Doğu Anadolu donuyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde dondurucu soğuk hava etkisini sürdürüyor. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı eksi 32 dereceyle Erzurum'da yaşandı.

Perşembe 28.01.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 28.01.2010 16:51
ABONE OL
Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Sibirya üzerinden gelen soğuk hava, bölgede yaşamı olumsuz etkiledi. Gece en düşük hava sıcaklıkları, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 32, Ağrı'da 29, Ardahan'da 21, Kars'ta 17, Erzincan'da 14 ve Iğdır'da 9 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklığının da Erzurum'da eksi 13, Ardahan'da eksi 12, Kars'ta eksi 9, Ağrı'da eksi 8, Erzincan'da eksi 2 ve Iğdır'da eksi 1 derece olması bekleniyor.

Dondurucu soğuk hava, bölgede yaşamı olumsuz etkiliyor. Yoğun buzlanmanın meydana geldiği bölgede, yol ve kaldırımlar adeta ''buz pisti halinde''. Buzlanma nedeniyle, yayalar kaldırımlarda güçlükle yürürken, araç trafiğinde de zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Sabah saatlerinde birçok aracın yakıtının donduğu bölgede, sürücüler araçlarını ateşle ısıtarak çalıştırabildi. Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü ve belediye ekipleri, yollarda buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yapıyor.

519 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Bölgede, kar ve tipi nedeniyle de Tunceli'de 177, Erzurum'da 165, Bingöl'de 98, Muş'ta 35, Kars'ta 24 ve Ardahan'da 20 olmak üzere toplam 519 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdare müdürlüklerine bağlı karla mücadele ekipleri, zaman zaman etkili olan tipiye rağmen kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Karla mücadele ekipleri, ayrıca yolu ulaşıma kapalı olan köylerden hastaları alarak hastaneye ulaştırıyor. Son 24 saat içerisinde 9 hasta, karla mücadele ekiplerince kar üstü araçlarla hastanelere yetiştirildi.

Öte yandan, Kağızman-Tuzluca ayrımı-Cumaçay ve Sarıkamış-Karaurgan ayrımı-Gaziler kara yolları da kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Karayolları ekiplerinin, kapalı yolların ulaşıma açılması için başlattığı çalışmalar devam ediyor.

KAR NEDENİYLE KASTAMONU'DA 133, BİTLİS'TE 48, YOZGAT'TA 5 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Yurtta soğuk hava ve kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. Isparta Meteoroloji Bölge Müdürü Orhan Yıldız, yaptığı açıklamada, gece başlayan yağış nedeniyle kentte kar kalınlığının 5 santimetreye ulaştığını söyledi. Yağışın öğleden sonra aralıklarla karla karışık yağmura dönüşeceğini bildiren Yıldız, yarından itibaren ise il genelinde yağmurun etkili olacağını belirtti.

Kar yağışının Isparta'nın ilçelerinde de etkili olduğunu ifade eden Yıldız, Eğirdir ve Senirkent'te kar kalınlığının 3, Uluborlu'da 1, Gelendost'ta 2, Yalvaç'ta 4 santimetre ölçüldüğünü kaydetti. Karayolları 135. Şube Şefi Süleyman Sarıtaş da Yalvaç, Senirkent, Uluborlu, Gelendost, Eğirdir ve Aksu yollarında kar yağışı olduğunu, ekiplerin ulaşımın aksamaması için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Kara yollarında 5 ekibin, 10 kar bıçak kamyonu ve 4 grayderle çalıştığını bildiren Sarıtaş, şehirler arası yollarda da herhangi sıkıntı bulunmadığını belirtti.

Kapalı yol olmadığını ifade eden Sarıtaş, ''Şu anda herhangi sıkıntı yok. Kar yumuşak. Rampalarda tuzlama çalışması yapıyoruz. Ancak araçların trafiğe zincirsiz çıkmasını istemiyoruz. Yolda kalan araçlar, trafiği olumsuz etkiliyor'' dedi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Yıldırım, Şarkikaraağaç hariç tüm ilçelerde kar yağışı olduğunu, ekiplerin görev yerinde bulunduğunu ve gerekli çalışmaları yaptıklarını bildirdi. Yıldırım, 7 ekibin 20 araçla görev yaptığını ifade ederek, ''Ekiplerimiz görev alanlarında, şu ana kadar bize ulaşan sıkıntı yok ancak kar yağışı devam ediyor'' diye konuştu.

YOZGAT

Yozgat'ta sabah başlayan kar yağışının ardından, Karayolları ve Belediye ekipleri seferber edildi. Yollarda, karla mücadele ve tuzlama çalışmaları yapılıyor. Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada, Akdağmadeni ilçesinde 2, Çayıralan ilçesinde 3 köy yolunun ulaşıma kapandığı, yolların açılması için ekiplerin çalışmalara başladığı bildirildi. Gün içinde kapanma ihtimali bulunan köy yollarına yakın bölgelerde ekiplerin konuşlandırıldığı ifade edilen açıklamada, yağışın sona ermesiyle mücadele çalışması yapılacağı kaydedildi.

ELAZIĞ

Elazığ'ın Palu Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, 25 Ocakta başlayan kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı 24 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. İlçe merkezinde 15 santimetre ölçülen kar kalınlığının bazı köylerde 20-60 santimetre olduğu, dağlık ve yüksek rakımlı köylerde 1 metreyi aştığı bildirilen açıklamada, karla mücadele ekiplerince 26 Ocaktan itibaren 3 grup halinde köy yollarının açılmasına başlandığı vurgulandı. Karla mücadele çalışmaları sırasında Bölükelma köyünde hamile bir kadın için, Büyükçaltı köyünde de Mehmet Ersöz'ün apandisit rahatsızlığı yaşaması nedeniyle bu köylerin yol açma çalışmalarına ağırlık verildiği belirtilen açıklamada, yolların açılarak hastaların ekipler aracılığıyla Elazığ'daki hastanelere kaldırıldığı kaydedildi. Açıklamada, yapılan çalışmaların ardından tüm kapalı köy yollarının açıldığı belirtildi.

KASTAMONU

Kastamonu İl Özel İdare Müdürlüğünden yapılan açıklamada, il genelinde önceki gün kapanan 209 köy yolunda çalışma başlatıldığı bildirildi. Mücadelenin ardından kapalı köy yolu sayısının 133'e düşürüldüğü belirtilen açıklamada, mücadelenin yoğun şekilde devam ettiği vurgulandı. Kastamonu'nun ilçelerinden Cide'de 40, İnebolu'da 15, Şenpazar'da 15, Çatalzeytin'de 8, Daday'da 8, Doğanyurt'ta 8, Pınarbaşı'nda 8, Devrekani'de 7, Azdavay'da 6, Küre'de 6, Abana'da 3, Araç'ta 3, Ağlı'da 2, Bozkurt'ta 2 ve merkezde 2 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

BİTLİS

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte etkili kar yağışı ve tipi nedeniyle 48 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Açıklamada, kapalı köy yollarında ulaşımın sağlanması için çalışmaların aralıksız yürütüldüğü, acil durumlara müdahale için ekiplerin hazır bekletildiği ifade edildi. Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezinde kar kalınlığının 35 santimetre, yükseklerde 45 santimetre olduğunu kaydetti. Yetkililer, hava sıcaklığının eksi 16 derece olması nedeniyle kentte buzlanma ve don olaylarının devam ettiğini belirtti.

5 İLDE TOPLAM 591 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Doğu Karadeniz'de etkili olan kar yağışı nedeniyle 5 ilde toplam 591 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Trabzon'da 200, Rize'de 115, Artvin'de 64, Gümüşhane'de 30 ve Giresun'da 182 olmak üzere toplam 591 köy ile ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Hizmetleri Müdürlüklerine bağlı ekipler, söz konusu yolların açılması için başlattıkları çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Giresun'un iç kesimindeki Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleri ve Sivas ile bağlantısını sağlayan kara yolunun 2 bin 220 rakımdaki Eğribel Geçidi'nde ulaşım 3 gün sonra tek şeritten kontrollü olarak sağlanmaya başlandı.

Karayolları 104. Giresun Şube Şefliği yetkilileri, kar kalınlığının yer yer 2 metreye ulaşan bölgede, kar yağışı ve tipinin sabah saatlerinde yeniden başladığını, bu güzergahı kullanan sürücülerin yanlarında mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları gerektiğini kaydettiler. Bu arada, Borçka-Hopa kara yolundaki Cankurtaran mevkisinde bugünden itibaren tırların da geçişine izin verildiği, yolda ulaşımın kontrollü olarak sağlandığı bildirildi.