Avrupalı en çok İstanbul'u biliyor

Beş AB üyesi ülkede yaptırılan araştırma, genç neslin Türkiye'nin üyeliğine sıcak baktığını Türkiye ile ilgili en çok İstanbul'u bildiğini ortaya çıkardı

Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi tarafından Madrid Özerk Üniversitesi, Granada Üniversitesi ve Avrupa Diyalog Derneği'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen "5 AB Ülkesi Kamuoyu Türkiye'nin Tam Üyeliğine Nasıl Bakıyor?'' başlıklı araştırmanın sonuçları, genç neslin Türkiye'nin üyeliğine sıcak baktığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, eğitim seviyesi yükseldikçe destek artarken Avrupalılar Türkiye ile ilgili en çok İstanbul hakkında bilgi sahibi. Fonu AB tarafından sağlanan araştırmanın proje koordinatörü Prof. Dr. Hakan Yılmaz, sivil toplum diyaloğu kapsamında yapılan araştırmanın 2009 Eylül ayında Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya ve Polonya'da biner kişiyle yapıldığını söyledi.

EĞİTİMLİLER DESTEKLİYOR

Araştırmaya göre, en az üniversite mezunu olanların Türkiye'nin AB'ye girişine verdikleri destek yüzde 50 iken, eğitim düzeyi düştükçe desteğin de azaldığını belirten Yılmaz, şunları söyledi: "Türkiye'nin AB'ye girişine Polonya ve İspanya'da destek yüzde 50'nin üzerinde. İngiltere'de yüzde 46 gibi, Fransa ve Almanya'da ise çok düşük. Türkiye hakkındaki algılamaları belirleyen en önemli faktörler arasında kültür geliyor. Yani Türkiye kültür açısından değerlendiriliyor. Türkiye'yi istemeyenlerin en önemli argümanı ise din ve din esasında oluşan farklılıkların Türkiye'yi Avrupa kültür dairesinin dışına çıkardığı şeklinde. Popüler kültür açısından bakıldığında ise özellikle genç nesiller açısından Türkiye bu sefer de Avrupa'nın içine giriyor."

EN ÇOK BİLİNENLER

Yılmaz, araştırmanın bir başka sonucuna göre de Türkiye ile ilgili en çok İstanbul'un bilindiğini, bunun ardından sırasıyla Truva, Galatasaray, Antalya, Atatürk, Efes, Tarkan, Recep Tayyip Erdoğan, Hadise, Yaşar Kemal, Fatih Terim, Orhan Pamuk ve Nazım Hikmet'in geldiğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN