Yolcular 5 saat sonra kurtarıldı

Zonguldak-Ereğli karayolunda kayan 2 yolcu otobüsü yol kenarındaki kanala yan yatttı. Otobüslerde mahsur kalan yaklaşık 30 yolcu 5 saat sonra kurtarıldı.

İstanbul'dan Zonguldak'a giden iki yolcu otobüsü saat 24.30 sıralarında Zonguldak- Ereğli karayolunun 32. kilometresinde karla kaplı yolda kayarak kanala yan yatıp durabildi. Kazadan dolayı yol trafiğe kapanırken kaza yaptıklarını polise bildiren otobüs sürücüleri yetkililerden yardım istedi.

Araç sürücüleri ve yolcular, kazayı bildirmelerin ardından 2 saat geçmesine rağmen yardım etmeye gelmeyen Karayolları ekiplerine tepki gösterdi. Kaza yerinde bekleyen yolcular ve diğer araç sürücüleri ısınmak için ateş yaktı. Bazı yolcular ve araç sürücüleri de battaniyeye sarılarak ısınmaya çalıştı.

Olayın meydana geldiği yerde park etmiş bir halde duran bir TIR sürücüsü ise Karayolları ekiplerinin tuzlama yapmadığını iddia ederek, "Beni burada 3 gündür bekletiyorlar. Karnım aç. Ekmek istiyorum kimse bana ekmek bile getirmiyor. Yaklaşık 3 kilometre geride bir köyden ekmek almaya yürüyerek gidiyorum. Karayolları tuzlama yapmadığı için burada kazalar oluyor." dedi.

''Zonguldak'tan kar manzaraları''-Galeri

Karayolları'na ait bir greyder kaza yerine gelerek yol açmak istedi. Aşırı buzlanmadan dolayı greyder de kayarken, kanala düşmekten son anda kurtarıldı. Ekipler greydere zincir taktıktan sonra kaza yerinden ayrıldı. Daha sonra kaza yerine Karayolları'na ait tuzlama aracı geldi. Ekipler tuzlama yaparak yollardaki buzlanmayı kırdı. Yaklaşık 5 saat sonra olay yerine gelen Karayolları ekipleri, yan yatan otobüsleri halatlarla çekerek düştükleri kanaldan çıkarttı. Kurtarılan otobüslerine binen yolcular yollarına devam etti.

BİZE ULAŞIN