Topbaş'tan "gizli buzlanma" uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Perşembe gününe kadar ciddi oranda buzlanma olacağına dikkat çekerek, sürücüleri gizli buzlanmaya karşı uyardı.

Topbaş, dünkü trafik yoğunluğunun yetki karmaşasından kaynaklandığı iddialarını yalanladı.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'da etkili olan kar yağışı ile ilgili olarak AKOM'da basın açıklaması yaptı. Kar yağışı ile mücadele 4 bine yakın personelin görev aldığını anlatan Topbaş, "Uydu takipli 770 aracımız ile ciddi bir çalışma yürütüldü.

*CANLI YOL DURUMU İÇİN TIKLAYINIZ

*TÜRKİYE'DEN KAR MANZARALARI

"KAR YAĞIŞI SÜRECEK"

*İSTANBUL'DAN KAR MANZARALARI

*3 GÜNLÜK KAR ALARMI

*KAR YAĞIŞI DAHA DA ARTACAK

*İKİ KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

*FIRTINA VE KAR YOLLARI KAPATTI

*İDO SEFERLERİ İPTAL




İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluk alanımızda 4 bin 450 kilometre yol var. Köy yolları dahil tüm yollarda yapılan çalışmalarda toplamda 23 ton tuz ve 220 ton solüsyon kullanıldı. Sokakta yaşayan 428 vatandaşımızı aldık. 6 tanesi hastaneye götürüldü,
4'ü ise ailelerine teslim edildi" dedi.

Buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Kadir Topbaş, "25 sensor, 3 saat öncesinde buzlanma olacaksa bizi ikaz ediyor. Biz de ona göre tuzlama yapmaya devam ediyoruz. Hastane ve ibadethane önleri ve yollar tuzlandı. Perşembeye kadar ciddi bir buzlanma ortaya çıkacak. Gizli buzlanmaya karşı sürücülerin dikkatli olması gerekmektedir. Artık İstanbul'da kar lastiği kullanma kültürü başladı. Kar lastiği olan araçlara ekipler müdahale etmeyecek. Büyük kentlerde artık zincir takılmıyor" şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş, Karayolları Genel Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, İSKİ ve BEDAŞ ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını ifade ederek, "Bu bir ekip işi" dedi.

Topbaş, dün kar yağışı sırasında oluşan yoğun trafiğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasındaki yetki armaşasından kaynaklandığı yönündeki haberleri ise yalanladı. "Maalesef dün yanlış bir haber akışı oldu" diyen Topbaş, "Karayolları ile böyle bir problem yok. Karayolları TEM başta olmak üzere İstanbul'da çok ciddi çalışma sürdürüyor. İSKİ ve İETT'de sorun yok" dedi.

İDO'nun bazı seferlerinin iptal edildiğini belirten Topbaş, elektrik kesintilerine karşı da vatandaşları uyardı. Topbaş, elektrik kesintisi ile karşılaşan vatandaşların doğalgaz ve kombilerini kapatmalarını önerdi.

3 BİN 475 PERSONEL VE 770 ARAÇ ÇALIŞTI

İstanbul'da etkili olan kar yağışı nedeniyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, 3 bin 475 personel ve 770 araç ile sabaha kadar ana arterler, meydanlar, E-5 ve TEM bağlantı yollarında çalıştı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün hava tahminlerine göre İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışının aralıklarla devam edeceği belirtildi.

AKOM yönetiminde kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekiplerinin buzlanma ve don olaylarına karşı yollarda, tuzlama ve solüsyon çalışmaları yaptığı kaydedildi.

Söz konusu çalışmalarda, 3 bin 475 personelin 770 araç ile sabaha kadar ana arterler, meydanlar, E-5 ve TEM bağlantı yollarında çalıştığı belirtilen açıklamada, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Atık Yönetimi Müdürlüğü ekiplerince hastane giriş çıkışları, duraklar, alt ve üst geçitler, metrobüs yaya geçitleri ve ibadethanelerin giriş çıkışlarının tuzlandığı bildirildi.

Açıklamada, çalışmalara katılan ekiplerin 22.00–07.00 saatleri arasında yollara 4 bin 120 ton tuz, 61 ton solüsyon kullandığına yer verilerek, kış sezonu süresince toplam 23 bin 74 ton tuz ile 220 ton solüsyonun kullanıldığı ifade edildi.

Sokakta yaşayan vatandaşların Alibeyköy Tevfik Aydeniz Spor Salonu'nda misafir edildiği belirtilen açıklamada, ekipler tarafından alınan vatandaşların spor salonunda, banyo, tıraş ve giyim ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından otellere yerleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesiyle birlikte 419 kimsesiz vatandaşın misafir edildiği kaydedilerek, bunlardan 129'unun otelde barındırıldığı, 12'sinin adresleri tespit edilerek memleketlerine gönderildiği, 4'ünün ailelerinin yanına bırakıldığı, 86'sının kendi isteğiyle ayrıldığı, 6 kişinin de hastanede tedavi altına alındığı ifade edildi.

İhtiyaç sahibi 120 vatandaşa mobil büfeler vasıtasıyla sıcak çorba, çay, kumanya dağıtımının yapıldığı belirtilen açıklamada, kışla mücadele çalışması yapan personele de 7 bin 250 paket kumanya ve sıcak çorba verildiği bildirildi.


BİZE ULAŞIN