İki gün daha donacağız-HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinde aralıklı yağışlar görülecek.

Hava sıcaklığı doğu bölgelerde 3 ila 5 derece azalacak, batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacak, rüzgar ise genellikle kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Kıyı Ege ile zamanla Marmara ve iç kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif ara sıra orta; bu akşam ilk saatlerde Marmara'da kuvvetlice esecek.


İSTANBULLULAR'A "GİZLİ BUZLANMA" UYARISI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İstanbullular'ı gizli buzlanmaya karşı uyardı.

AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada, kar yağışının durması, mevcut karın erimesiyle yol yüzeylerinin ıslandığına dikkat çekilerek, akşam saatlerinde hava sıcaklıklarının daha da düşmesi nedeniyle yollarda gizli buzlanma tabir edilen ''siyah buz'' oluşacağı belirtildi. Açıklamada, ''Uzmanlar kar ve gizli buzlanmaya tedbir olarak sürücülerin kış lastiği takmalarını önerdiği'' vurgulanarak, sürücülerin öncelikle donan köprü ve viyadüklerde hızlarını düşürmeleri ve dikkatli araç kullanmalarının can ve mal emniyeti bakımından önem taşıdığı bildirildi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, hava sıcaklıklarının gece yarısından sonra şehir merkezinde eksi 3, yüksek kesimlerde ise eksi 6 dereceye düşeceğinin tahmin edildiği kaydedilen açıklamada, su saatlerinin donarak patlamaması için koruma altına alınması da önerildi.

YURTTA 2 GÜN DAHA DONDURUCU SOĞUK

Yurdun büyük bölümünde etkili olan dondurucu soğukların, iki gün daha etkili olacağı açıklandı.

İstanbul Valisi Muammer Güler perşembe gününden itibaren hava sıcaklığında bir yükselmenin olacağını belirterek "Lodos fırtınası ile beraber yağmur bekleniyor. Sıcaklıkların 2 ile 7 derece arasında olması tahmin ediliyor" dedi. Son üç günde metrekareye 30 ile 80 kilogram arasında düşen yağışlar alındığını belirten Güler, Rusya üzerinden gelecek bir soğuk hava kütlesinin İstanbul'da etkili olacağı bilgilerinin ise gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kar kalınlığının Sarıyer'de 15 santimetreye ulaştığı İstanbul'da son üç günde 283 trafik kazası meydana geldi. Edirne'deki Tunca nehri yer yer buz tuttu. Hava sıcaklığının sıfır dereceye kadar düştüğü Antalya'da, etkili olan rüzgâr da vatandaşlara zor anlar yaşattı. Meteoroloji, hava sıcaklığının Marmara, Batı Karadeniz ve Ege'nin iç kesimlerinde eksi 15 dereceye düşmesinin beklenmediğini açıkladı.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Parçalı ve doğusu çok bulutlu, doğusu (İstanbul, Yalova, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bilecik) aralıklı kar yağışlı geçecek. Trakya'da kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE : Parçalı ve az bulutlu geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) kuvvetli, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla çevrelerinde hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ : Parçalı ve doğusu çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Adana ve Mersin çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU : Parçalı ve doğusu çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Niğde ve Karaman çevreleri aralıklı kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde bölge geneli ile zamanla kıyı kesimleri aralıklı kar yağışlı geçecek. Bölgenin iç kesimleri ile batı kıyılarında buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde bölge geneli ile zamanla kıyı kesimleri yağışlı geçecek. Yağışlar; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur, iç kesimlerinde kar şeklinde olacak. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. İç kesimlerinde muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde bölge geneli ile zamanla Van, Hakkari ve Şırnak çevreleri aralıklı kar yağışlı geçecek. Bölgenin iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı ve doğusu çok bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don hadisei bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN