Yağışlar evleri yıktı

Bitlis'te son günlerde etkili olan yağışlar nedeniyle merkeze bağlı Arıdağ köyünde 15 evin yıkıldığı, bazı evlerin de zarar gördüğü belirtildi. Arıdağ Köyü Muhtarı Şevket Bora, 2 bin 300 kişinin yaşadığı 200 haneli köylerindeki evlerin çok eski olduğunu, taş ve çamurdan yapıldığını söyledi.

Son günlerdeki yağışların ardından evlerin oturulamaz hale geldiğini, korkudan eve giremediklerini ifade eden Bora, yağışın ardından evlerin tamamının zarar gördüğünü, 15 evin yıkıldığını, bazı evlerin de oturulamaz hale geldiğini belirtti. Evlerin tavanlarını ağaçlarla desteklediklerini dile getiren köy muhtarı Bora, ''Evler çamur ve taştan yapıldığı için yağmur suyu, duvardaki çamuru yıkayıp götürüyor. Köydeki çok sayıda evin damı, yağış geçirmemesi için çadırlarla kaplandı. Bu evlerde ne zamana kadar kalacağız. Köyümüze destek sunulmadığı için insanlarımız köyü terk ediyor. Bu nüfusu ne yapalım? Bu nüfusla nereye göç edelim? Başka bir gelirimiz yok. Yetkililerden yardım bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

Bugüne kadar hiçbir bürokratın dertlerini dinlemek için köye gelmediğini, kimsenin kapılarını çalmadığını ve kendilerine yardımda bulunmadığını öne süren Bora, şunları söyledi:

''Herhangi bir gelirimiz yok. Geçimimizi güçlükle sağlıyoruz. Seçim zamanında herkes oy istemek için geliyor. Bize yardım edilmediği takdirde seçim zamanında kimseyi köyümüze sokmayacağız. Evlerimiz için yardım talebinde bulunduk, dilekçeler verdik ancak sonuç çıkmadı.''

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ise köydeki yıkılan ve yağıştan hasar gören evler için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün incelemelerinin sürdüğünü bildirdi. Yılmaz, ''Birkaç gün önce ekiplerimiz köye gitmişti. Ekiplerimizi rapor tutmaları için yine köye gönderdik. Bazı evler yağıştan zarar görmüş. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün hazırlayacağı rapor sonucunda gerekli çalışmaları yürüteceğiz'' diye konuştu.
BİZE ULAŞIN