Deniz buz tuttu

Pazar 24.01.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazar 24.01.2010 13:27
ABONE OL
Yurdun genelinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Çanakkale'de 163, Bursa'da 40, Balıkesir'de 160 ve Sivas'ta 121 olmak üzere toplam 484 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Ayrıca Çanakkale'de 20, Balıkesir'de 95, Sivas'ta 100 köye elektrik verilemiyor.

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesi, Atatürk Meydanı'nda bulunan ve balıkçıların teknelerini bağladığı İç Liman bölgesinde soğuk hava nedeniyle denizin üzerinde buz parçaları oluştu. Şehir içindeki yollarda da buzlanma meydana geldi. Belediye ekipleri, yol ve kaldırımlarda kar küreme çalışmalarını sürdürüyor. Zincirsiz yola çıkan bazı araçlar ise yolda kaldı.

Yetkililer, salı gününe kadar sıcaklığın geceleri sıfırın altında 5 ile 8, gündüzleri ise sıfırın altında 3 derece olmasının beklendiğini kaydetti.

ÇANAKKALE

Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, kar yağışı nedeniyle, merkeze bağlı 11, Biga'nın 69, Çan'ın 22, Ezine'nin 3, Gelibolu'nun 8, Gökçeada'nın 7, Lapseki'nin 19 ve Yenice'nin 24 köyüyle ulaşım sağlanamıyor.

Elektrik nakil hatlarındaki arızalar nedeniyle, merkeze bağlı 3, Ayvacık ve Biga'nın 4, Gökçeada ve Yenice'nin 1, Lapseki'nin 7 köyüne elektrik verilemiyor.

Yetkililer, yol açma ve elektrik arızalarının giderilmesi için çalışmaların aralıksız sürdüğünü kaydetti.

BURSA VE BALIKESİR

Bursa'da 40, Balıkesir'de 160 kapalı köy yolunu ulaşıma açma çalışmaları sürüyor.

Bursa İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanı İsmail Aksoy, yaptığı açıklamada, Bursa'da cuma gecesi başlayan kar yağışının özellikle bazı köy yollarında ulaşımı olumsuz etkilediğini söyledi. Aksoy, Bursa ve ilçelerinde 40 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu ifade etti.

Balıkesir İl Özel İdaresi yetkilileri ise toplam 160 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu, yolları açma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü bildirdi.

Yetkililer, 95 köye de sabahın erken saatlerinden bu yana da elektrik verilemediğini belirtti.
Bursa ve Balıkesir'i çevre illere bağlayan kara yollarının açık olduğu, ulaşımın sorunsuz devam ettiği bildirildi.

-SİVAS-
Sivas ve ilçelerinde gece saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle, il genelinde toplam 121 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ulaşıma kapanan yolların açılması için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle 100 köye de elektrik verilemediği, 32 yerleşim biriminin de haberleşme sisteminin arızalı olduğunu kaydedildi.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Divriği-Arapkir devlet yolunun Mursal yol ayrımının ve Suşehri-Refahiye il yolunun İmranlı ayrımının ulaşıma kapalı olduğu ve yol açma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

BOLU DAĞI'NDA KAR YAĞIŞI ETKİSİNİ ARTTIRDI

Bolu Dağı Düzce kesiminde yoğun kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Edinilen bilgiye göre, D-100 kara yolu Bolu Dağı Düzce kesiminde yoğun kar nedeniyle Karayolları ekipleri, kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

Trafik ekipleri de don ve buzlanmaya karşı, sürücüleri çeki halatı, takoz ve zincir bulundurmaları konusunda uyarıyor.