Kitap okuyana çaylar şirketten

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, maddi imkansızlıklar nedeniyle okuyamayan ilkokul mezunu çay ocağı işletmecisi, oluşturduğu kütüphanedeki kitaplardan okuyanlara ''şirketten çay'' ikram ediyor.

İşletmeci Serdar Pektaş (37), 7 kardeş olduklarını, anne ve babalarının maddi imkansızlıklar nedeniyle kendilerini okutamadığını ancak okuyamamanın acısını her zaman yüreğinde hissettiğini söyledi.

Kapalı ortamlarda sigara içme yasağı başladıktan sonra çay ocağına gelenlerin temiz bir ortamda zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak için kütüphane kurduğunu belirten Serdar Pektaş, ''Bu kararımla ne kadar doğru bir iş yaptığımı, kütüphanemi ziyaret edenlerin sayısı arttıkça daha iyi anlamaya başladım'' dedi.

Tanıdıklarının verdiği kitaplarla kütüphanedeki kitap sayısının bine ulaştığını, kütüphanenin çay ocağına gelen herkesin dikkatini çektiğini ifade eden 4 çocuk babası Serdar Pektaş, ''Hatta öyle oldu ki çay içmek değil kitap okumak için buraya gelenler var'' diye konuştu.

Serdar Pektaş, kütüphanede hikaye, roman ve tarım gibi farklı içerikli kitaplar bulunduğunu, çeşitliliğin yeni bağışlarla arttığını belirterek, şunları söyledi:

''Son yıllarda maddi durumu biraz iyi olan herkesin evinde internet olduğunu görüyoruz ancak dar gelirlilerin evinde halen bu imkan yok. Onlar bilgiye evinde internet olanlar kadar rahat ulaşamıyor. Kütüphanelerin sayısı da yok denecek kadar az. Bu düşünceden yola çıkarak kurduğum kütüphanede insanların bir şeyler öğrenmesine katkı sağladıkça kendimi öğretmen gibi hissetmeye başladım.''
Pektaş, en büyük kötülüğün cehalet olduğunu kaydederek, ''Kitap okuyanlara bir çayı da şirketten ikram ediyorum. İkram ettiğim çayların parasal değeri belki 50 kuruş ama insanların edindiği bilgi parayla ölçülmez'' dedi.
BİZE ULAŞIN