'Kayak merkezleri artacak'

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, ''Kayak merkezlerimizin sayısını artıracağız ve Türkiye kış sporları, kayak sporları cenneti olacak'' dedi.

Erzurum'a gelen Bakan Özak, 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Spor Oyunları'na ev sahipliği yapacak Palandöken Kayak Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

Kür üstü araçla kayak merkezindeki pistleri gezen Özak, daha sonra Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen, Büyükler ve Gençler Alp Disiplini 1. Etap Türkiye Kayak Şampiyonası müsabakalarını izledi.
Bakan Özak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de ortalama yüksekliğin bin 133 metre olduğunu ve bunun üzerinde 100'ün üzerinde dağ bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de ortalama yüksekliğin dünya ortalamasının çok üzerinde olduğuna dikkati çeken Özak, ''Kayaktan ve kış turizminden faydalanan ülkelerden daha avantajlıyız ama bunu şu ana kadar az değerlendirdik. Bizim amacımız bu imkanları hayata geçirmek ve oradaki sosyal yaşamı geliştirmek, ekonomiyi geliştirmek ve kış turizmini geliştirmek'' diye konuştu.

Kayak sporunun son derece önemli bir spor olduğuna işaret eden Bakan Özak, şöyle devam etti:

''Özellikle Avrupa'ya baktığımızda kayak turizminden inanılmaz para kazanılıyor. Çok sayıda insan kayak yapıyor. Bizim ülkemiz tabiri caizse bu konuda cennet. Biz bunu hayata geçirmeye çalıştık. Hakkari'den başlayarak, Muş, Bitlis, Ağrı, Van, Kars Sarıkamış, Ardahan, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Kastamonu ve Niğde'ye, bütün bu yerlere gittik ve buralarda projelendirmeyi yaptık. Bazı yerlerde bu tesisler hizmete açıldı. Önümüzdeki hafta Van'daki tesisleri, daha sonra da Ağrı'daki tesisleri hizmete açacağız. Kayak merkezlerimizin sayısını artıracağız ve Türkiye kış sporları, kayak sporları cenneti olacak.''

Erzurum'da, 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için yapılan hazırlıklara da değinen Bakan Özak, ''Erzurum'a çok büyük yatırım yapıyoruz. Slovenya'ya kadar böyle tesisler yok. Bir yıl zamanımız var ve tesislerimiz gayet iyi gidiyor. Burada çok sayıda yatırımcımız olacak ve otel yatırımı olacak. Bilhassa Palandöken'de ve Konaklı'da oteller yapılacak. Yurt dışından da çok sayıda turist geleceğine inanıyorum.''
BİZE ULAŞIN