Fırtına, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor

Marmara Denizi'ndeki şiddetli poyraz, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden, zaman zaman saatteki hızı 90 kilometreye ulaşan fırtına ve 3 metreyi aşan dalgalar yüzünden dün boğazlardan geçme imkanı bulamayan yerli ve yabancı bandıralı 31 şilep ve tanker, Şarköy sahillerine sığındı.

Yollarına bugün devam etmek isteyen 17 gemi, sabah saatlerinde fırtınanın etkisini azaltmasının ardından Çanakkale Boğazı'na yöneldi.

İstanbul Boğazı'ndan geçmek üzere Marmara Denizi'nde bulunan 14 gemi ise hava koşullarının daha da iyileşmesi için Şarköy'de demirli bekliyor.

Marmara Denizi'nde demirli bekleyen gemilere akaryakıt ikmali için İstanbul'dan yola çıkan Delta 2 adlı Türk bandıralı gemi, akaryakıt dağıtımının ardından fırtına ve tipi nedeniyle geceyi Şarköy Limanı'nda geçirdi.

Kayalara çarpma tehlikesi atlatan geminin, hava koşullarının iyileşmesinin ardından limandan ayrılacağı belirtildi.

Olumsuz hava koşulları, balıkçıları da etkilemeye devam ediyor.

Meteorolojinin uyarılarını dikkate alan Şarköylü balıkçılar, 2 gündür balığa çıkamıyor. Marmara Denizi'nde balığa çıkıp, Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına dönen balıkçı tekneleri de hava koşullarının düzelmesi için barınaklarda bekliyor.

BİZE ULAŞIN