İstanbul'u anti-buz sensörleri kurtardı

İstanbul, belediyenin de yoğun çabasıyla kar krizini ucuz atlattı. Buzlanmayı 3 saat öncesinden haber veren 25 ayrı noktadaki sensörler, ekiplerin en büyük yardımcısı oldu

Yoğun kar yağışı ve fırtına, İstanbul'da geçtiğimiz senelerden alıştığımız manzaralara yol açmadı. Gerek Büyükşehir Belediyesi'nin ve ekiplerin çalışmaları gerekse yağışın hafta sonuna denk gelmesi, krizin ucuz atlatılmasında rol oynadı. Son iki gündür İstanbul'u vuran şiddetli kara ve buzlanmaya karşı verilen mücadelede ekiplerin en büyük yardımcısı ise "Otomatik Yol-Meteoroloji Gözlem Sensörleri" oldu. Kentte önceden belirlenen 25 kritik noktaya yerleştirilen sensörler sayesinde ana yollarda buzlanmanın önüne geçildi. AKOM'da 24 saat takip edilen sensörler, 3 saat öncesinde buzlanmanın nerelerde ve ne zaman başlayacağını merkeze haber veriyor. Sensörden gelen verilere göre buzlanmanın şiddeti, yollara atılacak kimyasalların dozu ve miktarı belirleniyor. İstanbul'da Haliç Köprüsü, Zincirlikuyu ve Kavacık kavşakları, Barbaros bulvarı gibi kritik noktalarda bulunan buz sensörleri 2008 yılında kuruldu ve sisteminin maliyeti de 1 milyon dolar. Tuzlama çalışmalarının günlük maliyeti ise 500 bin lira civarında hesaplandı.

770 ARAÇLA MÜDAHALE...
İstanbul' u etkisi altına alan karla mücadele için çalışmalar da aralıksız sürdürülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında, 3 bin 475 personel ile 770 araç kar ve buz tehlikesine karşı aralıksız çalıştı. Şehirdeki tüm ana arterler, meydanlar, E-5 ve TEM bağlantı yollarına buzlanmaya karşı özel solüsyon serpildi. Hastane giriş çıkışları, duraklar, alt ve üst geçitler, metrobüs yaya geçitleri, ibadethanelerin giriş çıkışları tuzlandı. Kentte, 23 bin 74 ton tuz, 220 ton solüsyon kullanıldı. Bu arada dün İstanbul'da çoğu vatandaş hafta sonunu evlerinde geçirmeyi tercih edince trafik yoğunluğu yaşanmadı. Ana arterlerde ulaşım sorunsuz gerçekleşti. Şişli'de zincirsiz rampadan inmeye çalışan Selin Kabaklı'nın kullandığı cip, buzlanma nedeniyle önce park halindeki bir otomobile ardından da kaldırıma çarptı. İtfaiye ve sağlık ekipleri rampayı araçlarıyla çıkamayınca 100 metre yürüyerek hafif yaralı Kabaklı'ya müdahale etti.

EVSİZLER KARAKOLDA YATTI

Aşırı soğuklar nedeniyle İstanbul'da donma riskiyle karşı karşıya olan evsiz vatandaşlar, Alibeyköy'deki Tevfik Aydeniz spor salonunda ağırlanıyor. Şu ana kadar kentte 419 vatandaş misafir edildi. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşüş gösterdiği İzmir'de de benzer biçimde donma tehlikesi yaşayan evsiz vatandaşlar, Örnekköy'deki barınma evine götürüldü. Sokakta yaşayan bazı vatandaşlar da geceyi karakollarda geçirdi.

BİZE ULAŞIN