Muğla'da sel

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, dün etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Marmaris, Bodrum, Milas ve Yatağan ilçelerinde bazı evleri su bastığını, tarım arazilerinin zarar gördüğünü bildirdi.

Vali Altıparmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Muğla kent merkezindeki Düğerek, Karabağlar ile Karşıyaka mahallelerinde tarım alanlarının zarar gördüğünü, yaklaşık 20 ev ve iş yerini su bastığını söyledi. Marmaris'in Hisarönü köyünün Değirmenyanı mevkisinde mahsur kalan vatandaşın kurtarıldığını belirten Altıparmak, şu bilgileri verdi:

''Milas ilçesinin Kemikler, Dörttepe, Meşelik, Boğaziçi, Gökçeler, Baharlı köylerinde tarım arazileri su altında kalmış, Ören beldesinde bazı evlerin zemin katlarını su basmış, ayrıca Kemikler köyünde 4 ev tamamen, 26 ev ise kısmen su altında kalmış olup, ekiplerce sular tahliye edilmiştir. Ayrıca Milas'ın Gökçeler ve Alaçam köyleri arasında bulunan köprü yıkılmış olup, ulaşım alternatif yollardan temin edilmektedir. Gökçeler köyünde bulunan Uyku Vadisi'ndeki lokanta ve eklentileri kısmen su altında kalmıştır.

Bodrum'un Turgutreis beldesinin Kadıkalesi, Akyarlar ve Bahçelievler mevkisindeki su basan ev ve iş yerindeki sular, Turgutreis Belediyesi itfaiye ekiplerince tahliye edilmiştir. Yatağan ilçemizde taşkın nedeniyle 8 bağ evi su altında kalmış, bağ evinde mahsur kalan aile tahliye edilmiştir. Ayrıca Dipsiz mevkisinde bir adet balık çiftliği yağışlardan etkilenmiş, taşkın nedeniyle balık kaybı görülmüştür.''

Muğla'da 1975 ile 2006 yılları arasında Ocak ayı yağış ortalamasının 222,3 kilogram olduğunu belirten Altıparmak, bu yıl ocak ayının ilk 22 gününde yağış miktarının 171,8 kilograma ulaştığına dikkati çekti.

MİLAS

Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, şiddetli yağış sonrasında zarar gören Gökçeler köyüne giderek, incelemelerde bulundu. İlk olarak köy kahvesinde muhtar ve vatandaşlarla bir araya gelerek, yaşanan sıkıntıları dinleyen Kaymakam Atçı, yıkılan köprünün bulunduğu bölgede yetkililerden bilgi aldı. Köprünün yeniden yapılması için Karayollarından görevlilerin köye geldiğini ifade eden Atçı, ''Acil olarak çalışmalara başladık. Çünkü köyümüzün bir mahallesi karşı tarafta kaldı. Bundan sonraki köylerle olan bağlantılar kesildi'' dedi.

Köprünün dün akşam üzeri yıkıldığını anımsatan Atçı, pazartesinden itibaren yeni köprü yapımı çalışmalarına başlanacağını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''En kısa sürede köye yeni bir köprü yapacağız. Bu köprüden geçiş sağlayan 13 köy var. Bu köylerin bağlantısı tamamen kesilmiş değil ancak vatandaşlarımız daha uzun bir yoldan evlerine gidiyorlar. Çok acil bir şekilde çalışmaları bitirmemiz lazım.''

İncelemelerin ardından Uyku Vadisi'ne giden Atçı, burada da zarar gören turistik tesisi gezdi. Gökçeler köyünde su şebekesinin zarar görmesi nedeniyle köylülerin ihtiyaçlarını, binek hayvanlarının yardımıyla taşıma yöntemiyle sağladıkları bildirildi. Bu arada, Gökçeler ve Alaçam köyleri arasındaki ulaşımı sağlayan köprünün yıkılma anı vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

BODRUM

Bodrum ilçesinde yağışın en fazla etkili olduğu Turgutreis beldesinde hasar tespit çalışmaları sürüyor. Turgutreis Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

''Ekiplerimiz, şiddetli yağışın etkili olduğu Bahçelievler, Kadıkalesi, Akyarlar mevkilerinde su baskınlarıyla ilgili hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede çok önemli bir olay yaşanmadı. Hafta içi Sayın Valimiz Bodrum'a gelecek ve kapsamlı bir değerlendirme yapacağız. Buradaki asıl sorun dere yataklarını ön kısımlarında yapılaşma olması.''

Bu arada, Turgutreis ve Ortakent beldelerindeki narenciye bahçelerinin yağış nedeniyle zarar gördüğü gözlendi. Bahçelerin şiddetli yağışta zarar gördüğünü belirten üreticiler, ''Mandalinamızın büyük bir bölümünü satamamıştık ve ağaçta bekliyordu. Yağışta çoğunluğu döküldü'' dediler.

BİZE ULAŞIN