Karşıyaka'yı artık su basmayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, lodos nedeniyle zaman zaman deniz suyunun taşması sonucu su baskınlarının meydana geldiği Karşıyaka'da, bu sorunun giderilmesi için ''acil eylem planı'' adı altında çalışma başlattığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, denizden gelen suyu toplamak ve pompa istasyonuna tahliye etmek için 3 noktada yağmur suyu kanalları döşeniyor. Deniz suyunun tahliyesi amacıyla, yağışlı havalarda bölgede sürekli pompa çalıştıran Büyükşehir Belediyesi, soruna kalıcı çözüm bulabilmek için öncelikle Karşıyaka Yalı Caddesi'ndeki ızgaraların deniz çıkışını kapattı.

Su taşkınlarının yoğun olarak yaşandığı Karşıyaka Yelken Kulübü, Cemal Gürsel Caddesi Kavşağı (Bostanlı Vapur İskelesi bölgesi) ve Dokuz Eylül Polikliniğinin bulunduğu alana yeni yağmur suyu kanalı döşeniyor. Karşıyaka Yelken Kulübü önünde 60 metrelik bölümde çalışmayı tamamlayan ekipler, bu bölgede son yağışlarda sıkıntı yaşanmadığını tespit etti. Bu bölümde toplam 160 metre uzunluğunda kapalı sistem yağmur suyu kanalı döşenecek.

Diğer iki noktadaki çalışmalar da kısa sürede tamamlayacak. Karşıyaka Yelken Kulübünün içine denizden su girişini önlemek için, 135 metre uzunluğunda beton duvar yapılacak.
BİZE ULAŞIN