Badem ağacı çiçek açtı

Konya'nın Seydişehir ilçesinde badem ağacının ocak ayının ortasında çiçek açması şaşkınlığa neden oldu. Bahçe sahibi, böyle bir olayla ilk defa karşılaştığını söyledi.

Konya'nın Seydişehir ilçesinde Ahmet Mert isimli bir vatandaşın bahçesinde çiçek açan badem ağacı görenleri şaşırtıyor. Mert, "Ocak ayının ortasında ağaçların çiçek açtığını da gördük. İnanılacak gibi değil.'' dedi.

Kışın ortasında çiçek açan ağacı gören vatandaşlar, ağacın yanında hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler.

BİNGÖL'DE MEVSİMLER DEĞİŞTİ, ÇİÇEKLER KIŞIN AÇTI

Bingöl'de, kış mevsiminde açan çiçekler görenleri şaşırttı. Küresel ısınma ile birlikte mevsimlerin değişmeye başlaması bahar aylarında açması gereken kır çiçeklerinin kış ayında açmasına neden oldu. Çevresel faktör ve iklim şartlarından etkilenen çiçekler erken açarken, kış aylarında bu durumla karşılaşan vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Bingöl'ün Çayağzı köyünde bulunan boş bir arazide açan onlarca çiçek, çevredeki insanları şaşırtıyor. Çayağzı Köyü Muhtarı Aydın Alınak, 50 yaşında olduğunu ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını söyledi. Alınak, "Bahar aylarında açması gereken çiçekler kış aylarında kendini göstermeye başladı.

Böyle bir durumu ilk defa yaşıyoruz. Boş arazilerde çiçek açarken, birçok yerde ise ağaçlarda meyve tomurcukları oluşmaya başladı. Normal şartlarda bu çiçeklerin kar kalktıktan sonra bahar aylarında açması geriyordu. Bunlarla birlikte meyve ağaçları da çiçek açmak üzeredir. Şimdiden kırlarda çiçeklerin olması ve ağaçların çiçek vermeye başlaması iyi değil. Çünkü soğuklar vurunca bunlar kuruyacak ve normal şartlarda meyve vermesi gereken ağaçlardan verim alınamayacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN