Lamazeye ilgi artıyor

Gebelikte nefes alma tekniklerini öğreten ve son zamanlarda giderek yaygınlaşan Lamaze eğitimi (doğum ve doğuma hazırlık kursları) sayesinde anne adayları duygusal ve bedensel yönden normal doğuma sağlıklı bir şekilde hazırlanıyor.

Bu tekniği alan anne adaylarının yüzde 95'inin ağrısız normal doğumla bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirirken, doğan bebeklerin ise diğerlerine göre daha sağlıklı olduğu bildirildi.

Adana'da kurulu Elifse Beden Eğitim Merkezinde açılan doğum ve doğuma hazırlık kurslarına katılan aralarında şarkıcı Yeliz Yeşilmen'in de bulunduğu anne adaylarına doğumun evreleri, hamileler için pilates, hamile masajı, bebek bakımları ve bebek masajları hakkında bilgiler veriliyor.

Kurs eğitmenlerinden Tülay Özmen, kurslarına anne adaylarının büyük ilgi gösterdiğini belirterek, anne adaylarını normal doğum hakkında bilgilendirerek, bilinçli bir gebelik süreci geçirmelerini sağladıklarını söyledi.

Özmen, anne adaylarının hamilelik süresince psikolojik durumlarını da takip ettiklerini bildirdi.

Adana Doğum ve Çocuk Bakımevinde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Murat Erdemtok da AA muhabirine yaptığı açıklamada, lamaze eğitiminin anne adaylarını duygusal ve bedensel yönden bilinçli bir şekilde normal doğuma hazırladığını söyledi.

Eğitimle doğumda acıyı azaltacak birçok tekniğin öğretildiğini belirten Erdemtok, öğretilen tekniklerin içinde fiziksel egzersizler, nefes çalışmaları, derin gevşeme, hayal kurma, görselleştirme, yürüme, sallanma, ağrıyı azaltıcı ve rahatlatıcı masajlar, dans etme, doğumu kolaylaştırıcı doğum pozisyonların bulunduğunu kaydetti.

Hamilelerin, doğumda ağrıyı azaltan bu teknikleri doğuma kadar çalışarak öğrenebileceklerini belirten Erdemtok, 'Doğumda da dilediğini kullanabilir. Bu sayede doğumlarını kendileri kontrol edebilirler'' dedi.

Eğitimde öğretilen nefes alıp verme tekniğinin normal doğum sırasında annenin gevşemesini sağladığı için bebeğe giden oksijen miktarını artırdığını ifade eden Erdemtok, şunları kaydetti:

''Bu durum bebeğin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Bu tekniği alan anne adaylarının yüzde 95'i ağrısız normal doğumla bebeklerini dünyaya getiriyor. Ülkemizde normal doğumu artırmak için anne adaylarının hamilelik süresince bu eğitimi almalarını sağlamalıyız.''

Erdemtok, eğitimin hamileliğin ilk ayından itibaren alınması gerektiğini ifade etti.

ŞARKICI YEŞİLMEN DE KATILIYOR

5 aylık hamile olan ve Adana'da açılan kursa katılan Adanalı şarkıcı Yeliz Yeşilmen de ''Normal doğum yapmak, vücudumu rahatlatmak ve kilo almamak için bu eğitimi alıyorum. Aldığım bu eğitimle hamileliğim oldukça rahat geçiyor. Tüm anne adaylarına tavsiye ediyorum'' dedi.

Yeşilmen, birlikte olduğu Ali Uğur Akbaş ile 14 Şubat Sevgililer Günü'nde dünyaevine gireceğini söyledi.

BİZE ULAŞIN