Taşıyıcı anneyi kandırıp kaçan çifte dava

Çocuk sahibi olmak için taşıyıcı anne kullanan ve doğan bebekle kaçan çifte 3 yıl hapis istemiyle dava açıldı

İstanbul'da çocuk sahibi olmak için anlaştıkları taşıyıcı anne Fatma Yaman'ı 'para vereceğiz' diye kandırıp, doğan bebeği yanlarına alarak ortadan kaybolan Selami Pişkin ile eşi Mürüvvet Pişkin hakkında 'soy bağının değiştirilmesi' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

FİLMLİK HİKÂYE

Yıllar önce eşinden ayrılıp 3 çocuğu ile gecekonduda yaşamaya başlayan Fatma Yaman, oğlu Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanınca parasızlık yüzünden çaresiz kaldı. Oğlunu okutmanın yollarını arayan Yaman'ın hayatı, oturduğu mahalledeki tüpgaz bayisi Selami Pişkin ve eşinin 'Bizim için taşıyıcı anne ol' teklifiyle bir anda değişti. Evlere temizliğe giderek kazandığı üç beş kuruşla geçinen Fatma Yaman, çocuklarının okul masraflarının karşılanması sözü üzerine hiç düşünmeden teklifi kabul etti.

ENJEKSİYON TUTMADI

Yaman'a ilk önce Türkiye'de yasal olmayan enjeksiyon yöntemi denendi. Ancak, Yaman enjeksiyon yöntemiyle hamile kalamadı. Bunun üzerine biyolojik baba Selami Pişkin ile Fatma Yaman arasında dini nikah kıyıldı. Fatma Yaman, Selami Pişkin'le birlikte oldu ve hamile kaldı. Bu sırada Pişkin çifti, Yaman ve 3 çocuğunu Yenibosna'da tuttukları yeni eve yerleştirdi. Fatma Yaman'ı da sürekli doktor kontrolü altında tuttu. Doğum zamanı geldiğinde biyolojik baba, resmi nikahlı eşi Mürüvvet Pişkin'in sağlık karnesine, biyolojik annenin fotoğrafını yapıştırıp hastaneye başvurdu. Fatma Yaman, Mürüvvet Pişkin adıyla bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Ancak bebeğinin yüzünü sadece 3 saat görebildi. Yanında bulunan cep telefonuyla kızının fotoğrafını çeken Yaman'a doktorlar "Seni taburcu ediyoruz. Kızın biraz daha hastanede kalacak" dedi. Ancak Fatma Yaman'ı evine götüren biyolojik baba Selami Pişkin ile eşi, daha sonra hastaneye gidip bebeği aldı ve ortadan kayboldu.

'SOY BAĞI DEĞİŞTİ'
Fatma Yaman, tam 7 ay Pişkin çiftini aradı. Yaman, tüp ve su ticareti yapan Selami Pişkin'in Yenibosna'daki dükkânını kapattığını öğrendi. Sonuçta soluğu savcılıkta alan Yaman, 'anneliğin tespiti' davası açtı. Mahkeme, Pişkin çifti hakkında adres tespiti yaptı, ancak bir türlü ulaşılamadı. Savcılık, Pişkin çifti hakkında 'soy bağının değiştirilmesi' suçundan Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

ÜNLÜLER BU ARABALARI KULLANIYOR

SİNEMALARDA BU HAFTA NELER VAR?

DÜNDEN BUGÜNE ÖNEMLİ BAZI İCATLAR
BİZE ULAŞIN