Türk sanatı, büyük bir emektarını yitirdi

Bir tartışma üzerine Şakir Eczacıbaşı'nın fotoğrafa ilgi duymasına vesile olan yakın dostu Ara Güler, "Türk fotoğraf sanatı en önemli sanatçısını kaybetti" diye konuştu

Pazartesi 25.01.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 25.01.2010
ABONE OL
Sanata yaptığı katkılar nedeniyle 'Devlet Üstün Hizmet Madalyası' bulunan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, kan kanseri tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde önceki gece hayatını kaybetti. Eczacıbaşı 2 yıldır hastalıkla mücadele ediyordu. 1960'lardan beri fotoğraf sanatıyla ilgilenen Şakir Eczacıbaşı, yapıtlarıyla yurt içinde ve dışında büyük ilgi çekerek, çağdaş fotoğraf sanatçıları arasında seçkin bir yer elde etti.

BİR SÖZLE BAŞLAYAN TUTKU

Eczacıbaşı bir röportajında, fotoğrafa ilgi duymaya başlamasını çok sevdiği dostu Ara Güler ile girdiği bir tartışmaya borçlu olduğunu anlatmıştı: "1950'nin sonlarında, yayınlamakta olduğum Tıpta Yenilikler dergisi için Ara'dan bazı fotoğraflar çekmesini istemiştim. Getirdiği fotoğraflar üstüne eleştirilerde bulunduğumda Ara, "Bu kadar çok biliyorsan, git kendin çek!" demişti. Ertesi gün Leica marka bir fotoğraf makinesi satın alıp fotoğrafın peşine düştüm."

'KAVGA ETMEYİ ÖZLEYECEĞİM'
Eczacıbaşı'nın vefatının ardından çocukluk arkadaşı fotoğraf sanatçısı Ara Güler, en yakın dostlarından birini yitirdiğini söyledi ve "Türk fotoğraf sanatı belki de en önemli sanatçısını kaybetti. Ben çocukluk arkadaşımı kaybettim. Üzüntüm büyük" diye konuştu. Eczacıbaşı ailesinin bir sanat ve sanatçı fabrikası olduğunun altını çizen Güler, "Şakir, ailesi gibi sanata büyük önem ve emek vermiştir. Bir araya gelir sanat konuşur, tartışırdık. En çok onunla kavga etmeyi özleyeceğim" dedi. Eczacıbaşı'nı en son hastane odasında ziyaret ettiğini anlatan Güler, "Bitkin bir şekilde yatıyordu. Geldiğimi bile fark etmedi. Onu bir daha böyle görmemek için ziyaret etmemeye karar vermiştim. Aynı yaşlardaydık. Benzer şeyleri yaşayacağımı düşündüm" diye ekledi.

O FOTOĞRAFIN ANISI

Eczacıbaşı ile atışmaları esnasında birbirlerinin portrelerini çekip karşılaştırdıklarını da anlatan Güler, "Onunki benimkinden daha iyi bir fotoğraftı, Şimdi o fotoğrafı bulamıyorum" dedi. Güler'in bahsettiği fotoğraf, 2003'te "Üç Fotoğrafçı: Jerry Schatzberg, Ara Güler, Şakir Eczacıbaşı'nın Sanatçı Portreleri" sergisinde yer almış. Eczacıbaşı fotoğrafın altına, "Ara Güler, benim de iyi bir fotoğrafçı olduğumu bir türlü söyleyemedi. Birlikte gezerken çektiğim bu fotoğrafı görünce, 'Gördün mü? Fotoğraf çekilirken işte böyle durulur!' demişti'' notunu düşmüştü. Şakir Eczacıbaşı'nın cenazesi 26 Ocak Salı günü Teşvikiye Camisi'nde kılınacak öğle namazını takiben, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Nurdeniz ERKEN - Çağdaş ÇETİNDEMİR Sinan ÖZEDİNCİK