Maymununa çekirdek yetiştiremiyor

Antalya'nın Manavgat ilçesi Side beldesinde bir lokanta işletmecisi Brezilya'dan satın aldığı Tamarin cinsi maymuna çekirdek yetiştirememekten dolayı dert yandı.

Turizm beldesinde Side'deki bir lokantanın işletme müdürlüğünü yapan Melikşah Yıldız, Çeri ismini verdiği 44 santim büyüklüğündeki küçük maymunun günlük 4 paket çekirdek yediğini söyledi. Çeri'nin aylık 120 TL çekirdek masrafı olduğunu belirten Yıldız, diğer maymunlar gibi muz yemeye fazla ilgi duymadığını dile getirdi. Maymunun günde bir tane de elma yediğini anlatan Yıldız, Çeri'nin 10 günde bir litre suyu zor içtiğini anlattı.

Yıldız, "Küçük maymunumuz restoranımıza gelen turistlerin hemen omzuna çıkıyor. Turist, kendisine ilgi gösterir ve boynunun altını gıdıklarsa oyun oynamayı sürdürüyor. Ardından da çekirdek vardır diye avuç içlerine bakıyor. Günlük önüne ne kadar çekirdek koyarsan koy yiyor. 'Hasta olur' diye günlük 4 paketten çok çekirdek yedirmiyoruz. " diye konuştu.

Yıldız, şubat ayı içinde Side'de bir butikçinin beslediği aynı tür dişi maymunla Çeri'yi törenle evlendirecekleri bilgisini verdi. Düğün için 14 Şubat tarihi seçildi. Garson Fevzi Yavuz ise Çeri'nin beslenmesini ve günlük temizliğini kendisinin yaptığını belirtti. Yavuz, küçük maymunu 2 günde bir restoranın içinde yaptırdıkları küvette, yurtdışından getirilen özel şampuanla banyo yaptırdıklarını ifade etti. Yavuz, turistler ve çocuklarının Çeri'yi çok sevdiğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN