Kar yolları kapattı

Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'ta toplam 717 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Trabzon merkez ve ilçelerinde 299 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. İl genelinde toplam 5 bin 600 kilometrelik yolun kapalı olduğunu bildiren yetkililer, yol açma çalışmalarının 75 ekip ve 20 yük arabası, 43 greyder, 10 dozer, 33 kamyon ile 2 bıçaklı kar aracıyla yürütüldüğünü kaydetti.

RİZE

Rize'de etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 218 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Merkez ilçede 47, Ardeşen'de 26, Çamlıhemşin'de 11, Çayeli'nde 30, Derepazarı'nda 10, Fındıklı'da 10, Güneysu'da 8, Hemşin'de 7, İkizdere'de 18, İyidere'de 6, Kalkandere'de 20, Pazar'da ise 25 köy yolu olmak üzere toplam 218 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi. İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Hizmetleri, 15 ekiple yolları ulaşıma açmaya çalışıyor.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 3 gündür aralıklarla süren kar yağışı sonrası Gümüşhane merkez ilçede 15, Kürtün'de 23, Şiran'da 16, Kelkit'te 11 ve Torul'da 6 olmak üzere 71 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Açıklamada, Özel İdare ekiplerinin, kapanan yollarda açma çalışmalarının sürdürüldüğü kaydedildi.

BAYBURT

Bayburt'ta 19 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu, ilgili ekiplerin kapalı köy yollarını açmak için çalışmalarını sürdürdükleri öğrenildi. Gece yarısı hava sıcaklığının -26 dereceye kadar düştüğü yörede, Çoruh Nehri'nin bazı kesimlerinde yer yer buzlanma oluştu.

ARTVİN

Artvin Valiliği, il genelinde toplam 110 köy yolunun etkili kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandığını, yol açma çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi. Bu arada Borçka-Hopa kara yolundaki Cankurtaran mevkisinde kar yağışı nedeniyle tırların geçişine izin verilmediği, diğer araçların ise zincir takarak kontrollü olarak kara yolunda seyrettikleri öğrenildi.

ORTA KARADENİZ'DE 348, DOĞU ANADOLU'DA 300 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan soğuk hava hava, bazı merkezlerde yağışla da birleşerek hayatı olumsuz etkiliyor.

Kar ve buzlanma nedeniyle Ordu'da 179, Samsun'da 93, Sinop'ta ise 76 köyle ulaşım sağlanamıyor. Yetkililer, bölgede cenaze ve hasta bulunan köylere öncelik verilerek kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Hava koşullarının yol açtığı elektrik ve telefon arızalarının giderilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor. Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölgede yağış beklenmezken, en düşük hava sıcaklığının eksi 2, en yüksek hava sıcaklığının ise 9 derece olacağı tahmin ediliyor.

DOĞU'DA KIŞ

Van'da dün etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı köy yollarında ulaşım aksadı. Kar ve tipi nedeniyle dün ulaşıma kapanan 320 köy yolundan 164'ü açıldı. Kapalı olan 156 köy yolunda ise Özel İdare Karla Mücadele ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Ağrı'da 2 gün boyunca devam eden kar yağışının ardından etkili olan soğuk hava ise don ve buzlanmaya yol açtı.

Soğuk hava nedeniyle yakıtı donan araç sürücüleri de ateş yakarak sorunu gidermeye çalıştı. Ağrı Özel İdaresi yetkilileri, merkez ve ilçelere bağlı 126 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu, mobil ekiplerin bu yollarda çalışma sürdürdüğünü kaydetti. Hakkari İl Özel İdaresi ekipleri de 3 gün devam eden kar yağışında ulaşıma kapanan 83 köy yolundan 65'inin açıldığını belirterek, kapalı olan 18 köy yolunun da kısa sürede ulaşıma açılacağını kaydetti.

BURSA

Bursa Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, cuma gününden bu yana bölgede etkili olan kar yağışından sonra yiyecek bulmakta zorluk çeken yaban hayvanlarına yem bıraktı.

Görevlilerin, Uludağ ve eteklerinde yaşayan geyik, karaca, yaban domuzu ve kuşlar için birkaç noktaya yem bıraktığını dile getiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Adnan Gençer, yoğun kış şartlarının yaşandığı bu dönemde yaban hayvanlarının yiyecek bulamadığını söyledi. Mustafakemalpaşa ve Karacabey'de de benzer çalışmalar yapıldığını belirten Adnan Gençer, hava şartlarına göre önümüzdeki günlerde de benzer çalışmalara gidebileceklerini de ifade etti.

MERSİN

Mersin'in Silifke ilçesindeki Göksu Deltası ve çevresinde yurdu etkisi altına alan soğuk hava don olayları nedeniyle burayı yaşam alanı olarak değerlendiren kuşların beslenmesi için yem bırakıldı.

Mersin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Özel Çevre Koruma Müdürlüğü ve Milli Parklar Silifke Mühendisliği ekipleri, havanın soğukluğu ve yaşanan don olaylarını dikkate alarak getirdikleri 500 kilo yemi kuşların rahatça bulacakları yerlere serpti. İl Çevre ve Orman Müdürü Ökkeş Bahadır, burada yaptığı açıklamada, deltada 400'e yakın kuş türünün barındığını belirtti. Bahadır, hava koşullarını yakından takip ettiklerini ve gerekli gördükçe yem atma işlemini tekrarlayacaklarını kaydetti.

DİYARBAKIR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde cuma gününden itibaren hava sıcaklığında artış olacağı bildirildi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, birkaç gün öncesine kadar Diyarbakır ve bölgede sıcaklığın mevsim normallerinin üstünde olduğunu, daha sonra sıcaklığın mevsim normallerine yaklaştığını belirtti. Diyarbakır'da yarın öğlen saatlerinde kar yağışının beklendiğini ifade eden yetkililer, şunları kaydetti:

''Dün gece en düşük sıcaklık eksi 7 olarak ölçüldü. Bu gece de en düşük sıcaklığın eksi 6 ve eksi 7 olması bekleniyor. Pazar gününe kadar bölgede yağış var. Yarın kar, cuma, cumartesi ve pazar günü yağmur bekleniyor. Güneydoğu'da cuma gününden itibaren havanın birkaç derece ısınacağı tahmin ediliyor.''

BİZE ULAŞIN