Edirne dondu

Edirne en soğuk günlerini yaşıyor. Termometrelerin eksi 16 dereceyi gösterdiği kentte ekmek fırınlarının camları bile buz tuttu.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Edirne'de Sibirya soğukları yaşanıyor. Edirne'de gece hava sıcaklığı eksi 16 dereceye kadar düşünce camlar buz tuttu. Tunca Nehri ve süs havuzları da donarken, vandaşlar mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamaya çalışıyor.

''Edirne'den kar manzaraları''

Fırında gece mesaisinde çalışan işçiler de soğuktan nasibini aldı. İşçiler, fırından çıkan sıcaklık ve içeride yaktıkları elektrikli ısıtıcı ile ısınmaya çalıştı. 20 yıldır ekmek fırınında ustalık yapan Hüseyin Murcu, "Ben Trabzonlu'yum böyle soğuk görmedim. Burası fırın olmasına rağmen camlar buz tutu. Fırının başında olmamıza rağmen montla çalışıyoruz, çok şaşırdık. Edirne'nin bu kadar soğuk olduğunu bilseydim asla gelmezdim" dedi.

İKİ GÜN DAHA DONACAĞIZ - 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin, karla mücadele çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Halen 5 ekibin kar kürüme çalışması yaptığını ifade eden Çetin, ''Edirne'de yarından itibaren üç gün kar yağışı bekleniyor. Buna hazırlıklı olmak için halen karın kalkmadığı köy yollarını genişleterek, ikinci bir kar yağdığında yolun kapanmaması için uğraş veriyoruz'' dedi. Çetin, Edirne merkez ve ilçelerine bağlı 158 köyde, 9 ekipten oluşan 72 personelle 926 kilometrelik yolda karla mücadele yapıldığını kaydetti.

TUNCA NEHRİ BUZ TUTTU

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, dün gece en düşük hava sıcaklığı eksi 16 derece olan kentte, bugün en yüksek hava sıcaklıklığının ise eksi 5 derece olması bekleniyor. Yetkililer, bugün yağış beklenmediğini, çarşamba ve perşembe günü kar, cuma günü karla karışık yağmur beklendiğini belirtti.

Tunca Nehri dondu

Edirne'de hava sıcaklığının eksi 16 dereceye düşmesiyle birlikte Tunca Nehri ve süs havuzları da buz tuttu. Buz kütleleri Tunca Nehri'nin tamamını kaplaması üzerine balıkçılar kayıklarını nehirden çıkaramadı. Bir süre buz kütlelerini kırmaya çalışan balıkçılar, başarılı olamayınca balık tutmaya çıkmaktan vazgeçti.

1.5 METREYE ULAŞTIĞI ABANT TABİAT PARKI'NDAKİ GÖL DONDU

Bolu'da kar kalınlığının 1.5 metreye ulaştığı Abant Tabiat Parkı'ndaki Abant Gölü, kısmen buz tuttu. 4 gündür aralıklarla süren yağışın ardından Abant'ta kar kalınlığı 1.5 metreye ulaştı.

Hava sıcaklığının eksi 11 dereceye düşmesinin ardından Abant Gölü kısmen buz tuttu. Göl kenarındaki dinlenme tesislerinin çatılarında uzun buz sarkıtları oluştu. Abant'taki tesislerde kalan tatilciler, araçlarının üzerindeki karları güçlükle temizledi. Büyük Abant Oteli'nin park alanında bulunan araçların çevresindeki karların temizliğinde, kar püskürtme makinesi kullanıldı. İl Özel İdaresi ekipleri de Abant Gölü'nün çevresinde kar temizliği yaptı.

Abant'a gelenler, tatilin ve karın keyfini göl çevresinde yürüyüş yapıp, faytona binerek ve çocuklarını kaydırarak çıkarttı. Tatilciler, önceki yıllarda Abant'ta bu kadar kar görmediklerini belirterek, ''Abant, kış mevsiminde daha da güzel oldu. Beyaza bürünen Abant, adeta kartpostal gibi. Abant'ın güzelliğine hayran kalmamak mümkün değil'' diye konuştu.

PORSUK ÇAYI DONDU

Eskişehir kent merkezinden geçen Porsuk Çayı dondu. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, gündüz -5, gece -12 dereceye kadar düşen hava sıcaklıkları nedeniyle kent merkezinden geçen Porsuk Çayı dondu. Yetkililer, kuvvetli don ve buzlanmaya karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olmalarını istediler. TCDD Eskişehir Gar Müdürlüğü yetkilileri, olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edilen sefer bulunmadığını, bazı tren seferlerinin 15-20 dakika gibi kısa rötarlarla yapıldığını bildirdi.

BİZE ULAŞIN