Fırtına ve kar yolları kapattı

Günlerdir İstanbul'u etkisi altına alması beklenen soğuk ve yağışlı hava, geceden itibaren yerini kar yağışına bıraktı.

İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, şiddetli kar yağışı nedeniyle sabah saatlerinde otomobillerin geçişine izin verilmeyen TEM otoyolunun Edirne istikametinde ulaşım normale döndü. Kara yolları ekiplerinin bölgedeki kar temizleme ve tuzlama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

HADIMKÖY VE BAHÇEŞEHİR BÖLGESİNDE ULAŞIMA KAPANAN TEM OTOYOLU TEKRAR AÇILDI

İstanbul'da kar yağışı ve tipi, hayatı olumsuz etkiliyor. Gece başlayan ve gündüz saatlerinde 'beyaz' yüzünü gösteren kar yağışı, etkisini sürdürüyor. Kentin yüksek kesimlerinde dah da etkili olan tipi ve buzlanma nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. Hadımköy ve Bahçeşehir bölgesinde TEM otoyolu, sabah saatlerinde trafiğe kapandı. Ekiplerin yoğun bir şekilde çalışması ve kaza yapan araçların yoldan çekilmesiyle otoyol tekrar ulaşıma açıldı. Yetkililer, zincir ve takoz bulundurmaları konusunda sürücüleri uyardı.

*İSTANBUL'A BEKLENEN KAR GELDİ

*5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

*BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NDE TRAFİK FELÇ OLDU

*3 GÜNLÜK KAR ALARMI

*İKİ KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

*İDO SEFERLERİ İPTAL

EDİRNE MERKEZ VE İLÇELERE BAĞLI 100 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Edirne ve ilçelerinde devam eden yoğun kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Edirne merkez ve ilçelere bağlı 100 köy yolu ulaşıma kapandı.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, dünden bu yana zaman zaman tipi şeklinde devam eden kar yağışıyla birlikte kent merkezindeki kar kalınlığı 18 santimetreye ulaştı. Kar yağışının bugün de devam edeceğini ifade eden yetkililer, gece en düşük hava sıcaklığının eksi 8 derece olarak ölçüldüğünü bildirdi.

Edirne'de sıcaklığın geceleri eksi 10 dereceye kadar düşeceğini ve gündüz ise sıcaklığın 2 derece ile eksi 5 derece olacağını belirten yetkililer, karla birlikte rüzgarın saatteki hızının da 40 kilometre civarında olduğunu kaydetti. Edirne İl Özel İdaresi oluşturduğu 9 ekiple, Edirne merkez, Süloğlu, Lalapaşa, Havsa, Uzunköprü, Keşan, Enez, İpsala ve Meriç ilçelerinde kar nedeniyle kapanan 100 köy yolunu açma çalışmalarını sürdürüyor.

İl Özel İdaresi ekipleri, dün gece Uzunköprü ilçesine bağlı Harmanlı-Süleymaniye köyleri arasında kar nedeniyle bir araçta mahsur kalan 15 maden işçisini kurtardı. Ekipler, sabah saatlerinde de kapalı olan Sığırcılı, Çakmak ve Elçili köy yollarını açarak bu köylerdeki diyaliz hastalarının Edirne'ye ulaşmaları sağladı. Edirne-Havsa ilçesi arasındaki D-100 kara yolundaki Sazlıdere rampasında ise 8 tır zincirsiz olmaları nedeniyle yolda kaldı. Tırların zincir takarak yollarına devam etmesi için çalışmalar sürdürülürken, rampaya tuz atma çalışmaları da devam ediyor. Karın tipi şeklinde devam ettiği Lalapaşa ilçesinde ise Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Lalapaşa ile Hamzabeyli Sınır Kapısı arasındaki yolda tırların kayması sonucu yol ulaşıma kapandı.

Tırların çekilerek yolun açılması için Karayolları ekipleri, bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda ise 50 kadar tır, Bulgaristan'ın işlem yapmaması nedeniyle çıkış için bekliyor. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin, bir yandan köy yollarını açma çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da Karayolları ekiplerine yardımcı olduklarını belirtti. Bu arada, Edirne Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, otogar ve kent çıkışında araçları zincir takmaları yönünde uyarıyor. Zincir takmayan araçların ise yola devam etmelerine izin verilmiyor. Kar yağışı nedeniyle kent merkezinde de zaman zaman elektrik kesintisi yaşanıyor.

CENDERE TAŞTI, KEMERBURGAZ YOLU ULAŞIMA KAPANDI

İstanbul'da etkili olan yağış nedeniyle Cendere taştı. Taşkın nedeniyle Ayazağa-Kemerburgaz yolu sular altında kaldı. Polis, su altında kalan yolda sadece büyük araçların geçişine izin veriyor.

Gece boyunca etkili olan yağış nedeniyle Cendere'nin su seviyesi yükseldi. Derenin Ayazağa bölümünde ise su taşkınları meydana geldi. Dere kenarındaki yollar, tamamen sular altında kaldı. Ayazağa-Kemerburgaz yolu ise, küçük araçların geçişine kapatıldı. Polis sadece büyük araçların geçişini izin verirken, küçük araçları geri çevirdi.

Bu arada, derenin Sadabad bölümünde ise suların iyice yükselmesi dikkatlerden kaçmadı. Sadabad Camii önünden akan suların dereden taşmasına ramak kaldığı gözlendi.

ŞİDDETLİ KAR VE TİPİ, İSTANBUL-İZMİR ARASI ULAŞIMI BALIKESİR'DE KESTİ

Edremit-Yenice kara yolunda mahsur kalan 6'sı yolcu otobüsü 16 araç, Edremit Belediyesine ait iş makinelerinin çalışması sonucu kurtarıldı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle gece Edremit-Yenice kara yolunda mahsur kalan 6'sı yolcu otobüsü 16 araç, Edremit Belediyesine ait iş makinelerinin çalışması sonucu kurtarıldı. Balıkesir Valiliği Özel İdare Müdürlüğü ile Karayolları ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. Bu arada, Balıkesir'de dün akşamdan itibaren etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Balıkesir-İzmir kara yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Balıkesir Afet Yönetim Merkezi'nden aldığı bilgiye göre, Balıkesir-İzmir kara yolu dün geceden itibaren şiddetini artıran yoğun kar yağışı ve tipi ile kayan araçlar nedeniyle zaman zaman trafiğe kapandı. Kızılay ekipleri, yolda belli sürelerle mahsur kalan yolculara kumanya dağıttı.

Karayolları ekiplerinin çalışmasının ardından, özellikle Çanakçı mevkisinde ulaşım güçlükle sağlanıyor. Balıkesir'in Edremit ve Savaştepe ilçeleri ile Şamlı beldesi arasında da ulaşımın güçlükle sağlandığı, ekiplerin yoğun kar yağışı nedeniyle yolun kapanmaması için çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. Bigadiç ve Savaştepe ilçelerine bağlı çok sayıda köy yolunun da ulaşıma kapandığı öğrenildi.

HAMZABEYLİ SINIR KAPISI YOLU YENİDEN ULAŞIMA AÇILDI

Edirne ve ilçelerinde dün geceden bu yana devam eden kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle tırların kayması sonucu iki saat süreyle kapalı kalan Hamzabeyli Sınır Kapısı yolu yeniden ulaşıma açıldı.

Edirne ve ilçelerini etkisi altına alan kar yağışıyla birlikte yollarda oluşan kar birikintisi ve buzlanma nedeniyle, Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır kapılarına giden çok sayıda tır yolda mahsur kaldı. Karayolları ekipleri tarafından kurtarılan tırlar, zincir takılarak yollarına devam etmeleri veya bir süre daha bulundukları noktalarda beklemeleri sağlanıyor.

Bu arada, yoğun kar yağışı nedeniyle tırların kayması sonucu iki saat süreyle kapalı kalan Hamzabeyli Sınır Kapısı yolu yeniden ulaşıma açıldı. Bazı tırların mazotları donarken, bir kısmının da araçlarını sürekli çalışır vaziyette tutması nedeniyle mazotları bitti. Bulgaristan'ın Lesova Sınır Kapısı yakınlarında dün gece saat 22.00 sıralarında meydana gelen iki tır kazası nedeniyle yol ulaşıma kapandı. Yolun ulaşıma kapanması üzerine Hamzabeyli Sınır Kapısı'nın karşısındaki Lesova Sınır Kapısı'ndan tırların giriş-çıkışlarına izin verilmiyor.

Türk tarafından bekleyen tır sürücüsü Okay Yalçınkaya, İstanbul'dan yüklediği yükü Finlandiya'ya götürmek için yola çıktığını ve her türlü olumsuz hava koşullarıyla mücadele ederek Hamzabeyli Sınır Kapısı'na kadar gelebildiğini söyledi. Gece saat 03.00'ten bu yana kar altında beklediğini ifade eden Yalçınkaya, bir an önce Bulgaristan'ın yolu açarak tırların geçişine başlaması gerektiğini belirtti. Lesova Sınır Kapısı'ndan tırların alınmaması üzerine Türk tarafında 50 civarında tır birikti. Sınır kapısına giden tırların daha fazla yoğunluk oluşturmaması ve kar nedeniyle ulaşımın güçlükle yapıldığı Lalapaşa-Hamzebeyli Sınır Kapısı arasındaki yolda bulunan tırlar, yurt dışına çıkış yapmaları için Kapıkule Sınır Kapısı'na yönlendiriliyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin, karla mücadele kapsamında 10 ekip oluşturduklarını, kapalı olan köy yollarını açma çalışmalarını sürdürürken, Karayolları ekiplerine de destek verdiklerini söyledi.
Karayollarıyla birlikte Lalapaşa-Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunda mahsur kalan araçları kurtardıktan sonra kar küreme yaparak yolu araç trafiğine açtıklarını ifade eden Çetin, karma mücadele çalışmalarına Lalapaşa-Süloğlu arasında devam ettiklerini vurguladı.

Çetin, Keşan ilçesine bağlı Küçükdoğanca köyünde doğum sancıları tutan bir kadını Keşan'daki hastaneye ulaştırdıklarını, yine Keşan yolunda mahsur kalan 23 işçinin bulunduğu aracı da kurtardıklarını kaydetti.

EDREMİT-KALKIM YOLUNDA MAHSUR KALAN 200 YOLCU KURTARILDI

Balıkesir'de akşam saatlerinden itibaren etkisini arttıran kar yağışı sebebiyle meydana gelen kazalar yolların kapanmasına sebep oldu. Çok sayıda vatandaş yollarda kaldı. Edremit Kalkım yolunda araçlarda mahsur kalan yaklaşık 200 yolcu, ekiplerin hummalı çalışması sonucu kurtarıldı.

Edremit ilçesini Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlayan karayolunun Kalkım mevkii, kar ve tipi yüzünden ulaşıma kapandı. Edremit Kalkım yolunun 25. kilometresinde de 45-50 cm.'yi bulan kardan dolayı 16 otomobil, 5 minibüs ve 4 otobüs ile içersinde bulunan 200'e yakın yolcu yolda mahsur kaldı. Mahsur kalan araçları ve yolcuları kurtarmak için çevre belediyelerden iş makineleri yola çıktı.

Yaklaşık iki saat sonra mahsur kalan yolcuların yanına ulaşan iş makineleri ile Edremit Belediyesi görevlileri mahsur kalan yolculara yiyecek ve içecek yardımında bulundu. İş makinelerinin yoldaki karı temizlemesi sonrası Yenice Kalkım yolu ulaşıma açılırken, Kalkım'dan Edremit'e araçların ancak zincir takarak seyir edebildiği öğrenildi. Mahsur kalan araçların bir kısmının Edremit'e diğer araçların ise Yenice istikametine, karayollarının ve belediye iş makinelerinin yolları açması sonucu kontrollü şekilde yollarına devam ettikleri bildirildi. Kurtarma çalışmalarına katılmak için yola çıkan bazı iş makinaları ise kar ve tipiden dolayı yollarına devam edemedi.

Öte yandan, jandarma ekipleri de Hacıhasanlar mevkiinden Kalkım tarafına zincir takmayan araçların yola devam etmesine izin vermiyor. Balıkesir Valiliği'ndeki BİMER masasına çok sayıda ihbar geldiği öğrenilirken Balıkesir'in Balya ilçesi Doğanlar mevkiinda öğrenci servisinin mahsur kaldığı yönünde gelen ihbarların teyit alınarak tespiti ve gerekli çalışmaların yapıldığı bildirildi. Balıkesir-İzmir Karayolu'nda araçların yoldan çıkması sebebiyle oluşan çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana gelirken bu araçların yolu kapatması sebebiyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

KAR, BURSA'DA KÖY YOLLARINI KAPATTI

Bursa'da sabah saatlerinden itibaren etkisini artıran kar yağışı sebebiyle 30 köy yolu ulaşıma kapandı. Bursa İl Özel İdare yetkilileri, kapanan köy yolları için 60 ayrı ekibin çalıştığını bildirdi. Başta Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık, Keles, Gemlik, Karacabey, İnegöl, Nilüfer ilçelerinde 30 köy yolu kar sebebiyle ulaşıma kapandı. Bursa İl Özel İdaresi yetkilileri, kapanan köy yollarının açılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

TEKİRDAĞ'DA YOLLAR FELÇ OLDU

Balkanlar üzerinden gelen kar yağışı Tekirdağ'da etkisini arttırdı. Yoğun yağışlar nedeniyle Tekirdağ ile ilçelerin bağlantı yolları çift yönlü olarak ulaşıma kapandı.

Tekirdağ'da sabah erken saatlerde başlayan kar yağışı aralıklarda ve etkisini arttırarak devam ediyor. Akşam saatlerinde tipiye neden olan kar yağışı sebebiyle Tekirdağ'ın Malkara İlçesine ulaşımı sağlayan D-110 karayolu çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Şehir içerisindeki çevre yolu da yoğun kar yağışı nedeniyle trafiğe kapatıldı. Kar yağışı ilçelerde de etkili oldu. Tekirdağ'ın Malkara İlçesi'nde kar nedeniyle Malkara-Şarköy yolu, Çerkezköy-Saray yolu ve Kırklareli'nin Vize İlçesi ile Saray ilçe yolları trafiğe kapatıldı.
Yoğun kar yağışı iki gün aradan sonra şehri yeniden beyaza bürüdü. Çok sayıda sürücü buz pistine dönen yollarda araçlarını bırakarak evlerine yaya olarak döndü. Trafik ekipleri zincirsiz araçların trafiğe çıkmasını engellemeye çalışırken, belediye ekipleri de anonslar yaparak çok gerekmedikçe vatandaşların dışarı çıkmamalarını istedi. Karayolları ve belediye ekipleri kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolları tuzlama çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Ancak yoğun tipi nedeniyle tuzlama çalışmaları yetersiz kalıyor. Kar yağışı Tekirdağ'ın Çorlu, Çerkezköy, Malkara, Saray, Muratlı, Hayrabolu, Şarköy, ve Marmara Ereğlisi ilçelerinde etkili oluyor. Çerkezköy, Malkara ve Saray ilçelerinde bazı köylere ulaşımın kesildiği öğrenildi. İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri yolları ulaşıma açmak için çalışmaların sürdürüyor.

Kar yağışı çok sayıda aracın yoldan çıkmasına neden oldu. İstanbul'dan istikametinden Tekirdağ'a gelmek isteyen 34 EU 2216 plakalı kamyon kaygan yolda direksiyon hakimiyetini kaybetti. Şehir girişine 5 kilometre kala ters dönen kamyon yolun dışına devrildi. İsmi henüz bilinmeyen sürücü ön camı kırarak kamyondan çıkabildi. Yine İstanbul istikametinden gelen 34 ATU 34 plakalı jeep kaygan yolda yol dışına takla attı. Çevredekilerin yardımları ile araçtan çıkan sürücü devlet hastanesinde tedavi altına alındı.

Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, yağışlar yarına kadar devam edecek. Şehirde en düşük hava sıcaklığı -2 dereceye kadar düşerken, kuzeyden esen rüzgarlar sahilde büyük dalgalara sebep oluyor.

ÇANAKKALE'DE 24 SAATTİR YAĞAN KAR GÜNLÜK YAŞAMI ETKİLEDİ

Çanakkale'de 24 saattir devam eden kar yağışı, şehir merkezinde hayatı felç ederken bazı ilçe ve köyleri de karanlığa gömdü. Dün öğle saatlerinde başlayan kardan, deniz ve kara ulaşımı da olumsuz etkilendi.

Merkeze bağlı sekiz ilçe ve 100'e yakın köyün yolu kapandı. Bursa ve İzmir karayollarında ulaşım zor şartlarda yapılıyor.

Şehir merkezinde ara ara kesilen elektrik, TEDAŞ Çanakkale Müessese Müdürü Volkan Arpacı ve ekiplerinin gayretleriyle tamir ediliyor. Bazı ilçelerde arızaların halen devam ettiğini belirten Arpacı, "Gökçeada'nın yanı sıra Gelibolu ve Eceabat'ta da elektrik sıkıntısı var. Bölgeye enerji taşıyan hatta meydana gelen arıza giderilmeye çalışılıyor. Dün akşam saatlerinden bu yana sözkonusu üç ilçede aralıklarla 48 defa kesinti oldu. İstanbul-Tekirdağ arasında bulunan enerji nakil hattındaki arıza yüzünden bu üç ilçeye saat 06.00'dan ber enerji verilemiyor." dedi.

Kapanan köy yollarıyla ilgili olarak Çanakkale Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde kriz masası oluşturuldu. Afet ve Acil Durum Müdürü Erdoğan Çabuk, "Merkezde ve ilçelerde 100'e yakın köy yolunun ulaşıma kapandığı ve onlarca köyün elektriğinin kesildiği bilgisine sahibiz. Bunların giderilmesi için TEDAŞ ve Karayolları'nın yanı sıra Köy Hizmetleri ekipleri de çalışıyor. Son bilgilere göre Ayvacık'ta da iki köy yolu ulaşıma kapandı, bir köy elektriksiz kaldı. Bayramiç'in iki köyüne elektrik verilemiyor. Biga'ya bağlı 28 köyün yolu da kapalı. Çan'da ise beş köy yolu kapalı, dört köye elektrik verilemiyor. Lapseki'de 15 köy yolu kapalı, 27 köyde elektrik yok. Yenice'de iki köyde elektrik sıkıntısı yaşanıyor, yedi köyün yolu kapalı." şeklinde konuştu.

Bu arada şehirdeki arabaların üzerinde kar tepeleri oluşurken evlerin çatılarında birikenler de küreklerle temizlendi. Kar yağmasına sevinenler ise her zamanki gibi çocuklar oldu. Okulların tatil gününe denk gelmesi sayesinde kendilerini dışarıya atan öğrenciler, karlar üzerinde oynayarak eğlendi.

AKOM'DAN AÇIKLAMA: ''KÖTÜ HAVA KOŞULLARIYLA MÜCADELE ÇALIŞMALARINDA
3 BİN 475 PERSONEL GÖREV YAPIYOR''

İstanbul'da olumsuz hava koşullarıyla mücadele çalışmalarında 3 bin 475 personelin görev yaptığı, sabaha kadar tuzlama ve solüsyon çalışmaları yapan ekiplerin 1320 ton tuz kullandığı kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan açıklamada, kentin, dün gece yarısından sonra kar yağışının etkisi altına girdiği, kar yağışının Pazartesi akşamına kadar süreceğinin tahmin edildiği hatırlatıldı.

Şehir merkezinde kar kalınlığının 5-10 santimetre, yüksek kesimlerde ise 15-35 santimetre aralığında olmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, meteorolojik ihbarın alınmasıyla birlikte alarma geçen AKOM'un sabaha kadar tuzlama ve solüsyon çalışmaları yaptığı vurgulandı.

Olumsuz hava koşullarıyla mücadele çalışmalarında, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğünden 1632, itfaiyeden 1350, Park ve Bahçeler Müdürlüğünden 359, Katı Atık Müdürlüğünden 134 olmak üzere toplam 3 bin 475 personelin görev yaptığı bildirilen açıklamada, 288 kar küreme ve tuz serpme, 6 kar kaplanı, 149 küreme traktörü, 90 itfaiye kar küreme, 30 solüsyon tankeri, 76 küreme-greyder, 59 küreme-loder, 5 kombine, 20 vinç-kurtarıcı ve 47 kamyon-nakliye aracıyla hizmet verildiği dile getirildi.

Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü tarafından sabaha kadar yapılan çalışmalarda 1320 ton tuz kullanıldığı belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

''Trakya kesiminde başlayan kar yağışı nedeniyle öncelikle E-5 ve çevre yolları kontrol altına alındı. Bu bölgelerde kar yağışıyla birlikte tuz serpme ve solüsyon çalışması yapıldı. İlerleyen saatlerde küreme araçları devreye girerek trafiğin aksamasını önledi. Sabaha karşı kar yağışı şehir merkezinde de etkili olmaya başladı. Kritik bölgelerde konuşlandırılmış olan ekipler, ring yaparak tuzlama ve solüsyon çalışmaları yaptı. İstanbul Silivri E-5 Karayolu girişinde, tipi nedeniyle park halindeki bir otomobile çarpan yolcu otobüsü devrildi. Kaza bölgesinde çalışma yapan karayolları ekiplerine Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri yardıma gitti. Hafif yaralı 10 kişi hastanelere sevk edildi. Yol kısa sürede trafiğe açıldı. İkinci kaza ise Kağıthane Nurtepe TEM bağlantı yolu üzerinden Okmeydanı istikametinde meydana geldi. Bir minibüs, dikkatsizlik ve aşırı hız nedeniyle bir kamyonete arkadan çarptı. Kaza sonucu itfaiye ekipleri yaralı 10 kişiyi kurtarıp sağlık ekiplerine teslim etti.''

Açıklamada, Sağlık Daire Başkanlığı ekiplerinin sokaklarda yaşayan 253 vatandaşı otel ve spor salonunda misafir ettiği, sağlık kontrolünden geçirilen vatandaşların bütün ihtiyaçlarının karşılandığı dile getirildi.

KAR YAĞIŞI NEDENİYLE 420 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışının aralıklarla etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Muş'ta 350, Erzurum'da 55, Bingöl'de 12 ve Iğdır'da 3 olmak üzere 420 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Yetkililer, köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü bildirdi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgede en soğuk gece eksi 15 dereceyle Ardahan'da yaşandı. Bölgedeki diğer illerde gece en düşük hava sıcaklıkları ise Erzurum'da eksi 5, Erzincan ve Iğdır'da 1 derece ölçüldü. Bugün en yüksek hava sıcaklıklarının da Ardahan ve Kars'ta 2, Erzurum'da 3, Erzincan'da 8 ve Iğdır'da 10 derece olacağı tahmin ediliyor. Yetkililer, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren bölgede bugün kar yağışının aralıklarla devam edeceğini ve yarın şiddetini artırmasının beklendiğini kaydetti.

BOLU VE ANTALYA

Bolu'ya yaklaşık 12 kilometre uzaktaki Gölcük Tabiat Parkı'nda bulunan göl, kar yağışı ve sıcaklığın eksi 6 dereceye düşmesinin ardından buz tuttu. Antalya'nın Akseki ilçesinde gece etkili olan kar yağışı nedeniyle Akseki-Seydişehir kara yolunda araçların zincirsiz trafiğe çıkmasına izin verilmiyor. Bölge trafik ekipleri, kar kalınlığının Akseki ilçe merkezinde 8, Alacabel mevkisinde 25 santimetreye ulaşması nedeniyle güzergahı kullanacak sürücüleri araçlarında çeki halatı ve zincir bulundurmaları konusunda uyarıyor.

Öte yandan, Alanya ilçesine bağlı Demirtaş beldesinde gece etkili olan şiddetli yağmur ve derelerin taşması sonucu çok sayıda iş yeri ile 3 evi su bastı. İş yeri zarar gören esnaf, dükkanındaki suyu kovayla boşaltmaya çalıştı. Bazı esnaf ise dükkan girişlerini kum torbasıyla kapatarak önlem aldı. Demirtaş Belediyesine ait iş makineleri dere yataklarında tıkanan büzleri açarak, suyun tahliye edilmesi için çalışma yaptı. Su baskının yaşandığı bölgelerde inceleme yapan Belediye Başkanı Mustafa Aras, beldede yaşayanların aşırı yağmurda dikkatli olmaları ve önlem almaları konusunda uyarıldığını bildirdi. Beldeye son bir ayda aşırı yağış düştüğünü anlatan Aras, şunları kaydetti:

''Bir hafta önce Sedre Çayı'nın ıslahına başladık. Mahalle aralarındaki derelerde ise su seviyesinin düşmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yaşanan selin ardından belediye binası karşısı ve Göztaşı mevkisindeki derelere takviye büzler koyduk. Buna rağmen bazı kısımlarda tekrar taşmalar oldu. Tek çare bütün derelerin bir an önce ıslah edilmesi.''

ÇANAKKALE

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde dün başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Kar yağışı ve etkili poyraz nedeniyle ilçede zaman zaman elektrik kesintisi yaşanıyor. Fırınlarda ekmek üretimi, jeneratörler vasıtasıyla yapılıyor. Eceabat Belediyesine ait ekipler, gece boyunca greyderle köy yollarında çalışma yaptı. Buzlanmaya karşı, vidanjörlerle denizden çekilen tuzlu su yollara döküldü. Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, kriz masası oluşturduklarını, ilçede şu an olumsuz bir durumun olmadığını kaydetti.

KAR NEDENİYLE ÇANAKKALE'DE 171, KIRKLARELİ'DE 77, BURSA'DA 30 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Kırklareli'nde Dereköy Sınır Kapısı yolunun ulaşıma kapanmaması için ekipler aralıksız çalışıyor.

Çanakkale Valiliği Kriz Merkezinden alınan bilgiye göre, gece başlayan ve aralıklarla sabaha kadar süren kar yağışı nedeniyle 171 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi Müdürlüğü ekipleri, kapanan köy yollarında karla mücadele çalışması başlattı. Yetkililer, kapalı köy yollarının bir an önce açılması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü bildirdi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle 32 köye de elektrik verilemiyor. Bu arada, İzmir-Küçükkuyu, Ayvacık-Çanakkale, Biga-Çan-Yenice, Eceabat-Gelibolu istikametinde zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.

KIRKLARELİ

Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep, merkez ve ilçelere bağlı toplam 770 kilometre yolun ulaşıma kapandığını söyledi. Kapanan yollarda yol açma çalışmalarının devam ettiğini belirten Kelep, ''Kent merkezine bağlı 17 köy, Demirköy'de 15, Kofçaz'da 15, Vize'de 11, Pınarhisar'da 5, Pehlivanköy'de 6 Babaeski'de 8 olmak üzere toplam 77 köy yolunu ulaşıma açmak için ekiplerimiz özveriyle çalışıyor'' dedi.

Karayolları 15. Şube Şefi Alaahattin Koç ise ekiplerin Bulgaristan ile Türkiye'yi birbirine bağlayan Dereköy Sınır Kapısı, Kofçaz, Demirköy, Vize, Pehlivanköy ilçeleri ile TEM Otoyolu'nda kar kazıma ve tuzlama çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti. Dereköy'de 2 günden bu yana devam eden kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi.

Babaeski ilçesinde tipi şeklinde yağan kar yağışı sonrası hava sıcaklığı eksi 7 dereceye düştü. Babaeski Belediye Fen İşleri ekipleri, sabaha kadar ''bıçak'' tabir edilen iş makineleri ile yolları açık tutmak için çalıştı.

BURSA

Bursa İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanı İsmail Aksoy, Bursa'da dün gece saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilediğini söyledi. Şu ana kadar Nilüfer, Kestel, Osmangazi ve Orhangazi ilçelerine bağlı 30 köy yolunun kapandığını bildiren Aksoy, ''Kapanan köy yolları, genellikle dağ kesimindeki köyler. Toplam 16 ekibimizdeki 60 arkadaşımız yolları açmak için çalışıyor. Tüm köylerle irtibat halindeyiz. Acil bir durum olduğunda müdahale ediyoruz. Şu anda özellikle birkaç köyü birbirine bağlayan grup yollarında çalışıyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN