Mardin'de çocuk kaçırma

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde 4 kız çocuğunu kaçırma girişiminde bulunan bir kişi, jandarma tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Özlüce Köyünün Beşevler Mezrasına gelerek vatandaşlarla görüşen Mahmut Ökmen (45), ilçe milli eğitim müdürlüğünden geldiğini ve çocuklara yardım yapacaklarını söyledi.
Bu açıklamasının ardından bir evde yaklaşık 20 kadar çocuğu toplayan Ökmen, içlerinden seçtiği 10-12 yaşlarındaki N.A, S.A, Z.A, A.N'yı bir odaya alarak, burada çocuklara daha önce ameliyat olup olmadıklarını sordu. Durumdan şüphelenen ailelerin sordukları soruları yanıtsız bırakarak panikleyen Ökmen, aracına binerek kaçtı. Olayın bildirilmesi üzerine Ökmen, jandarma tarafından yolda yakalanarak gözaltına alındı.

Mazıdağı ilçesine getirilen Ökmen, adliye binası önünde toplanan kalabalık tarafından linç edilmek istendi. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, savcılık tarafından şahıs ile birlikte 4 çocuğun da ifadesi alınmaya başlandı.
Çocukların yakını Ali Acar, şahsın mezraya gelerek milli eğitim görevlisi olduğunu ve çocuklara yardım yapacaklarını söylemesi üzerine yaklaşık 20 çocuğun bir evde toplandığını belirtti. Şahsın çocuklardan seçtiği 4 kızı görüşmek üzere bir odaya alarak yalnız görüştüğünü anlatan Acar, şöyle dedi:
''Çocuklar çıktıklarında kendilerine daha önce ameliyat olup olmadığı, hastalığı bulunup bulunmadığı gibi sorular sorunca durumdan şüphelendik. Şahsın zaten yaklaşık 20 çocuktan 4 kız çocuğunu seçmesi de şüpheli bir durumdu. Neden 4 çocuğu seçtiğini, milli eğitim görevlisi olup olmadığını gösteren bir belgesinin olup olmadığı gibi sorularımıza kaçamak cevaplar veren şahıs daha sonra panikleyerek kaçtı.''

ÇIKARILDIĞI MAHKEMECE TUTUKLANDI

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde 4 kız çocuğunu kaçırma girişiminde bulunduğu öne sürülen kişi, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Özlüce köyü Beşevler mezrasına gidip ''Mazıdağı Milli Eğitim Müdürlüğünden geldiğini ve çocuklara yardım yapacağını'' söyleyerek 4 kız çocuğunu kaçırmaya çalıştığı iddiasıyla yakalanan Mahmut Ökmen (45), Savcılıktaki ifadesinin ardından mahkemeye sevk edildi.
Zanlı çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.

Güvenlik güçleri tutuklanan zanlıyı, hükümet konağı önünde toplanan kalabalığın dağılması için bir süre adliye binası içerisinde tuttu. Soğuğa rağmen uzun süre zanlının dışarı çıkartılmasını bekleyen kalabalık, havanın kararmasıyla yavaş yavaş dağıldı. Mahmut Ökmen, jandarma ve polis korumasında adliye binasından çıkartılarak, zırhlı bir araca bindirilerek cezaevine gönderildi.

Bu arada, zanlının kaçırmaya çalıştığı ve tanık olarak dinlenen 4 kız çocuğu, yetkililer tarafından ailelerine teslim edilerek köylerine götürüldü.

NUSAYBİN'DE ÇOCUK KAÇIRMA

Mardin'in Nusaybin ilçesinde kaçırılan kız çocuğu polis tarafından bulunarak ailesine teslim edildi.

Edinilen bilgiye göre, dün akşam saatlerinde 9 yaşındaki E.K. adlı kız çocuğunun Nusaybin 27 Mayıs Caddesi'ndeki babasına ait dükkanın önünden kaçırılması üzerine ailesi ve çevredeki esnaf durumu Nusaybin Emniyet Müdürlüğüne bildirdi.

MOBESE görüntülerini inceleyen polis, ilçenin giriş ve çıkışlarını kontrol altına alırken, aile de arama çalışmalarına katıldı.

Kaçırılan çocuk bir saat sonra Bölge Trafik İstasyonu yakınlarında, çocuğu kaçıranların kullandığı araç da ilçe çıkışında terk edilmiş olarak bulundu.

Araçta iki pasaport elde eden polis, zanlıları yakalamak için geniş çaplı çalışma başlattı.

BİZE ULAŞIN