Kayak merkezlerinde kar sevinci

Yurt genelinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışı kayak merkezindeki kar kalınlıklarını istenilen seviyeye getirdi. Yarıyıl tatili nedeniyle otellerde doluluk oranının yüzde 100'e yaklaştığı bildirildi.

Erciyes Kayak Merkezi, yarıyıl tatili nedeniyle çok sayıda kayakseverin akınına uğruyor. Kayak merkezinde kar kalınlığı bu sabah 125 santimetre olarak ölçüldü. Kayakevi yetkilileri, pistlerin sürekli düzleştirilip sertleştirildiğini, çok sayıda öğrencinin düzenlenen kayak eğitim kursları için günübirlik olarak Erciyes'e geldiğini ifade ettiler. Erciyes Kayak Merkezi'nde bulunan otel ve dinlenme tesislerinin tamamen dolu olduğu bildirildi.

PALANDÖKEN

Palandöken Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 150 santimetre olarak ölçüldü. Dedeman Otel Genel Müdürü Mehmet Varol, kar kalınlığı ve kalitesinin çok iyi durumda olduğunu ifade ederek, ''Pistlerde kar kalınlığı son kar yağışının ardından 150 santimetreye ulaştı. Kar ezme makineleriyle pistlerimizde yeniden düzenlenme yaparak kayak için mükemmel duruma getirdik'' diye konuştu.

BAYRAKTEPE

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi'nde ise kar kalınlığı 160 santimetreye ulaştı. Bayraktepe'nin Türkiye'de en fazla kar yağışı alan kayak merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Çamkar Otel Genel Müdürü Kamuran Eroğlu, ''Bayraktepe her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor. Otelimizdeki doluluk oranı yarıyıl tatili nedeniyle yüzde 100'e ulaşmış durumunda. Bu doluluk oranının bir süre daha devam etmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

ATABARI

Artvin'deki Atabarı Kayak Merkezi'nde, kar kalınlığının 70 santimetre olduğu bildirildi. Kentteki Mersivan Dağı'nda bulunan kayak merkezinin yetkilileri, kayak merkezindeki pistin kayak yapmaya elverişli olduğunu kaydetti. Yetkililer,kayak merkezi yolunun araç trafiğine açık olduğunu, ulaşımda herhangi bir sorun bulunmadığını belirttiler.

ULUDAĞ

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, son yağışlarla birlikte Oteller bölgesindeki kar kalınlığı 130 santimetreye yükseldi. Sıcaklığın eksi 4 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da, önümüzdeki günlerde de kar yağışı beklenirken, dağda sis nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman 50 metreye kadar düştüğü bildirildi. Öte yandan, yarıyıl tatilinin de etkisiyle tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği Uludağ'da, oteller yüzde 100 doluluk oranına yaklaştı.

KARTEPE

Kocaeli'deki Samanlı Dağları'nın zirvesi olan Kartepe'deki The Green Park Kartepe Resort Otel kayak tesislerinde kar kalınlığı 150 santimetre olarak ölçüldü. Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen, 3'ünde telesiyej, 1'inde teleski bulunan dereceleri zor, orta ve kolay arasında değişen 18 kayak pistinin tamamı açık durumda. Kartepe'deki tek konaklama merkezi olan beş yıldızlı, 250 oda, 50 apart ve 800 yatak kapasiteli otelde doluluk oranının yüzde 80 olduğu öğrenildi.

BOZDAĞ

''Ege'nin Uludağ'ı'' olarak bilinen İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Bozdağ'da bazı kesimlerde kar kalınlığının 45 santimetreye ulaştığı bildirildi. İzmir İl Özel İdaresine ait Bozdağ Kayak Merkezi'nin bulunduğu bölgede geceden beri yağan karın sabah saatlerinde durduğu belirtildi. Karla mücadele ekiplerinin yolu açık tutmak için sürekli çalıştıkları ve ulaşımın açık olduğu, yarıyıl tatili dolayısıyla oteldeki doluluk oranının hafta sonunda yüzde 100, hafta içinde de yüzde 80 civarında bulunduğu kaydedildi.

SAKLIKENT VE DAVRAZ

Isparta'daki Davraz Kayak Merkezi'nde ikinci telesiyejin bulunduğu noktada kar kalınlığının 80 santimetreye ulaştığı ancak yağışın sürmesi nedeniyle kayak yapılamadığı bildirildi. Sirene Davras Otel yetkilileri, oteldeki doluluk oranının yüzde 50'ye ulaştığını belirttiler. Antalya'daki Saklıkent'de de sabah saatlerinde başlayan ve halen devam eden kar yağışı nedeniyle kar kalınlığının 50 ila 100 santimetre arasında değiştiği kaydedildi. Yetkililer, yağışın durması halinde kayak yapılabileceğini vurguladılar.

BİZE ULAŞIN