Erzurum -34'ü gördü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan dondurucu soğuk hava hayatı olumsuz etkiledi. Bölgede mevsimin en soğuk gecesi eksi 34 dereceyle Erzurum'da yaşandı.

Çarşamba 27.01.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 27.01.2010 12:49
ABONE OL
Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar yağışının etkisini yitirmesinin ardından Sibirya üzerinden gelen soğuk hava akımının etkisi altına giren bölgede, hava sıcaklıklarında ani düşüş oldu.

Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 34, Ardahan ve Ağrı'da 24, Kars'ta 19, Erzincan'da 15 ve Iğdır'da 9 derece olarak kaydedildi. Meteoroloji yetkilileri, bölgede mevsimin en düşük hava sıcaklığının 34 dereceyle Erzurum'da yaşandığını belirtti. Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Erzurum'da eksi 16, Kars ve Ağrı'da eksi 14, Ardahan'da eksi 13, Erzincan'da eksi 5 ve Iğdır'da 1 derece olacağı tahmin ediliyor. Bu arada yetkililer, gündüz hava sıcaklıklarında yarın 10 derecelik bir artış olmasının beklendiğini ifade etti.

Öte yandan, dondurucu soğuk hava bölgede hayatı olumsuz etkiliyor. Sabah saatlerinde birçok aracın yakıtı donarken, sürücüler araçlarını pürümüzle ısıtarak çalıştırabildi. Kaldırımların adeta buz pistine dönüştüğü bölge illerinde, yollarda da yoğun buzlanma nedeniyle araç trafiğinde zaman zaman aksamalar yaşanıyor.

697 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Bölgede kar ve tipi nedeniyle de Erzurum'da 307, Tunceli'de 210, Muş'ta 80, Kars'ta 62 ve Ardahan 38 olmak üzere toplam 697 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdare Müdürlüklerine bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerde durumu ağır olan hastaları da hastaneye yetiştiriyor. Erzurum'un Tekman ilçesinde yolu kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan Karataş köyünde doğum sancısı çeken Saliha Akbaba da İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlı ekiplerce karüstü araçla Tekman Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Öte yandan, bölgedeki Kağızman-Tuzluca ayrımı-Cumaçay, Sarıkamış-Karaurgan ayrımı-Gaziler ve Karayazı-Göksukara kara yollarında kar ve tipi yüzünden ulaşıma kapalı bulunuyor. Karayolları 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekiplerinin kapalı yolların ulaşıma açılması için başlattığı çalışmalar devam ediyor.

KAYSERİ EKSİ 26.4 DERECEYİ GÖRDÜ

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan ve ''Sibirya Soğukları'' olarak nitelenen dondurucu soğuklar ile yoğun kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Kayseri'de, hava sıcaklığı gece saatlerinde eksi 26.4 dereceye kadar düştü.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kayseri'nin Tomarza ilçesinde gece hava sıcaklığı eksi 26.4 derece olarak ölçüldü. Kent merkezinde gece hava sıcaklığı eksi 19 derece olarak ölçülürken, Pınarbaşı ilçesinde sıcaklık eksi 20.4, Develi ilçesinde eksi 15.9, Sarız ilçesinde ise 18.3 dereceye indi. Hava sıcaklığının eksi 22 derece olarak ölçüldüğü Erciyes Kayak Merkezi'nin yakınlarındaki Tekir Göleti ile Kayseri-Sivas kara yolu yakınlarındaki Sarmısaklı Barajı da buz tuttu.

BİTLİS

Bitlis'te, kar yağışı ve tipi nedeniyle 102 köy yolu ulaşıma kapandı. Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle, 102 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Açıklamada, kapalı olan köy yollarında ulaşımın sağlanması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü, acil durumlara müdahale için ekiplerin hazır bekletildiği bildirildi. Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezinde kar kalınlığının 38 santimetre, yükseklerde ise 50 santimetre olduğunu söyledi. Yüksek kesimlerde çığ tehlikesi bulunduğunu ifade eden yetkililer, hava sıcaklığının eksi 10 derecenin altına düşmesi nedeniyle kentte buzlanma ve don olaylarının yaşandığını kaydetti.

BALIKESİR

Balıkesir'de, 15 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor, 52 köye de elektrik verilemiyor. Balıkesir'de cuma günü başlayan ve düne kadar aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarını açma çalışmaları sürüyor. Bölgede halen 15 köy yolunda ulaşım sağlanamazken, 52 köye sabah saatlerinden bu yana elektrik verilemiyor. Balıkesir'de, 7 köyde ise hatlarda kaynaklanan sorun nedeniyle iletişimde de aksamalar yaşanıyor. Bursa'da ise kapalı köy yolunun kalmadığı bildirildi.

EDİRNE

Edirne'de, Tunca Nehri'ni bile donduran aşırı soğuklar, geceleri etkisini daha fazla gösteriyor. Önceki gün eksi 15 dereceye kadar düşen sıcaklıklar dün gece yükselerek, eksi 8 derece olarak ölçüldü. Aşırı soğuklardan donan Tunca Nehri'nin ve kent merkezindeki süs havuzlarının donan kısımları da hala çözülmedi.

Edirne Belediyesi ekipleri, kentin değişik yerlerinde yaya trafiğinde sorun yaşanmaması için buz kırma çalışmalarına devam ediyor. Belediyeye bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de 24 saat esasına göre yürüttüğü tuzlama çalışmalarına yaklaşık 15 kişilik bir ekiple devam ediyor. Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece hava sıcaklığı -10 derece olacak. Hava sıcaklığının en yüksek sıfır derece olacağı kentte, bugün ve yarın çok bulutlu bir hava hüküm sürecek. Edirne'de cuma günü de karla karışık yağmur bekleniyor.

ADANA

Adana'nın Feke ilçesine bağlı 3 köy yolunun kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandığı bildirildi. Adana İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Memili Güven, kar ve tipi nedeniyle ilçeye bağlı Mansurlu, Şahmuratlı ve Çondu köylerinin yollarının kapandığını söyledi. Güven, 3 köyle ulaşımın sağlanması amacıyla ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.