Kuzenlerin cesetleri bulundu

Bingöl'de 5 gündür haber alınamayan iki kuzenden Zeynep Varış'ın da cesedi bulundu.

5 gün önce kitap almak için evlerinden ayrılan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan kuzenlerden Zeynep Varış'ın (13) cesedine yakınları tarafından, şehir merkezindeki Çapakçur Deresi'nin Küçük Sanayi Sitesi mevkisinde ulaşıldı.

Varış'ın ailesi ve akrabalarının olay yerine oldukları, durumun emniyet yetkililerine bildirildiği ve bölgeye savcı ile polisin gelmesinin beklendiği belirtildi. Bu arada, dün otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumuna gönderilen Asliye Ayaz'ın (8) cenazesi gece geç saatlerde Bingöl'e getirildi. Ayaz, Saray Mahallesindeki Saray Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından, Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

Bingöl'de, 22 Ocakta kitap almak için Saray Mahallesi'ndeki Temel Yapı Konutlarında bulunan evlerinden ayrılan Zeynep Varış'tan (13) 5 gündür haber alınamıyordu. Kendisiyle birlikte evden ayrılan dayısın kızı Asliye Ayaz'ın (8) cesedi, dün yakınları tarafından Bingöl-Genç kara yolu üzerindeki İçmeler mevkisinde Göynük Çayı kıyısında bulunmuştu.

ASLİYE AYAZ'IN TECAVÜZE UĞRAMADIĞI BELİRLENİRKEN BOĞUŞMA İZİNE RASTLANMADI

Bingöl'de 5 gün önce kitap almak için evlerinden ayrılan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan çocuklardan Asliye Ayaz'ın (8) Malatya Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsisinde ilk belirlemelere göre, ölmeden önce saç derisinin altında darp veya çarpmaya bağlı olarak yoğun kanama olduğu, sol gözünün iç kısmında da ender görülen yırtılmanın oluştuğu saptandı.

Otopsideki ilk belirlemelere göre, küçük kız tecavüze uğramadı.Ayaz'ın ölmeden önce saç derisinde yoğun kanama olduğu, kanamanın çarpma veya darpla meydana gelmiş olabileceği ifade edildi. Sol gözünün içinde ender görülen yırtılmanın oluştuğunu belirleyen yetkililer, gözün bu nedenle boşlukta durduğu, gözün dış kısmında yırtılma olmadığı kaydedildi. Boğuşma izine de rastlamadığını ifade eden yetkililer, boğulmanın suda mı dışarıda mı olduğunun, kesin sonuçlarla ortaya konulacağını belirtti.

ASLİYE AYAZ'IN BABASI HAKKI AYAZ: ANNE, BABALAR ÇOCUKLARINA DİKKAT ETSİNLER

Bingöl'de, 22 Ocakta kitap almak için Saray Mahallesi'ndeki Temel Yapı Konutlarında bulunan evlerinden ayrılan ve dün cesedi bulunan Asliye Ayaz'ın babası Hakkı Ayaz, ''Anne, babalara seslenmek istiyorum, çocuklarına dikkat etsinler'' dedi. Ayaz, üzüntülerinin büyük olduğunu belirterek, kimseyi suçlayacak durumda olmadıklarını söyledi. Vatandaşların çocuklarına dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Ayaz, şunları kaydetti:

''Daha önce çocukların kaçırıldığı yönünde bir şüphemiz vardı. Ancak şimdi hiçbir şüphemiz yok. Şimdi anne babalara seslenmek istiyorum, çocuklarına dikkat etsinler. Bizim yüreğimiz yandı, başka ailelerin yüreği yanmasın.''

Bugün cesedi bulunan Zeynep Varış'ın ağabeyi Mehmet Can Varış ise, ''Bir vatandaşın bize verdiği bilgi doğrultusunda dünden beri Çapakçur Deresi ve Göynük Çayı etrafında arama yaptık'' diye konuştu.
''Allah kimsenin başına böyle acı bir olay vermesin'' diyen Varış, şöyle devam etti:

''Bir vatandaşın bize verdiği bilgi doğrultusunda dünden beri Çapakçur Deresi ve Göynük Çayı etrafında arama yaptık. Dün kuzenim Asliye'yi bulduk. Bu sabah da kendi imkanlarımızla kardeşim Zeynep'i bulduk. Şu anda kardeşimin cesedini bulmanın şaşkınlığı içindeyim. Şimdiden bir şey söylemek zor. Çünkü ne gören var ne duyan var. Otopsi raporunun açıklanmasıyla birlikte bir şey varsa ortaya çıkar.''

ÇOCUKLARIN PARALARININ OLMADIĞI İDDİASI

Çocukların parası olmadığı için eve yürüyerek gittikleri iddiasına da değinen Varış, ''Bu ailemize atılmış bir iftiradır. Eğer paraları olamasaydı bizim yanımıza, çalıştığım iş yerine gelir para isterlerdi. Paraları olmadığı için yürüyerek gittikleri kesinlikle söz konusu değil. Hava güzel olduğu için eve yürüyerek gitmek istemiş olabilirler'' dedi.

Kayıp kızları Çapakçur Deresi'nde karşıya geçmeye çalışırken gördüğünü ileri süren Haşim Akarbulut adlı vatandaş ise her hafta aynı bölgede çöp toplama geldiğini belirterek, ''Cuma günü çöplüğe giderken dere kenarında 2 küçük kızın kaşıya geçmeye çalıştığını gördüm. Engellemeye çalıştım. Kızlar geri döndü, bende oradan uzaklaştım. Daha sonra çocukları görmedim'' diye konuştu.

EMNİYET MÜDÜRÜ UZUNÇAKMAK

Bingöl Emniyet Müdürü Ahmet Uzunçakmak da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Savcılık ve olay yeri incelemesinden sonra gerekli neticeyi alacağız'' dedi. Çocukların öldürüldüğüne yönelik herhangi bir bulguya rastlanılmadığını ifade eden Uzunçakmak, her iki ceset üzerinde de darp izine rastlanılmadığını ifade etti. Uzunçakmak, Malatya Adli Tıp Kurumu raporunun açıklanmasının ardından gerçeğin ortaya çıkacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kayıp çocuklardan küçüğünü dün bulunmuştur. Kızın cesedi dere yatağında bulunduğu için arkadaşlar arama çalışmalarını burada yoğunlaştırdılar. Sabah saatlerinde diğer çocuğumuzun da cesedine ulaşıldı. Savcılık ve olay yeri incelemesinden sonra gerekli neticeyi alacağız. Görüldüğü gibi cesedin üzeri karlıdır. Kar çocukların kaybolduğu cuma gününden sonra yani cumartesi günü yağdı. Bu demektir çocuklara ne olduysa kayboldukları gün olmuştur.''

Bu arada, Zeynep Varış'ın cesedinin de otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN