Biri yüzünü yaşama, diğeri ölüme çevirdi

Her ikisi de 85 yaşında... Erzincanlı Mehmet Dede atölyesinde işlediği hediyelik eşyaları ihraç ederken Artvinli Ferhat Dede mezarını kazdı, ölümü bekliyor

Çarşamba 27.01.2010
ABONE OL
Artvin'in Borçka ilçesinde oturan 85 yaşındaki Ferhat Navdar, kimseye yük olmamak için evinin yakınına mezarını kazıp, ölümü beklemeye başladı. Sık sık mezarını ziyaret eden ve bakımını yapan Ferhat Dede dua okumayı da ihmal etmiyor. Boş mezarı görenler ise şaşırıyor. "Kefenim, sabunum her şeyim hazır. Helva parası da biriktirdim" diyen Ferhat Navdar, ara sıra mezarında yatarak ebedi hayata alışmaya çalışıyor.

SİPARİŞ ÜZERİNE SATIŞ

Erzincan'a 17 kilometre uzaklıktaki Çatalarmut köyünde yaşayan 85 yaşındaki Mehmet Uçar ise Artvin'deki Ferhat Dede'nin tam tersi.. Uzun yıllar marangozluk ve terzilik yapan Mehmet Uçar, emekli olduktan sonra da marangozluk mesleğine evinde kurduğu küçük atölyesinde devam etmiş. Çeşitli ağaçları işleyerek hayvan figürlerinin yanı sıra bağlama, ud, cümbüş, ney ve zurna yapan Mehmet Dede, sipariş üzerine satış yapıyor. İlkokul mezunu olan yaşlı adam, yaptığı işe olan sevgisinin tüm yorgunluğunu unutturduğunu söylüyor. 8 çocuk, 21 torun sahibi Mehmet Dede, "Herkes bu işi yapamaz. Beceri ve sabır isteyen bir iştir. Bir figürün ilk önce resmini yapıyorum sonra onu ağaçtan çıkarıyorum. Bir hayvan figürü yarım günümü alıyor. Çocukken başlayan bu heves, gün geçtikçe arttı. Yaptığım ürünlerden alanlar, birbirlerine beni anlatıyor. Yurt dışından alacak kişiler de gerek telefonla gerekse internet aracılığı ile sipariş veriyorlar. Bu şekilde yurt dışına da çalışıyorum" diyor. Uçar, "Boş vaktimi kahvehanelerde geçirmektense, böyle bir uğraş içinde oluyorum" diye konuşuyor.