Mendilci rantı çıktı

İstanbul'da dilenmediği için sokağa atıldığı iddia edilen 5 yaşındaki B.K.'nin bölgelerinde mendil sattığı gerekçesiyle 4 çocuk tarafından dövüldüğü ortaya çıktı

İstanbul'da dilenmediği için dövülerek sokağa atıldığı iddia edilen 5 yaşındaki B.K. olayının içyüzünde, sokakta mendil satışında yer hâkimiyeti tartışmasının yattığı belirlendi. Okmeydanı E-5 üzerinde bulunan Halıcıoğlu Metrobüs Durağı yakınında temizlik çalışması yapan işçiler tarafından pazar sabahı kanlar içinde bulunan B.K., hastanede "Babam sürekli alkol alırdı. Benim dilenmemi isterdi. İki kişi beni dövdü. Dövenlerden biri Fethi" dedi. Polis önce küçük çocuğun dilendirilmek için dövülüp, sokağa atıldığı ihtimalleri üzerinde durdu.

KÖPEKLERİ ÜZERİNE SALDI

Ancak Çocuk Şube Müdürlüğü yaptığı çalışma sonucunda, 11 yaşındaki bir başka çocuğun kendi bölgesinde mendil sattığı gerekçesiyle 5 yaşındaki B.K.'yi dövdüğünü, ardından üzerine köpekleri saldığını belirledi. Minik B.K. köpeklerden kaçmak isterken yüksekten düşmüştü. B.K.'yi döven çocuk M.S. (11) ile kardeşi H.S. (11), amcaoğlu F.S. (11) ile arkadaşları H.S.'nin (14) ifadesine psikolog eşliğinde başvuruldu. 11 yaşındaki şüpheli çocuk M.S., B.K'yi nasıl dövdüğünü ve uyguladığı şiddeti şöyle anlattı: "İsmini bilmediğim çocuk annesinin yanındaydı. Zincirlikuyu Mezarlığı çevresinde ve metrobüs duraklarında mendil satıyorlardı. Benim bölgeme girmişti. Küçük çocuk bir ara annesinin yanından kayboldu. Ben de ona annesini bulabileceğimi söyledim. Metrobüse bindirip Halıcıoğlu'na götürdü. Oraya geldiğimizde, önce dövdüm. Sonra köpeği üzerine saldım. Korkup kaçarken Halıcıoğlu'ndaki yüksek caddenin kenarından aşağı yuvarlandı."

YARALAR SOL TARAFINDA
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubeden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Sıtkı Akgül, "Mendil satan 11 yaşındaki bir çocuk tarafından önce dövülmüş. Sonra çocuğun yanındaki köpek olduğu için çocuk korkmuş. Kaçmaya çalışırken, caddeden aşağı düşmüş. Sol tarafından hasarların berelerin, yaraların sıyrıkların olması söylenenleri doğruluyor. Minik çocukların yer hâkimiyeti kavgası bu" ifadesini kullandı.

YAŞADIKLARI GECEKONDU
B.K.'NİN ailesinin İstanbul'a göç ettiği Adana'nın Kozan ilçesi Turgutlu Köyü 'dilenciler köyü' olarak da biliniyor. Talihsiz çocuğun babası Ahmet K.'nin de köyde 6- 7 dönüm bahçeli alan üzerinde iki katlı evi ve traktörü var. Otomobillerini ise yeni satmışlar. Ailenin 5 çocukla yaşadığı Topkapı Kaleiçi'ndeki tek odalı gecekondu ise dün basın mensuplarının ilgi odağı oldu.

YURDA TESLİM EDİLDİLER
Beş yaşındaki B.K.'yi dövdükleri ileri sürülen M.S. (11) ile kardeşi H.S. (11), psikolog eşliğinde ifadeleri alındıktan sonra savcılık kararıyla ailesinden alınarak yurda yerleştirildi. Gözaltındaki diğer çocuklardan F.S. ile H.S. ise ailelerine teslim edildi. Mağdur ve saldırgan çocukların aileleriyle ilgili TCK'nın "Çocuklarına gerekli talim ve terbiyeyi veremedikleri ve eğitimlerini sağlayamadıkları" gerekçesiyle işlem yapıldı. Çocukların ailelerine 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılacak.

HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR'
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Adem Akçakaya, B.K.'nin henüz hayati tehlikeyi atlatamadığını söyledi. Akçakaya, "Kafatasında çökme kırığı, sol elinde kesik, sol kulağında kanama, sol göz çevresinde şişlikle hastaneye getirildi" dedi.

ANNE-BABA HASTANEDE
B.K.'nin annesi Gülseren ve babası Ahmet K., dün polis tarafından hastaneye getirildi. Anne ve baba, çocuklarıyla psikolog eşliğinde görüştürülürken ifadeleri de karşılaştırıldı. B.K. kendisini döven çocukları polisin gösterdiği fotoğraflardan teşhis etti. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu minik B.K.'yı hastanede ziyaret etti.

Mustafa KAYA-Gül KİREKLO-Gülcan DEMİRCİ-Recai KÖMÜR-Ufuk TEKİN/ SABAH

ÜNLÜLER BU ARABALARI KULLANIYOR

SİNEMALARDA BU HAFTA NELER VAR?

DÜNDEN BUGÜNE ÖNEMLİ BAZI İCATLAR
BİZE ULAŞIN