Hatay mutfağı görücüye çıkacak

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'da, bu zenginliğin ürünü olan mutfağı kayıt altına alınıyor.

Hatay Kültür ve Turizm İl Müdürü Nizamettin Duran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu Halk Mutfağı Derneği tarafından her yıl farklı bir bölgede ''Geleneksel Lezzetler Şenliği'' düzenlendiğini, derneğin yaptığı araştırmalar neticesinde 2010 yılında şenliğin Hatay'da yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Duran, kentin mutfak kültürünün çok farklı coğrafyaların lezzet birikimlerinden bir araya geldiğini ifade ederek, ''Türk mutfağının Çin ve İtalyan mutfağından geri kalır bir tarafı olmadığı gibi fazlasının bulunduğunu iddia ediyorum. Uzun yıllar Fransız yönetiminde bulunan ketimizde Türk, Arap ve Fransız yemek kültürü kendini hissettirir'' diye konuştu.

Şenlik kapsamında, kente gelecek uzmanlar, gurmeler, akademisyenler, Hatay'ın yöresel yemeklerini bölgesel bir perspektifte tartışarak, geleneksel mutfağını doğa, kültür ve insan denklemi içerisinde değerlendirerek kayıt altına alacağını dile getiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Duran, ''Böylece marka kent kapsamında yemek zenginliğimizi tanıtarak dünya mutfağıyla paylaşıma açacağız. Organizasyon sayesinde özgün Hatay mutfağını daha bilinir kılacağız'' dedi.

Geleneksel Lezzetler Şenliği kapsamında kent merkezinde yerel yöneticilerin katılımıyla yürüyüş düzenleneceğini belirten Duran, yerel sanatçıların konserler vereceğini, kurulacak stantlarda vatandaşlara ücretsiz yöresel yiyecekler dağıtılacağını, tanıtımın Ottoman, Dedeman, Narin ve Savon gibi otellerde yapılacağını kaydetti.

Duran, Hatay mutfağıyla benzer özellikler taşıyan Suriye'nin Halep kenti, Kahramanmaraş ve Osmaniye'nin de şenlik kapsamında yöresel yemeklerini tanıtacaklarını söyledi.

''KÜNEFEYE PATENT ALINDI, SIRA DİĞERLERİNDE''

Geçen yıl künefeye patent aldıklarını, sırada diğer yemek ve tatlıların bulunduğunu açıklayan Duran, ''Nar ekşisine patent almak için girişimlerimiz var. Ayrıca kabak tatlısı için de patent başvurusu düşünüyoruz'' dedi.

''Hedefimiz, yöremize özgü yemek ve tatlılarda farkındalık yaratmak'' diyen Nizamettin Duran, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ayrıca bu konuda yetenekli, becerikli kişilere fırsat yaratacağız. Bunları yaparken, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), Antakya Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antakya Ticaret Borsacı (ATB) ile Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) ve sivil toplum kuruluşlarından büyük destek göreceğimize inanıyorum'' dedi.

Duran, şenliğin ardından yöresel yemek, tatlı ve pastaları içeren kitap çıkaracaklarını da sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN