Mardin toza büründü

Suriye'deki çöl fırtınasından kaynaklanan toz bulutu Mardin'i de etkisi altına aldı.

Her yıl yaz ve sonbahar mevsimlerinde görülen toz bulutu, bu yıl kış mevsiminde Mardin ve çevresini etkiledi. Görüş mesafesini olumsuz etkileyen toz bulutunun, yaşlı ve çocuklar üzerinde de olumsuz etkilere neden olduğu belirtildi.

KUVVETLİ YAĞIŞA DİKKAT! - 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

Mardin Kadın doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Fettah Oğuz, küçük çocukların toz bulutundan en fazla etkilenecek grupta yer aldığını belirterek, ''Çocuklar, yapı itibariyle hassas bir bünyeye sahip. Zorunlu olmadıkça çocukların dışarı çıkarılmamasını tavsiye ediyoruz. Mevsim itibariyle solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklara daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Solunum yolu rahatsızlığı olan yaşlı ve kalp hastalarının da bu havalarda dikkatli olmaları gerekir'' dedi.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri toz bulutunun kısa sürede kenti terk edeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

TOZ BULUTU, UÇAK SEFERİNİ İPTAL ETTİRDİ

Mardin'de toz bulutu nedeniyle, karşılıklı yapılması gereken Mardin-İstanbul uçak seferleri iptal edildi.
Suriye üzerinden gelen toz bulutu nedeniyle görüş mesafesinin düştüğü Mardin'de uçak seferleri yapılamıyor. Toz bulutu nedeniyle Türk Hava Yollarının TK-826 sefer sayılı İstanbul-Mardin ve TK-827 sefer sayılı Mardin-İstanbul seferleri karşılıklı iptal edildi.

ANKARA-MARDİN SEFERİNİ YAPAN THY UÇAĞI DİYARBAKIR'A İNDİ

Mardin'de toz bulutu nedeniyle görüş mesafesi düşerken, Ankara-Mardin seferini yapan THY uçağı Diyarbakır'a iniş yaptı.

Güneyden esen rüzgar nedeniyle oluşan toz bulutu görüş mesafesini olumsuz etkilerken, Türk Hava Yolları'nın (THY) Ankara-Mardin seferini yapan uçak, Mardin Havaalanındaki görüş mesafesinin az oluşu nedeniyle Diyarbakır Havaalanı'na iniş yaptı. Pegasus'un bugün karşılıklı olarak yapılması gereken İzmir-Mardin seferi de iptal edildi.

TOZ BULUTU VİRANŞEHİR'DE DE ETKİLİ OLDU

Suriye üzerinden gelen ve Mardin'de yoğun olarak görülen toz bulutu, öğle saatlerinde Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde de bir süre etkisini gösterdi. Bir süre görüş mesafesinin de düşmesine neden olan toz bulutu, daha sonra kısmen dağıldı.

Viranşehir İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Mehmet Tanırcan, toz bulutunun özellikle astım, bronşit, kalp ve solunum yolu rahatsızlığı olanları daha fazla etkilediğini belirterek, bu durumdaki vatandaşlara, böyle havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını önerdi. Tanırcan, bu havalarda dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşların da maske kullanmaları veya mendille ağız ve burunlarını kapatmaları gerektiğini kaydetti.

BİNGÖL'DE ÇAMUR YAĞDI

Bingöl'ün üzerindeki toz bulutu, gece yağan yağmurla birlikte çamura dönüştü. Gece etkili olan yağış ile birlikte özellikle araçlar çamura büründü.

Sabah saatlerinde uyandıklarında araçlarının çamur içinde kaldığını gören vatandaşlar, oto yıkama ve benzin istasyonlarındaki araç yıkama yerlerine koştu. Sabah kalktıklarında araçlarının tamamen çamura büründüğünü gördüklerini söyleyen vatandaşlar, "Gece boyu çamur yağınca aracımızın adeta rengi değişti. Kış mevsiminde ilk defa böyle bir olayla karşılaşıyoruz. Araçların yanı sıra ev ve iş yerlerinin camları da çamura bulandı" dedi.
BİZE ULAŞIN