3. Mustafa ve 3. Selim Türbesi açıldı

İstanbul İl Özel İdaresinin, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti (AKB) projesi kapsamında ''Eski eserler gün yüzüne çıkıyor'' ve ''Kültür mirasımıza sahip çıkıyoruz'' sloganları çerçevesinde restorasyonunu gerçekleştirdiği, 3. Mustafa ve 3. Selim Türbesi ziyarete açıldı.

Türbenin açılışında konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altuntaş, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti ve aynı zamanda bir dünya kenti olduğunu belirterek, şehrin, tarihin her döneminde arzulanan ve stratejik öneme sahip bir kent olduğunu dile getirdi.

İstanbul'un AKB olmasının yanında, dünya kültür başkentliğine de aday kentlerden biri olduğunu kaydeden Altuntaş, devam eden 2010 AKB projelerinin Türkiye'nin tanıtımı için bir fırsat olduğunu belirterek, ''Bu programlar, aynı zamanda İstanbul'un ve Türkiye'nin çağdaş yüzünün görülmesini sağlayacaktır'' dedi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya da amaçlarının bir dünya kenti olan İstanbul'daki tarihi eserleri ayağa kaldırarak tarih ile geleceği buluşturmak olduğunu söyledi. Türbenin Fatih'in Laleli semtinde bulunan Laleli Külliyesi içinde Sultan 3. Mustafa tarafından 1763 yılında Mimar Tahir Ağa'ya yaptırıldığını anlatan Kaya, türbenin aslına uygun bir şekilde restorasyonunu şöyle anlattı:

''Türbe ana mekanı, revak ve kadınlar kısmının korozyona uğrayan, incelmiş, yer yer delinmiş ve deforme olmuş kubbelerindeki kurşun örtüsü tamamen yenilendi. Kubbede bulunan orijinal tombak bakır aleminin tamir ve ıslahı yapılarak, üzeri altın varakla kaplandı ve mermer tamirleri gerçekleştirildi. Türbenin dış cephesindeki mermer ve taş yüzeylerin kimyasal yöntemle temizliği yapıldı. Sultan 3. Mustafa ve Sultan 3. Selim sandukalarının korkuluklarının onarımı yapıldı ve sandukalar çuha ile kaplandı. Yapıda yer alan tüm çinilerin alt yapıları, çiniler yerinden sökülmeden güçlendirildi ve yüzey temizlikleri yapıldı. Bahçe içerisindeki çeşmesi ve bahçe dışında bulunan oyma mermerden yapılma orijinal çeşmesinin bakım ve onarımı yapıldı. Genel elektrik tesisatı yenilenen yapıya her türlü tehlikeye karşı alarm tesisatı kuruldu.''

İl Özel İdaresinin bütçesinden türbenin bütün masrafları için 600 bin lira harcama yapıldığını bildiren Kaya, türbeyi halkın hizmetine sunmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

MACARİSTAN'IN PEÇ ŞEHRİNDEKİ OSMANLI TÜRBESİ

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de aynı zamanda Türbeler Derneği Başkanı olduğunu da belirterek, bu türbenin önemini şöyle aktardı:

''Birincisi, bu yapının mimari ve sanatsal açıdan önemi var. Buranın mutlaka korunması, gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor. Diğer boyutu ise manevi boyutu. Buranın sürekli ziyaret edilebilir halde tutulması, İstanbul'da, Türkiye'de yaşayan ve ziyaret etmek isteyen herkesin bu Osmanlı padişahlarından ikisine manevi hediye göndermeleri için uygun zeminin oluşturulması gerekiyor. Bunu da dernek olarak elimizden geldiğince yapıyoruz.''

Ahmet Bilgili, geçen günlerde yine 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan Macaristan'ın Peç şehrine gittiklerini anlatarak, orada Osmanlı döneminden kalan cami ve türbeler keşfettiklerini söyledi. Bilgili, o cami ve türbenin 2010 AKB Ajansı tarafından restore edilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirterek, ''Bizim kültürel mirasımız, sadece Türkiye ile sınırlı değil, Osmanlı coğrafyası kadar geniş'' dedi. Konuşmaların ardından türbe, vatandaşların ziyaretine açıldı.

TÜRBENİN TARİHÇESİ

Fatih'in Laleli semti Ordu Caddesi üzerinde bulunan türbe, Sultan 3. Mustafa tarafından 1763 yılında mimar Tahir Ağa'ya yaptırılan ve Laleli Camisi ismi ile tanınan imaret, sebil, muvakkithane, han, hamam ve dükkanlardan oluşan külliyenin bir bölümü.

Sultan 3. Mustafa (1757-1774), bu külliyenin yanına daha önce kendisi için de bir türbe ekledi. Bu nedenle 1774 yılında öldüğü zaman kendi yaptırdığı türbesine gömüldü.

Sultan 3. Selim de (1761-1808) öldüğü zaman babası olan Sultan 3. Mustafa'nın bu türbesine defnedildi.
BİZE ULAŞIN