Edirne kara teslim

Edirne ve Kırklareli'nde geceden beri devam eden kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, dün başlayan kar yağışı yarın yerini çok bulutlu havaya bırakacak. Edirne'de kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığını bildiren yetkililer, bugün eksi 2 derece olan sıcaklığın giderek düşeceğini belirtti.

Buna göre, Edirne'de yarın hava sıcaklığının en düşük eksi 4, en yüksek eksi 1 derece olması bekleniyor. Sıcaklığın, 21 Ocakta en düşük eksi 8, en yüksek eksi 1 derece, 22 Ocakta en düşük eksi 9 ve en yüksek 0 derece, 23 Ocakta da en düşük eksi 3 ve en yüksek eksi 2 derece olacağı tahmin ediliyor. Edirne'de 21 Ocakta havanın parçalı bulutlu olacağını bildiren yetkililer, 22 ve 23 Ocakta ise yeniden kar yağışı beklendiğini kaydetti.

DONDURUCU SOĞUKLAR GELİYOR - 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

İDO SEFERLERİ İPTAL

KAR İSTANBUL'A GELDİ

DOĞU ANADOLU'DA KAR YOLLARI KAPATTI

İSTANBUL'DA GEMİ İKİYE BÖLÜNDÜ

SAMSUN'DA BALIKÇI TEKNESİ KARAYA OTURDU

Öte yandan, kar yağışı nedeniyle Edirne merkez, Lalapaşa, Uzunköprü ve Keşan ilçelerinde 15 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi, 7 karla mücadele ekibiyle kapalı yolların açılması için çalışmalara başladı.

Bu arada, Edirne merkeze bağlı Büyükismailçe köyü yolunda diyaliz hastaların taşınması için kar kürüme ve tuzlama çalışması yapıldı. Karayolları ekipleri, Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Hamzabeyli ve Kapıkule Sınır Kapısı'nın kapanmaması için dün geceden beri karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Ekipler, gümrük yollarının yanı sıra TEM Otoyolu Edirne-Lüleburgaz kesimi ile D-100 kara yolunda karla mücadele çalışması yapıyor. Edirne Belediyesi ekipleri de hastane önleri, yokuşlar ve toplu taşıma araçları güzergahlarında tuzlama çalışmasını aralıksız sürdürüyor. Tunca ve Meriç nehirlerindeki köprülerde meydana gelen buzlanma nedeniyle sabah mahsur kalan araçlar da belediye ekiplerince kurtarıldı.

TEM OTOYOLU'NUN İSTANBUL-KIRKLARELİ KESİMİNDE ARAÇLAR GÜÇLÜKLE İLERLİYOR

Kırklareli'nde kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep, Kırklareli ve ilçelerinde kar yağışının devam ettiğini söyledi. Kent merkezine bağlı 15, Kofçaz ilçesine bağlı 15 ve Demirköy ilçesine bağlı 12 köy yolunun kapandığını ifade eden Kelep, yolların açılması için çalışmalara başladıklarını belirtti. Öte yandan, kar yağışı nedeniyle TEM Otoyolu'nun İstanbul-Kırklareli kesiminde araçlar, güçlükle ilerliyor. Şehir merkezinde de birçok sürücü, araçlarına zincir takarak yola çıkıyor.

EDİRNE VALİSİ BÜYÜK: BUGÜN KÖY YOLLARININ TEKRAR AÇILACAĞINI TAHMİN EDİYORUM

Edirne Valisi Mustafa Büyük, kar yağışının meteorolojik tahminlere uygun gerçekleştiğini ve bu konuda tedbirli olduklarını söyledi. Kapalı köy yollarının açılması için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Büyük, şunları kaydetti:

''Bugün köy yollarının tekrar açılacağını tahmin ediyorum. Karayolları, İl Özel İdaresi ve yerel yönetimler, planlanan şekilde çalışmalarını yürütüyor. Buzlanmaya karşı da tuzlama ekipleri hazır bekletiliyor. Bulgaristan ve Avrupa ülkeleriyle bağlantının sağlandığı Kapıkule Sınır Kapısı kara yolu ile kentimizdeki diğer kara yolları ve otoyollar ulaşıma açık bulunuyor.''

Büyük, kar yağışı nedeniyle okullarda eğitime ara verilmesinin düşünülmediğini, öğrencilerin okullara ulaşmasında önemli sıkıntı olmadığını kaydetti.

KIRKLARELİ'NDE KAR KALINLIĞI 30 SANTİMETRE

Kırklareli'nde de kar yağışı aralıksız devam ediyor. Yağışın ardından Demirköy ilçesi ile Dereköy'de kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Karayolları 15. Şube Şefliği ekipleri, Kırklareli-İstanbul, Pehlivanköy, Demirköy, Dereköy yollarında tuzlama ve kar kazıma çalışmalarını sürdürüyor.

İl Özel İdaresi ekipleri de Dereköy ve Demirköy'de köy yollarının kapanmaması için çalışmalara başladı.
Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gün boyu devam edeceğini, yarın kar beklenmediğini bildirdi.

Kentte cuma günü yeniden kar yağışının etkili olacağını belirten yetkililer, hava sıcaklığının da eksi 7 dereceye kadar düşeceğini kaydetti. Kırklareli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de şehir merkezinde tuzlama çalışması yapıyor.

TEKİRDAĞ'DA KAR ŞEHRİ BEYAZA BÜRÜDÜ

Meteorolojinin günler öncesinden uyardığı sağanak yağış ve kar yağışı Tekirdağ'da etkisini göstermeye başladı. Gece etkili olan kar sabah saatlerinde şehri beyaza bürüdü.

Tekirdağ'da gece yarısı başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Tekirdağ'ın Malkara, Saray ve Çerkezköy ilçelerinde sabah saatlerinden itibaren aralıklarla kar yağışı etkisini sürdürüyor. Son günlerde artan dondurucu soğukların ardından gelen kar yağışı, aralıklarla etkili oluyor. Kar yağışı başta merkez olmak üzere ilçe ve beldelerde de etkili oluyor. Karayolları ekipleri özellikle Malkara ve Hayrabolu ilçelerinde yollarda tuzlama çalışmalarına başladı. Kar yağışı nedeniyle şehir merkezinde onlarca
maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.

Kar yağışı zeminde de etkili olurken, Karayolları ekipleri yağışın az olduğu yollarda tuzlama çalışmalarına başladı. Emniyet ekipleri, sürücüleri yanlarında çeki halatı, takoz ve zincir bulundurmaları ve trafikte ilerlerken dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Şehirde hava sıcaklığı sıfırın altına düşerken, en yüksek hava sıcaklığının ise 2 derece olması tahmin ediliyor. Karayolları 18. Şube Şefliği yetkilileri, etkili kar yağışına karşı gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. Yetkililer, tuzlama, bıçaklı yol açma ve kar küreme araçlarının hazır bekletildiğini bildirdi. Tekirdağ Valiliği yağışlar nedeniyle oluşabilecek tehlikelere karşı vatandaşların tedbirli olmasını istedi.
BİZE ULAŞIN