Dev kaya evin üzerine düştü

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde dün akşam bir toprak kayması meydana geldi. Tonlarca ağırlıktaki dev kayaların evlerin üzerine yuvarlandığı olayda kılpayı faciadan dönüldü. Olay sonrası 20 ev tahliye edildi.

Cizre'de yaşanan son yağışların ardından dün akşam saat 23.00 sıralarında Sur Mahallesi'nde, dağın alt tarafında bulunan Kehnihamdi Sokak üzerindeki evlerin üzerine toprak kayması sonucu tonlarca ağırlığındaki dev bir kaya yuvarlandı.

Dev kayanın üzerine düştüğü iki evden biri yerle bir olurken, olayda şans eseri ölü ve yaralı olmaması herkesi sevindirdi. Olayda kullanılamaz hale gelen Acar ailesinin yaşadığı evin üzerine bundan 10 gün önce toprak kayması sonucu kayalar düşmüş, Acar ailesi ölümden kılpayı kurtulmuştu. Aynı ev bu gece meydana gelen olayda tamamen yıkıldı. Olay sırasında sarsıntıyı duyan mahalleli deprem olduğunu zannedip kendilerini sokağa attı. Vatandaşlar sokağa çıktıklarında dev kaya parçasının üzerine düştüğü evi yerle bir ettiğini görünce büyük şok yaşadı. Olaydan sonra Cizre Belediye Başkanı Mehmet Saçı ve Emniyet yetkilileri olay yerinde incelemede bulunduktan sonra ilçede oluşturulan kriz masasının aldığı karar doğrultusunda dağın yamacında bulunan 20 evin tahliye edilmesine karar verdi.

Olay yerinde inceleme yaptıktan sonra mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileklerinde bulunan Cizre Belediye Başkanı Mehmet Saçı, ''Yaşanan olayda can kaybı ve yaralı olmaması bizi sevindirdi, ancak bir evin tamamen kullanılmaz hale gelmesi ve bir evinde hasar görmesi bizi üzdü'' dedi.

Saçı, ''Olay çok vahim ancak bu sadece belediyenin çözebileceği bir olay değil. Yarın gündüz gözü ile gerekli bütün incelemeleri yaptıktan sonra Cizre Kaymakamlığı ve Şırnak Valiliği ile birlikte bu soruna çözüm bulmaya çalışacağız. Yaşanan olaydan sonra belediyede kriz masası oluşturduk ve bütün ekiplerimiz seferber oldu. Dağın yamacında bulunan birçok ev şuan aynı tehlike altında onun için 20 evi tahliye ettik. Diğer evlerde bulunan vatandaşları da bu konuda uyardık'' diye konuştu. Cizre Kaymakamlığı, tahliye edilen evlerde yaşayan 25 aileye, Öğretmen Evi'nde misafir olabilecekleri yönünde mahalle muhtarı aracılığı ile bilgi verdi.

KADİRLİ'DE HEYELAN TEHLİKESİ NEDENİYLE 8 EV BOŞALTILDI

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, yağışların etkisiyle meydana gelen heyelan nedeniyle iki mahalledeki 8 evin boşaltıldığı bildirildi.

Belediye yetkilileri, üç gündür etkisini sürdüren ve zaman zaman şiddetini artıran yağışlar nedeniyle, Şehit Mehmet Hallaç ve Şehit Mustafa Yağız mahallelerinde, kaçak ve ruhsatsız olarak yapılan 8 evin heyelan tehlikesi yüzünden boşaltıldığını belirtti.

Yetkililer, Belediye Fen İşleri Müdürlüğü uzmanlarının mahallelerde incelemelerde bulunulduğunu ve toprak kayması nedeniyle riskli bölgedeki vatandaşların uyarıldığını, 9 ay önce de yine aynı yerlerde sorunla karşılaşılması üzerine durumun Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü yetkililerine iletildiğini kaydettiler.

Heyelan tehlikesi bulunan yerlerde evleri bulunanların ayrıca yazılı olarak uyarıldığını ifade eden yetkililer, buradaki kişilerin geçici olarak akrabalarında kalmayı tercih ettiklerini dile getirdiler. Ev sahiplerinden Mustafa Karagedik, gazetecilere, yaklaşık 20 yıl önce yaptırdığı evinin heyelan nedeniyle zarar gördüğünü, üç gündür komşularında kaldıklarını söyledi.

Günübirlik işlerde çalışarak ailesinin geçimini sağlamaya çalıştığını vurgulayan Karagedik, ''Yağışlardan dolayı evimizin üst kısmındaki bölümde toprak kayması var. Çatlayan toprak evin arka kısmına zarar verdi. Yetkililerden yardım bekliyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN