Oyuncak alırken dikkat!

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, oyuncakların, çocukların yaşına, gelişimine, gereksinimlerine uygun ve kullanışlı olması gerektiğini bildirdi.

Mehmet Cingöz, oyuncakların çeşitli kazalara sebep olduğunu ve bu kazaların büyük bir bölümünün çocuğun oyuncaktan düşmesi, başlarına oyuncak atılması veya oyuncağa takılıp düşmesi şeklinde olduğunu belirtti.

Oyuncağın kendisindeki hata ve eksiklerin de kazalara sebep olabileceğine dikkat çeken Cingöz, "Her oyuncak her çocuk için uygun değildir. Büyük çocuklar için dizayn edilmiş oyuncaklar, küçük çocukların eline verilmemelidir ve mutlaka etikette verilen yaş tavsiyesine uyulmalıdır. Büyük çocuklara oyuncaklarını küçük kardeşlerinden korumalarını öğretmek gerekir. Balonlar bile patladığı veya yırtıldığı zaman küçük çocuklar için yutulmak suretiyle boğulma tehlikesine sebep olurlar" dedi. Oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenleri de sıralayan Cingöz, şunları söyledi:

"Oyuncak üreticisinin, oyuncağın AB ve ülkemizin güvenlik ve standart konusundaki ortak kurallarına uygun olduğuna ilişkin verdiği garanti anlamına gelen CE işareti olmayan oyuncakları almayınız. Oyuncak, çocuğun yaşına, gelişimine, gereksinimlerine uygun ve kullanışlı olmalı. Çocuk, oyuncağı rahatlıkla tutabilmeli ve kavrayabilmeli. Çocuğun el becerilerini, düşünce, hafıza ve hayal gücünü destekleyici olmalı.

Oyuncak sağlam olmalı, kolayca temizlenebilmeli. Küçük çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncaklar bir başka çocuk kullanmadan önce iyice yıkanarak temizlenmelidir. Ucuz ve çok basit oyuncakları satın almayınız. Oyuncak mağazaları dışındaki yerlerden oyuncak alacaksanız özel dikkat gösteriniz. Oyuncağın ambalaj ve etiketi üzerindeki kullanma talimatı ve uyarıların Türkçe olmasına dikkat ediniz. Yumuşak hayvan ve bebeklerin yıkanır olması gerekir. Bu tür oyuncaklarda gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş veya yapıştırılmış olması gerekir. Çocuğun bunları ağzına sokması durumunda bu tür parçalar kopup çocuğun nefes borusunu tıkayabilir.

Oyuncakları elinize alıp iyice kontrol edin. Oyuncak içindeki yumuşak dolgu malzemeleri, metal parçacıklar, iğneler ve kıymıklar gibi herhangi bir sert veya sivri yabancı madde ihtiva etmemelidir. İnce, çabuk kırılır plastikten yapılmış oyuncaklar almayın. 3 yaşından küçük çocukların oyuncakları çok sert maddeden yapılmış olmalıdır. Kötü kokan yumuşak plastikten yapılmış oyuncakları almayınız. Çikolata kaplı plastik yumurtaların içindeki küçük oyuncaklara dikkat ediniz. Bunlar çocuğun boğazına kaçarak tehlike oluşturabilirler."

BİZE ULAŞIN