sevgilisinin uyuşturucu kullandığını iddia ederek çocuklarını kaçırmaya karar verdi. Görüş günü iki çocuğunu annelerinden alıp sessiz sedasız İstanbul'a geldi ve yeni bir hayat kurdu. Laura Colleter ise çocuklarının peşine düştü. Aradan geçen iki senenin sonunda Fransız anne, Rüstem Ezer'in çocuklarıyla yaşadığı adresi buldu. Kurban Bayramı'nın ikinci günü eşinin evinin çevresinde saatlerce dolaştıktan sonra oyun oynamak için sokağa çıkan kızı Evin'i alarak uzaklaştı. Ezer buru farkederek hemen Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu ve yakalama emri çıkarılmasını sağladı. Colleter küçük kızı ile birlikte Ankara Esenboğa Havalimanı'nda Paris uçağına binmek isterken yakalandı.

ÇOCUKLAR KONSOLOSLUKTA
Taraflar anlaşamayınca, iki çocuk Halkalı ve Eyüp'teki iki ayrı yurda yerleştirdi. Ezer de Gaziosmanpaşa 1. Aile Mahkemesi'nde velayet davası açtı. Ancak mahkeme çocukların anneye verilmesini karara bağladı. Ezer ise temyize gitti. Çocuklar, Yargıtay'ın kararını vereceği güne kadar anneye teslim edildi. Fransız anne ve iki çocuk 1.5 aydır Fransız Konsolosluğu'nda kalıyor. Rüstem Ezer ise Yargıtay'dan gelecek kararı bekliyor. Ezer, "Fransa'da vergisini ödeyen bir işadamıydım. İstanbul'a 5-6 milyon euroluk yatırım yaptım. Bu durumdan Fransız hükümeti memnun olmadı. Hem şirketlerim hem çocuklarım elimden alındı. Kızım ve oğlum olmadan nasıl yaşarım? Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ve bakanlarımızdan yardım diliyorum. Fransızlar'ın çocuklarımı elimden almasına izin vermesinler" dedi. Ezer, eski eşi ve sevgilisinin uyuşturucu madde kullandığını idia ederk çocuklarının onlara teslim edilmemesi istedi. Avukatı Hasan Yiğit ise, Fransız Konsolosluğu'na yazılı beyanda bulunarak çocukların babaları ile görüştürülmesi istediklerini fakat görevlilerinin taleplerini gerekçe göstermeden reddettiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN