15 milyon öğrenci 15 gün tatile girdi

İlk ve orta öğretimde birinci yarıyıl sona erdi. Kimi aylardır kardan kapalı köyüne yardımla dönebildi. Kimi de karnesini hastane odasında aldı

TÜRKİYE genelinde yaklaşık 15 milyon öğrenci karnelerini alıp yarıyıl tatiline başladı. Erzurum'daki çeşitli okullarda yatılı olarak eğitim gören 5 öğrenci, karnelerini aldıktan sonra, tatil için ailelerinin yaşadığı Palandöken Dağı'nın eteklerinde bulunan Aziziye köyüne gitmek istedi. Ancak köy yolu kar nedeniyle kapalıydı. Hemen devreye giren İl Özel İdare Müdürlüğü, öğrencileri kar üstü araçlarıyla (snowtrack) 2 saatlik zorlu bir yolculuğun ardından, yolu yılın 7 ayı kapalı olan köylerine ulaştırdı.

BİLGE ÇOCUKLARI

Mardin'in Bilge köyündeki katliamın ardından Kırklareli'ne yerleştirilen ve eğitimlerine 33'ü Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nda, 7'si de Kırklareli Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lisesi'nde devam eden 40 öğrenci de karnelerini aldı. Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Ali Bayram Çamdere, "İlk geldiklerinde bazılarında okuma yazma problemi vardı. Bununla beraber orada yaşananların psikolojisiyle beraber uyum sağlamalarının güç olacağını düşünüyorduk. Fakat yaptığımız uygulamalar sonrası öğrenciler çok kısa sürede uyum sağladılar" dedi.

300 DADÜK SOYADI

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı, tamamı birbiriyle akraba olan bin 500 nüfuslu Gözene köyündeki ilköğretim okulundaki 300 öğrencinin hepsinin soyadı aynı olunca karne dağıtımında zorluk yaşandı. Hepsinin soyadı "Dadük" olunca öğretmenler çareyi, karneleri okul numaralarına bakarak vermekte buldu. Ancak bu kez okul numaralarını henüz ezberlemeyen 1. sınıf öğrencileri arasında sorun yaşandı. Öğretmenler, aynı sırayı paylaşan ve aynı ad-soyadı taşıyan öğrencileri, dördüncü Murat, üçüncü Selim şeklinde çağırarak karne verdi. Eskişehir'de doğuştan iki kolu olmayan ve bu yıl okula başlayan 7 yaşındaki Sümeyye Boyacı, tüm notları pekiyi olan karnesini ağzıyla aldı. Samsun'da da doğuştan kolları bulunmayan ve bir bacağı diğerinden 15 santim kısa olan 9 yaşındaki Ayşenur Kozal da karnesini ayağıyla aldı.
Serkan CANBAZ-Sinan AYDIN-Yalçın YILDIRIM / SABAH

BİZE ULAŞIN