Başkent kara teslim

Ankara'da dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı etkili oluyor.

Kentin, Dikmen, Çankaya, Oran, Ufuktepe gibi yüksek kesimlerinde sürücüler zor anlar yaşıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şehir genelinde 73 Unimog, 15 özel solüsyon aracı, 13 greyder, 9 kepçe ve 17 ekiple kar ve buzlanmaya karşı çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Konya, İstanbul, Samsun ve Eskişehir yolları ile bulvarlarda tuzlama çalışmalarının devam ettiğini belirten yetkililer, ulaşıma kapalı ana arter bulanmadığını, kar yağışının yoğun olduğu yüksek kesimlerde yolların sık sık tuzlandığını kaydetti.

ENGELLİYE KAR TATİLİ

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara'da dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışının bugün öğle saatlerine kadar aralıklarla sürmesi bekleniyor. Yetkililer, sabah saatlerinde yüksek kesimlerde don ve buzlanma görülebileceğini belirtti.

Bu arada, kar yağışı ve soğuk havaya rağmen TEKEL işçilerinin Türk-İş Genel Merkezi önündeki bekleyişleri sürüyor. Eylemlerinde 45. gününe giren işçiler, kurdukları brandalarda ateş yakarak ısınmaya çalışıyor. ''Adıyaman Çadırı''nda gece boyunca saz çalıp türküler söyleyen işçiler, böylece ''hem moral depolamaya, hem de ısınmaya çalıştıklarını'' söyledi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: ANA ARTERLERİN BÜYÜK BİR KISMI TRAFİĞE AÇIK

Ankara Büyükşehir Belediyesinin, kar ve buzlanmaya karşı çalışmalarını sürdürdüğü, ana arterlerin büyük bir kısmının trafiğe açık olduğu bildirildi.

Büyükşehir Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, başkenti etkisi altına alan yoğun kar yağışına karşı her türlü tedbirin alındığı, başkentte ana arterler ve bulvarlar üzerinde çalışmaların yoğun olarak sürdürüldüğü ifade edildi.

Ana arterlerin büyük bir kısmının trafiğe açık olduğu kaydedilen açıklamada, ilerleyen saatlerde tüm ana arter ve caddelerin ulaşıma açılacağı belirtildi. Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, özellikle aşınmış lastikle yola çıkan sürücülerin ''hem yolu kapattığını hem de çalışmaları engellediğini'' belirterek, mevsim şartlarına uymayan ve aşınmış lastiklerle yola çıkılmamasını istedi.

ANKARA'DA KARLA MÜCADELE

Çankaya Belediyesinin, 23 ekiple kar yağışı nedeniyle yolların kapanmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

Çankaya Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulusoy başkanlığında kriz masası oluşturulduğu, dün akşam saat 17.00'den itibaren Çankaya sokaklarını kardan temizlemek için çalışıldığı belirtildi. Yolların kapanmaması için dün akşamdan bu yana bin 500 ton tuz harcandığı ifade edilen açıklamada, ''Ana caddeler zamanında açılmadığı için Çankaya Belediyesi sokaklara girmekte zorluk çekiyor. Bu nedenle Çankaya Belediyesi ekipleri öncelikle ana arterlere ve caddelere girerek bu alanları temizliyor. Sonrasında ise ara sokakları açıyor'' denildi.

BAŞKENT'TE BELEDİYELERİN KARLA MÜCADELESİ

Başkentte metropol ilçe belediyeleri, karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ulusoy başkanlığında oluşturulan Kriz Masası dün akşam saat 17.00'den bu yana Çankaya sokaklarını kardan temizlemek için yoğun mesai harcıyor. Oluşturulan 23 ayrı ekip, kapanan yolların açılması için büyük bir uğraş veriyor. Yolların kapanmaması için dün akşamdan bu yana bin 500 ton tuz kullanıldı.

Yolların açılmasında en büyük sorunun ''ana arterlerin ve caddelerin zamanında temizlenmemesi'' olduğunu belirten yetkililer, bu nedenle Çankaya Belediyesi ekiplerinin sokaklara girmekte zorluk çektiğini savundu. Belediye ekiplerinin öncelikle ana arterlere ve caddelere girerek bu alanları temizlediğini ve ardından ara sokakları ve yaya bölgelerini açtığını bildiren yetkililer, 10 unimog, 5 tuz kamyonu, 2 loder kepçe ile bünyesindeki bütün araç-gereci ve farklı müdürlüklere bağlı personeli seferber ederek vatandaşların kardan etkilenmemesi için yoğun bir uğraş verdiklerini kaydetti.
Kar yağdığı sürece çalışmaların aralıksız sürdürüleceğini ifade eden yetkililer, karla kaplı bir cadde ve sokak bırakmayacaklarını, bu kapsamda belediyenin bütün imkanlarını seferber edeceklerini belirtti.

MAMAK'TA ACİL MÜDAHALE TİMİ

Mamak Belediyesi ''Acil Müdahale Timi'' kapsamında 6 ayrı ekiple kar ve buzlanmaya karşı 24 saat mesai yapıyor. Ekipler, ilçenin sokak, cadde ve kaldırımlarında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için tuzlama ve kar küreme çalışmalarına devam ediyor. Karın günlük yaşamı engellememesi için cadde, sokak ve kaldırımlarda çalışma başlatıldı. Kepçe, greyder ve kar küreme araçlarıyla karlar temizlenirken buzlanmanın önlenmesi için de tuz atılıyor. Yetkililer, vatandaşların şikayetlerini 550 71 84 ve 550 71 80 numaralı telefona iletebileceklerini ifade etti.

YENİMAHALLE BELEDİYESİ

Yenimahalle Belediyesinde 67 kişilik ekip, 10 kar küreme, 4 greyder, 4 kepçe yol açma, 12 kamyon da tuzlama amacıyla yoğun bir çalışma yürütüyor. Kar yağışının başladığı saatlerden itibaren belediye ekipleri, ana yollar, sokaklar ve bulvarların kapanmaması amacıyla çalışmalarını sürdürürken öncelikle sağlık ocaklarına giden yollar açıldı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da vatandaşların yollarda çile çekmemesi için belediye olarak tüm tedbirleri aldıklarını ve ilçede kapalı yol bulunmadığını bildirdi. Yenimahalle'ye bağlı 13 köyün yolunun kapanmaması için yoğun çaba harcadıklarını ifade eden Yaşar, ''Kış bastırmadan önce araçlarımızın bakım ve onarımını yaptırdık. Yeni tuzlama ve kar küreme araçları satın aldık. Bu nedenle kar ve buzlanmaya karşı daha etkili mücadele edebiliyoruz. Yenimahalle'de ara yollar ve ana arterler hatta köy yolları açık olacak'' dedi.

Yenimahalle Belediyesi Fen İşleri, Park Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de kar yağışı nedeniyle vatandaşın yürürken sıkıntı yaşamamaları amacıyla kaldırımları temizliyor.

BAŞKENT'TE KAR İÇİN ''ANONSLA UYARI''

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 19 mobil araçtan anons yaparak ''mevsim koşullarına uygun araç lastiği kullanılması'' konusunda başkentlileri uyarmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinatörü Avni Kavlak, kar yağışının olumsuz koşullarından vatandaşların etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Bazı konularda vatandaşı uyarmak zorunda kaldıklarını ifade eden Kavlak, 19 adet mobil anons aracının şehrin çeşitli yerlerinde dolaştığını belirtti.

Kavlak, araçların 19 ayrı noktaya dağıldığını ve ring halinde uyarıda bulunacağını bildirdi. Yapılan anonslarla ''Özellikle mevsim koşullarına uygun olmayan, aşınmış, 'kabak lastik' tabir edilen lastiklere yola çıkılmamasına ilişkin ricada bulunulduğunu'' bildiren Kavlak, bu lastikleri kullanan araçların hem trafiği tıkadığına hem de karla mücadele ekiplerinin çalışmasını engellediğine dikkatin çekildiğini kaydetti.

ANKARA VALİSİ: SOKAKTA YAŞAMINI SÜRDÜREN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN BİR OTEL TAHSİS ETTİK

Ankara Valisi Kemal Önal, yoğun kış şartları altında sokakta yaşamlarını sürdüren vatandaşlar için otel tahsis ettiklerini söyledi.

Önal, Rixos Otel'de düzenlenen Valiler Toplantısı'na verilen arada gazetecilerin yoğun kar yağışına ilişkin sorularını yanıtladı. Kar yağışının dün akşam geç saatlerde başladığını anımsatan Önal, şöyle konuştu:

''Kar yüksek semtlerde 5-6 santimetreye kadar vardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden aldığımız bilgiye göre bugün öğlene kadar bu yağış devam edecek. Yarından itibaren ise sulu kar şeklinde hafta sonuna kadar sürecek. Havanın soğuk oluşu ve sıcaklığın eksi 7 dereceye kadar düşmesi anında buzlanma yaşanmasına neden oldu. Tuzlama faaliyetlerinin gecikmeden yapılmasını istedik. Cinnah'ta biraz sıkıntı vardı. Okulların kapalı oluşu nedeniyle kent içi trafik çok fazla etkilenmedi.''

Önal, kamuda çalışan özürlü vatandaşlar için 3 gün boyunca tatil ilan ettiklerini anımsatarak, ''Önümüzdeki günlerde yağmurla birlikte sıkıntının geçeceğine inanıyorum. Belediyelere, buzlanmaya karşı buz eritici çalışmaların yapılması için gerekli talimatları verdik'' diye konuştu.

SOKAKTA YAŞAYANLAR İÇİN OTEL

Zorlu kış şartlarında yaşamlarını sokakta sürdüren vatandaşlar olduğunu hatırlatan Vali Önal, bu vatandaşların barınabilmeleri için bir otel tahsis edildiğini ifade etti. Bu konuda emniyet güçlerine talimat verdiğini belirten Önal, ''Sokakta bu tür vatandaşımız varsa onları alıyoruz, yediriyoruz, içiriyoruz, giydiriyoruz. Ertesi gün yine gidiyorlar. Bunu yaşam şekli olarak belirlemişler fakat biz elimizden gelen yardımı yapıyoruz yine de'' dedi. Önal, bu vatandaşların polisin kendilerine ulaşmasını beklemeden, tüm zabıta ve emniyet noktalarına başvurabileceklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN