Ulaşıma kar engeli

Türkiye genelinde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Doğuda başlayan kar yağışı batıdan iç kesimlere doğru kaymaya başladı.

Kar yağışı İstanbul Ankara yolunda ulaşımı olumsuz etkiledi. Araçlar kar yağışı sonrası yoldaki buzlanma sonrası trafikte güçlükle ilerledi. Çok sayıda ölümlü yaralamalı ve maddi hasarlı kaza meydana geldi.

Birçok araç ise yolda kaldı. Yolda kalan araçlar çekicilerle yoldan kaldırıldı. İstanbul Ankara TEM otoyolu Kızılcahamam-Güdül kavşağı yakınlarında kaza yapan Hüseyin Korkmaz, kar yağışı nedeniyle 30 Km hızla gittiğini, buna rağmen bir başka aracın çarpması sonucu yol dışına savrulduğunu söyledi. Korkmaz, yolda ilerledikleri sırada tuzlamanın yapılmadığını ileri sürdü.

Öte yandan karayolları ekipleri buzlanan yolları kar küreme aracıyla temizlerken, buzlanan yollar için tuzlama yapıldı.

BAHÇESARAY'LA İLETİŞİM SAĞLANAMIYOR

Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığdan dolayı fiberoptik kablonun hasar görmesi sonucu ilçeyle 8 gündür iletişim sağlanamadığı bildirildi.

Bahçesaray'la iletişimi sağlayan Türk Telekom Müdürlüğüne ait fiberobtik kabloda çığ düşmesi sonucu hasar oluştu. Bahçesaray Kaymakamı Mehmet Yüzer, 8 gün önce fiberoptik kabloda oluşan hasar üzerine ilçede hayatın durduğunu belirterek, ilçedeki kurumların vatandaşa hizmet veremez hale geldiğini söyledi. Kaymakam Yüzer, arıza nedeniyle ilçede görevli memurların maaşlarını alamadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Kurumlarda internet üzerinden yapılan tüm işlemler durmuş vaziyette ve ne yazık ki vatandaşa hizmet veremiyor. Memurların mağduriyetlerini gidermek için Bitlis'in Hizan ilçesindeki bankada işlemler yapıldı. Yarı yıl tatiline hazırlanan okullarda da karneler internet aracılığıyla hazırlandığı için öğrencilerin karneleri Hizan'da hazırlandı.''

EKİPLER, 6 GÜNDÜR ÇALIŞIYOR

Fiberobtik kabloların arızalanmasının ardından ekiplerin arızayı tespit etmek amacıyla yoğun bir çalışma başlattığını ifade eden Türk Telekom İl Müdürü Abdulselam Kılıç, bölgedeki çığ tehlikesi nedeniyle çalışmaların Çatak tarafından devam ettiğini dile getirdi. Kılıç, çığın boyutunun büyük olması nedeniyle arızanın bulunduğu kablolara ulaşmakta güçlük çektiklerini bildirerek, şöyle konuştu:

''Van-Bahçesaray kara yolundaki yapım çalışmasından dolayı fiberoptik kablolar yer yer toprak üstüne çıkmış ve o haliyle bırakılmış. Bölgede meydana gelen çığ da kabloların kopmasına neden olmuş. 8 kişilik ekibimiz, kar pelitli araçlar, dozerler ve kar temizleme araçlarıyla 6 gündür arızanın olduğu bölgeye ulaşmaya çalışıyor. Çalışmalar sürdürülürken bile bölgede çığ düşme tehlikesi var. Çalışmalarımız en kısa zamanda tamamlanacaktır.''

ZONGULDAK-EREĞLİ KARAYOLU KARA TESLİM

Zonguldak-Ereğli karayolu kara teslim oldu. Sabaha karşı 05.00 sularında başlayan kar yağışı sonrasında bazı araçlar yolda kaldı. Karayolları Esentepe 155. Bölge Müdürlüğü çalışmalara kısa sürede başladı.

Meteorolojiden yapılan kar yağışı uyarısına kulak asmayan sürücüler Zonguldak-Ereğli karayolunda yolda kaldı. Yapılan tüm uyarılara rağmen zincirsiz şekilde Zonguldak'a gitmek isteyen bazı sürücüler, Zonguldak Ereğli karayolunun 32. kilometresinde yolda kaldı. Yolda kalan araçların imdadına bölge trafik ve karayolları ekipleri yetişti. Kar yağışının başlaması ile çalışmalara başlayan karayolları ekipleri, ilk olarak Zonguldak Ereğli karayolunun 35. kilometresinde kar temizleme çalışmasını sürdürdü. Bölge trafik ekipleri de yolda sık sık kontrollerini yaptı. Kar yağışının etkisini kısa sürede göstermesi sonrasında büyük araçların zincirsiz olarak gönderilmeyeceği de belirtildi.

Ereğli' den Zonguldak istikametine giden sürücülerden Tarkan Çetin, yoğun kar yağışına hazırlıksız yakalandığını söyledi. Kar yağışını hiç beklemediğini dile getiren Çetin, "Zonguldak'a gidiyordum. Ancak bu aniden bastıran kar yağışını hiç hesaba katamadım. Şimdi ise yolda kaldım. Aracıma zinciri takarak yoluma devam edeceğim" dedi.

Bölge trafik ve Karayolları ekiplerinin kar temizleme çalışmalarının sabahın erken saatlerine kadar devam edeceği belirtildi. Yolun durumuna göre ise araçların zincirli ya da zincirsiz gideceği konusunda uyarılacakları da öğrenildi.

BOLU DAĞI TÜNELİ KESİMİNDE KAR YAĞIŞI VE SİS

TEM Otoyolu'nun Bolu Dağı Tüneli kesiminde kar yağışı ve sis ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Ankara-İstanbul karayolunun Bolu Dağı Tüneli kesiminde dün akşam başlayarak aralıklarla devam eden kar yağışı ve sabahtan itibaren etkili olan sis nedeniyle ulaşımda zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Görüş mesafesinin yaklaşık 30 metreye kadar düştüğü güzergahta görev yapan trafik ekipleri, sürücüleri bölgede etkili olan kar yağışı, sis ve buzlanmaya karşı uyarıyor.

Ekipler, Bolu Dağı güzergahını kullanacak sürücülerin araçlarında takoz, çekme halatı ve yedek lastik bulundurması gerektiğini bildirdi. Bu arada, Karayolları ekipleri ise güzergahta kar temizleme çalışması yapıyor.

ERZURUM'DA KAR VE TİPİ'DEN 17 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI BULUNUYOR

Erzurum genelinde kar ve tipi nedeniyle toplam 17 köy yolunun ulaşıma kapalı bulunduğu ve bu yolların açılması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Erzurum İl Kriz Merkezinden alınan bilgiye göre, kar ve tipi nedeniyle kent genelinde 17 köy yolunun ulaşıma kapalı bulunduğu bildirildi. Erzurum İl Özel İdaresi ekipleri yol açma çalışmalarını sürdürürken, Çat'ta 1, İspir'de 4, Karayazı'da 5, Pasinler'de 6 ve Tekman'da 1 olmak üzere toplam 17 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Öte yandan tipi nedeniyle hatlarda meydana gelen arızalar nedeniyle Karayazı'da 5 ve Horasan'da 2 olmak üzere toplam 7 köye ise elektrik verilemiyor.
BİZE ULAŞIN