Havalar nasıl olacak? - HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Kütahya, Afyon, Bolu, Karabük, Kastamonu, Ankara, Eskişehir, Çankırı ve Sivas çevrelerinin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu (Keşişleme), Marmara, Kuzey Ege ile Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege'de kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-60 km/saat) şeklinde esecek.

UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-60 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.
BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik) ile Tekirdağ çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Afyon ve Kütahya çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar; Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, Batı Akdeniz aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, kuzey ve batısı aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur, Sivas ve Yozgat çevreleri ile bölgenin kuzeybatı (Ankara, Eskişehir, Çankırı) kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur, Bolu, Karabük ve Kastamonu'nun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kuzey ve batısı ile zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların: genellikle karla karışık yağmur ve kar, Iğdır, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren doğusu ile Diyarbakır çevreleri, zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

DENİZLERDE HAVA

Kuzey Ege ve Orta ve Doğu Akdeniz ile Yarın sabah Batı Karadeniz'in batısında fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ: Yağmurlu, Rüzgar: Doğu Karadeniz'de doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 batısı 5, akşam 3 ila 5 batısı 6, Batı Karadeniz'de doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 doğusu 4 ila 6 yarın sabah Batı Karadeniz'in batısı 7 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 1,5m batısında 2,0m Yarın sabah Batı Karadeniz'de 2,5m Görüş: iyi, yağış anında orta.

MARMARA: Çok bulutlu ve yağmurlu, Rüzgar: kuzeydoğudan 4 ila 6 akşam 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, güneyinde 2,5m Görüş: iyi, yağış anında orta.

EGE: Sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7 gece 4 ila 6, Güney Ege'de güneydoğudan kuzeyi kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m Kuzey Ege açıklarında 2,5 ila 3,5m Görüş: iyi, yağış anında orta.

AKDENİZ: Sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz'de Antalya Körfezi kuzeyli yönlerden 2 ila 4, açıkları ve doğusu 4 ila 6, Doğu Akdeniz'de doğu ve kuzeydoğudan 4 ila 6 batısı ile açıklarında 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m Orta Akdeniz ile açıklarında 2,5 ila 3,0m Görüş: iyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ: Çok bulutlu, akşam kar yağışlı Rüzgar: güney ve güneydoğudan kuzeyi kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,50m Görüş: iyi, yağış anında orta.

ERCİYES'TE KAR KALINLIĞI 80 SANTİMETRE OLDU

Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı son yağışlarla birlikte 80 santimetreye ulaştı.

Kayseri'de 5 günden beri etkili olan yağmur, Erciyes'te kara dönüştü. Son yağışlarla birlikte kayak merkezindeki kar kalınlığı bu sabah 80 santimetre olarak ölçüldü.
Kayak Federasyonu tarafından Erciyes'te düzenlenen 9-14 yaş grubuna yönelik Çocuk-1 ve Çocuk-2 kayak yarışmaları ise kar yağışı nedeniyle iptal edildi.

Kayak merkezine 18 bölgeden gelen 300 dolayındaki minik kayakçı, hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle yarışamadı.

Kayak antrenörü Veysel Değirmenci, aralık ayında kar sıkıntısı çekilen Erciyes'te kar sevinci yaşadıklarını söyledi.

Değirmenci, ''Kar yağışı sürüyor. Şu anda pistlerde 80 santimetre kar var. Erciyes, Türkiye'nin en ucuz kayak merkezlerinden biri. Buraya Kayseri dışında çevre illerden özellikle hafta sonları çok sayıda kayaksever geliyor'' dedi.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN