Safiye Ayla mezarı başında anıldı

Türk sanat müziğinin önemli isimlerinden Safiye Ayla Targan, ölümünün 12. yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfının (TEV) bağışçısı da olan Ayla için TEV yöneticileri ve üyeleri tarafından Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi.

Sanatçı için okunan duanın ardından bir konuşma yapan TEV Genel Müdürü Turgut Bozkurt, Safiye Ayla'nın Türk müziğinin gerçek ustalarından olduğunu ifade etti ve onu hatırlayarak törene gelen herkese teşekkür etti.

TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal de aynı zamanda Ayla'nın Vakıftaki temsilcisi olduğunu belirterek, ''Safiye Ayla, eğitime çok önem veren bir büyüğümüzdü. Bugüne kadar onun fonundan 891 burs verildi. Onun için Ayla'yı verdiği burslar ve öğrenciler sayesinde yaşatmak istiyoruz. Onun gibi insanların çoğalmasını umuyoruz, çünkü bir ülkenin ileri gitmesi için en önemli etken eğitimdir'' diye konuştu.

Törene, Ayla'nın sevenleri, yakınları, bursiyerleri ve İstanbul Türk Müziği Devlet Klasik Korosu Müdürü Mehmet Güntekin ile koronun şefi Fatih Salgar katıldı. Konuşmaların ardından katılanlara helva dağıtıldı.

13 Eylül 1907 yılında İstanbul'da doğan Cumhuriyet döneminin en tanınmış kadın yorumcularından olan ve Atatürk'ün huzurunda ilk kez şarkı söyleyen sanatçının kabri, besteci eşi Şerif Muhiddin Haydar Targan'ın mezarının yanında bulunuyor.
BİZE ULAŞIN