'12 yaşındaki eroin bağımlısını tedavi ettik'

Psikiyatrist Dr. Ümit Karasu, Van'da 12 yaşında bir bağımlıyı tedavi ettiğini, 5-6 yaşındaki çocukların bile madde kullandığını söyledi

YAKLAŞIK 2.5 yıldır Van İpekyolu Devlet Hastanesi Psikiyatri Servisi'nde görev yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Ümit Karasu'nun açıklamaları bölgedeki uyuşturucu gerçeğini gözler önüne serdi. Küçük yaşta tiner, esrar ve eroin gibi maddeleri kullanan kişi sayısında artış olduğunu ifade eden Dr. Karasu, "Hastanemizde 3 bin takipli hastamız var. Elimizde resmi veri yok ancak Van ve çevresinde yaklaşık 10 bin bağımlı bulunduğunu tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

KADINLAR DA KULLANIYOR

Bölgedeki tüm bağımlılara 2 doktorun bulunduğu Psikiyatri Servisi hizmet veriyor. Hastaneye başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. Kendisi kurtulanlar, yakınlarını da kurtarmak için hastaneye başvuruyor. Bunlardan biri, 12 yaşındaki bir çocuk. Karasu, 12 yaşındaki bağımlının hikâyesini şöyle anlatıyor; "Bağımlı olan 20 yaşındaki ağabey, aylar önce hastaneye başvurup yardım istedi. Uzun süreli seanslar ve takip sonucu uyuşturucudan kurtuldu. Askere gitmeden önce yanında 12 yaşındaki kardeşiyle geldi. 'Beni kurtardınız. Şimdi bağımlı olan kardeşimi de kurtarmanızı istiyorum' dedi. Kardeşi bir yıllık bağımlıydı. 10 gün hastanede kaldı, şimdi haftada bir gün kontrole geliyor." Karasu'nun altını çizdiği bir başka tehlike de bölgede kadınlar arasında yayılan uyuşturucu kullanımı. Toplumsal ve bölgesel baskılar nedeniyle köşeye sıkışan kadınlar 'kaçış' yolu olarak uyuşturucuyu görüyor. Karasu, "Van ve Hakkâri artık 'bağımlı merkezi' oldu. Kadınlar arasında bağımlılık arttı. Ayda yaklaşık 100 kadın bize başvuruyor" diyor. Karasu bölgedeki uyuşturucu alışkanlığının hızla artmasının nedenlerini de fakirlik, işsizlik, töre ve terör baskısı, göç ve adaptasyon sorunu olarak açıklıyor. Bir başka neden de "uyuşturucuya ulaşmanın kolaylığı." Ticaretini, imalatını ve taşıyıcılığını yapanlar ile onların aileleri hep birlikte bağımlı oluyor. Eroin dışında bölgede uçucu madde bağımlılığı da korkunç seviyelere ulaşmış durumda. Özellikle terör nedeniyle oluşan göçlerle dolan varoş mahallelerinde 5-6 yaşındaki çocuklar bile uçucu maddeler kullanarak büyüyor.
BİZE ULAŞIN